|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

1051 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, 14 osób zmarło. 25.03.2020 RELACJA

Łączna liczba zakażonych w Polsce wynosi 1051 przypadków, 14 osób zmarło - wynika z danych przedstawionych w środę wieczorem przez Ministerstwo Zdrowia. Rząd wprowadził zaostrzenie tzw. kwarantanny domowej: obowiązuje zakaz zgromadzeń i ograniczenia w wyjściu z domu. Za złamanie przepisów może grozić nawet 5 tysięcy złotych kary.

Fot. Marek Lasyk

Odśwież relację

22.57 - Jeśli jest chore dziecko i matka jest też osobą, u której jest wykonany test potwierdzający obecność u niej koronawirusa, to takie osoby jest najlepiej umieścić razem w jednej sali i tak się już praktykuje w różnych miejscach w Polsce - powiedział  Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.

22.44 - Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła światową zbiórkę pieniędzy na walkę z pandemią koronawirusa. ONZ ocenia, że do końca roku trzeba będzie zebrać co najmniej 2 miliardy dolarów. Pieniądze na specjalnie powołany fundusz mogą wpłacać zarówno kraje członkowskie jak i prywatne firmy czy osoby.

22.36 - Kolejne dwie osoby zmarły w środę w Irlandii z powodu koronawirusa, wskutek czego liczba ofiar zwiększyła się do dziewięciu - podały wieczorem władze medyczne tego kraju. Zanotowano też największy jak dotąd wzrost zakażeń.

W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzonych zostało 235 nowych zakażeń i ich liczna wynosi obecnie 1564. To oznacza, że środa była trzecim kolejnym dniem, w którym liczba nowo wykrytych przypadków przekroczyła 200.

22.20 - Na Florydzie zmarł z powodu komplikacji związanych z koronawirusem nazywany legendą Broadwayu amerykański dramaturg Terrence McNally. Miał 81 lat.

McNally był zdobywcą prestiżowych nagród teatralnych Tony za libretta do musicali "Ragtime" oraz "Pocałunek kobiety pająka". Dwie kolejne otrzymał za sztuki "Love! Valour! Compassion!" oraz "Master Class".

21.59 - Szef Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo uprzedził w środę, że według prognoz spowolnienie gospodarcze i utrata miejsc pracy spowodowane pandemią koronawirusa będą gorsze niż recesja w 2008 roku.

"Ostatnie prognozy przewidują pogorszenie koniunktury gospodarczej i utratę miejsc pracy, które są gorsze niż światowy kryzys finansowy sprzed kilkunastu lat" - powiedział Azevedo w wystąpieniu wideo opublikowanym przez WTO z siedzibą w Genewie.

Dodał, że konkretne prognozy nie są jeszcze dostępne, ale ekonomiści WTO oczekują „bardzo gwałtownego spadku obrotów w handlu”.

21.40 - Polska przedłużyła kontrolę na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją do 13 kwietnia. Wprowadzone zostaną także nowe zasady dotyczące osób, które z powodu zatrudnienia w innym kraju, regularnie przekraczały polską granicę - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa roześle do wszystkich mieszkańców Polski SMS z informacją o nowych zasadach bezpieczeństwa.

21.31- Do 31 wzrosła we Włoszech w środę liczba zmarłych lekarzy, którzy zakazili się koronawirusem. 17 z nich to lekarze rodzinni. Zakażonych jest ponad 5 tysięcy pracowników służby zdrowia.

21.20 - Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało, że w środę zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do sześciu. Zakażone są 1654 osoby, 190 uznano za wyleczone. Obowiązywać zaczął zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób.

21.11- Ochrona zatrudnienia, zachowanie płynności w firmach, w tym m.in. przez pokrycie przez państwo składek na ZUS i dopłaty do wynagrodzeń - to rozwiązania, w środę które zaakceptował rząd w ramach tzw. "Tarczy antykryzysowej". Resort rozwoju szacuje wartość pakietu na co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

Fot. Marek Lasyk

20:56 Polska Misja Medyczna przeznaczyła 10 tysięcy złotych dla szpitala Żeromskiego w Krakowie. Za te pieniądze oddział zakaźny szpitala kupi środki ochronne dla lekarzy i pielęgniarek, walczących z epidemią koronawirusa. Organizacja przekazała także szpitalowi namiot polowy w którym może zmieścić się 18 pacjentów.

20:51 Kolejne 4 osoby zakażone koronawirusem w Małopolsce: kobieta w sile wieku z powiatu wielickiego, starszy mężczyzny z powiatu wielickiego (te dwie osoby przebywają w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, ich stan jest stabilny), kobieta w sile wieku z powiatu wadowickiego i młoda kobiety z powiatu tarnowskiego (te dwie osoby zostały skierowane do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, ich stan jest dobry). Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 56 osób.

20:42 Pielęgniarka i pacjent oddziału neurologicznego szpitala powiatowego w Skarżysku-Kamiennej są zarażeni koronawirusem – powiedział PAP dyr. szpitala Leszek Lepiarz. Wcześniej informował o czterech zarażonych pacjentach, z których jeden zmarł w środę przed południem.

20:41 Objęcie kwarantanną osób, które przekraczają granicę w drodze do pracy, to odpowiedź na wnioski wojewodów przygranicznych – podkreślił w środę wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w niemieckich landach przygranicznych rośnie skala zarażeń koronawirusem.

20:37 Ministerstwo Finansów: Termin złożenia CIT 8 i zapłata podatku za 2019 r. dla organizacji pozarządowych przedłużone do 31 lipca 2020 r.

20:34 Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) będzie przedłużona o kolejne 20 dni – do 13 kwietnia br. Polska utrzyma również duże ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do naszego kraju – poinformował minister Mariusz Kamiński. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

20:33 Ministerstwo Finansów: termin złożenia zeznania CIT 8 i zapłaty podatku za 2019 r dla płatników CIT przedłużony do 31 maja 2020 r.

20:33 Ministerstwo Zdrowia: 20 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 1051.

20:17 Francja: W ciągu minionej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 231. W sumie z powodu Covid-19 zmarło we Francji 1331 osób.

20:15 Włochy: O 683 - do 7503 wzrosła liczba zmarłych zakażonych koronawirusem

20:01 Niemcy wprowadziły zakaz wjazdu do kraju dla zagranicznych pracowników sezonowych z powodu pandemii koronawirusa. Nowe obostrzenia nie dotyczą obywateli Polski i Czech - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie.

20:00 Szpital dziecięcy w krakowskim Prokocimiu wprowadził restrykcje przy wejściu do budynku. Każda osoba wchodząca do szpitala ma mierzoną temperaturę. Wszyscy z gorączką powyżej 37,5 stopnia - nie będą wpuszczeni. Także wszystkie osoby niezatrudnione w szpitalu - muszą wypełnić ankietę epidemiologiczną. Wszystko dla bezpieczeństwa podczas epidemii - tłumaczy dyrekcja placówki.

19:58 Przed wypisaniem osoby zakażonej SARS-CoV-2 niewymagającej hospitalizacji, należy ustalić miejsce jej izolacji i przewieźć ją tam specjalnym środkiem transportu. Może to być miejsce zamieszkania lub wyznaczone przez wojewodę miejsce izolacji - wynika z podanych w środę zaleceń GIS. Rekomendacje - opublikowane na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego wydali: prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban oraz Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas.

19:53 Dzwony wszystkich kościołów we Francji wybiły w środę o godz. 19.30. „Nie wzywamy wiernych do udania się do kościołów, ale chcemy wyrazić naszą wspólnotę i nadzieję w obliczu epidemii koronawirusa” – poinformowała wcześniej Konferencja Biskupów Francji (CEF) w komunikacie prasowym.

19:50 Zgromadzenie się posłów w gmachu Sejmu rodzi duże perturbacje, na pewno jest zagrożenie zakażeniem koronawirusem - ocenił w środę wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska mówiąc o czwartkowym posiedzeniu Sejmu.

19:38 Przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono w watykańskim Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież Franciszek - podał w środę włoski dziennik "Il Messaggero". Według gazety wirusa potwierdzono u współpracownika papieża z Sekretariatu Stanu.

19:32 AliExpres od środy, a Alibaba od piątku - wznawiają wysyłkę maseczek ochronnych i innego sprzętu ochronnego do Polski - powiedziała PAP Joanna Dębek z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji - a jednocześnie co dla nas jest najważniejsze, oba portale zadeklarowały działania nakierowane na ukrócenie nieuczciwych praktyk handlowych.

19:31 Łódź: Po wykryciu zakażenia koronawirusem zamknięto oddział neurologiczny w Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji

19:30 Wiceszef MSWiA: taksówkarz może przewozić więcej niż jedną osobę

19:28 Od czwartku molo w Gdyni Orłowie będzie zamknięte do odwołania. Jak tłumaczą władze miasta, decyzja związana jest z epidemią koronawirusa oraz obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd.

19:23 Konieczność dezynfekcji rąk przed rozpoczęciem rozprawy, ograniczenie pracy stacjonarnej do absolutnego minimum, odwoływanie badań przez biegłych sądowych - to kolejne z zarządzeń wprowadzanych w sądach w związku z zagrożeniem koronawirusem. Większość rozpraw odwołano do końca kwietnia. Rozprawy - poza tymi najbardziej pilnymi - odwołane zostały do końca kwietnia niemal we wszystkich sądach.

19:19 Problemy z dostępem do e-dzienników są przejściowe, a firmy pracują nad usprawnieniami i przywróceniem pełnej funkcjonalności swoich systemów - poinformowało ministerstwo edukacji. W środę odbyło się spotkanie w związku z przeciążeniem e-dzienników w pierwszym dniu obowiązkowego zdalnego nauczania.

19:18 W odpowiedzi na apele o krwiodawstwo żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej oddali w środę blisko 140 litrów krwi – poinformował PAP rzecznik prasowy dywizji kpt. Przemysław Lipczyński.

19:06 Prezes ZUS: ubieganie się o zwolnienie ze składek i świadczenia postojowe będzie maksymalnie uproszczone WIĘCEJ

19:04 Ministerstwo edukacji przygotowało dla szkół poradnik kształcenia na odległość. Koordynacja kształcenia na odległość, obowiązki dyrektorów i nauczycieli, realizacja podstawy programowej w warunkach domowych - to niektóre sprawy poruszane w poradniku MEN przygotowanym dla szkół w związku z obowiązującym od środy zdalnym nauczaniem.

18:59 Amica od 1 kwietnia wstrzyma na okres dwóch tygodni produkcję w fabryce we Wronkach (wielkopolskie). Spółka wskazuje, że czasowe zawieszenie produkcji wynika z epidemii koronawirusa, oraz troski o bezpieczeństwo pracowników.

fo: P. Topolski

18:58 Rząd chce, by "Tarcza antykryzysowa" zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia

18:40 W Polsce obecnie jest 1 tys. 615 osób hospitalizowanych w związku z koronawirusem; a 70 tys. 528 objętych jest kwarantanną – poinformowało w środę wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

18:07 Doniesienia o blokowaniu przez polskie służby tranzytu przez Polskę produktów zaopatrzenia medycznego są nieprawdziwe - zapewniło w środę ministerstwo spraw zagranicznych. Zaapelowało o weryfikowanie u właściwych służb RP prawdziwości doniesień rozpowszechnianych przez źródła zagraniczne.

17:50 Koronawirus powoduje obecnie w Polsce śmiertelność na poziomie 2 proc. Jego oddziaływanie na organizm jest podobne do grypy, ale podstawowa różnica polega na tym, że na koronawirusa nikt nie ma odporności. Nie ma też szczepionki, żeby tę odporność nabyć - powiedział wiceszef resortu nauki Wojciech Maksymowicz.

17:49 Ministerstwo Zdrowia: 74 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w tym 1 w Małopolsce. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u starszej kobiety z Krakowa. Przebywa ona w izolacji domowej i czuje się dobrze. W szpitalu w Skarżysku Kamiennej zmarła 14 osoba zakażona koronawirusem.

17:44  Od 31 grudnia 2019 r. do 25 marca 2020 r. - odnotowano na świecie 416 tys. 916 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 18 tys. 565 zgonów – podał w środę Główny Inspektorat Sanitarny. Śmiertelność wyniosła 4,5 proc. Najwięcej zgonów zgłoszono z Włoch - 6 tys. 820; Chin - 3 tys. 287; Hiszpanii - 2 tys. 696; Iranu - 1 tys. 934; Francji - 1 tys. 100; i Stanów Zjednoczonych -801.

17:38 KPRM: W środę pakiet rozwiązań, które mają przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa, zaakceptował rząd. Ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach, to główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.

17:34 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowie Wlkp. poinformował w środę PAP, że nakazuje się bezwzględne zamknięcie wszystkich straganów i kramów na targowiskach w powiecie ostrowskim, najpóźniej do soboty 28 marca.

17:32 Apele o pozostanie w domach trafiają do ludzi. Z każdym dniem otrzymujemy mniej zgłoszeń o gromadzeniu się osób w miejscach publicznych – przekazał w środę PAP rzecznik prasowy straży miejskiej w Krakowie Marek Anioł.

17:22 Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował o niezamykanie targowisk i bazarów. Są to miejsca pracy dla wielu rodzin i zbytu produktów rolnych w okresie, gdy zamknięte są restauracje i bary - wskazał.

17:20 Emilewicz: pozwólmy przetrwać naszej branży turystycznej trudny okres. Wskazała, że możemy rozliczyć się z firmą turystyczną w formie przyszłego świadczenia, co jest dowodem solidarności. Szefowa resortu rozwoju pytana o możliwość odroczenia zwrotów dla klientów organizatorów turystyki o 180 dni, odpowiedziała, że to odroczenie zostało zapisane w ustawie.

17:18 Bielski teatr Banialuka podczas epidemii pomoże maturzystom. Od środy aktorzy będą czytali opowiadania Brunona Schulza, a naukowcy z Akademii Techniczno-Humanistycznej przeprowadzą uczniów przez meandry jego twórczości. Wszystko będzie transmitowane w Internecie – podał teatr. Program prezentowany będzie codziennie do 9 kwietnia o godz. 19.00 na jej stronie facebookowej. Zainteresowani mogą programu szukać pod adresem: https://www.facebook.com/Teatr.Lalek.Banialuka/ lub https://www.facebook.com/events/495713484429355.

17:16 Władze Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR) podjęły decyzję o przedłużeniu ograniczeń dotyczących udziału wiernych w modlitwach zbiorowych w meczetach i centrach zarządzanych przez tę najstarszą organizację polskich wyznawców islamu.

17:15 Powstanie specjalny fundusz przeciwdziałania wirusowi COVID-19 - zapowiedział w środę na konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński.

17:13 Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), Adam Bodnar interweniuje w sprawie położnej, która została dyscyplinarnie zwolniona za krytykę warunków pracy i przygotowania placówki na epidemię koronawirusa – wynika z informacji zamieszczonej w środę na stronie RPO.

17:06 Jeśli sytuacja w związku z koronawirusem będzie się przedłużać, to jesteśmy gotowi rozszerzać wachlarz pomocy - powiedziała w środę na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

17:05 Szumowski: posiedzenie Sejmu potrzebne, by wprowadzić kolejne rozwiązania do walki z koronawirusem. Jako minister zdrowia potrzebuję rozwiązań prawnych; jeśli państwo nie wprowadzi kolejnych regulacji prawnych, których potrzebuję to będziemy mieli coraz trudniejsze działania, coraz więcej będzie chorych - powiedział w środę minister zdrowia, Łukasz Szumowski odnosząc się do najbliższego posiedzenia Sejmu.

17:02 Puste ulice Krakowa są dla mnie, a jestem przekonany, że i dla Państwa również, niepokojące. Ale jednocześnie stanowią dowód, że poważnie podchodzimy do zaleceń służb sanitarnych - mówił prezydent miasta Jacek Majchrowski w apelu do mieszkańców. WIĘCEJ

17.01 - Główny Inspektor Sanitarny wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy mają wydać zarządzenie dla zakładów pracy, żeby mocnej egzekwować zalecenia pracy zdalnej, a tam gdzie jej nie można stosować, żeby środki bezpieczeństwa pracy były zachowane - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zalecenia mają być wydane w ciągu dwóch dni.

16.48 - Staramy się dostarczyć instrumenty, aby przedsiębiorcy mogli utrzymać miejsca pracy - mówiła w środę na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

16.44 - Targowiska i bazary są specyficznymi miejscami obrotu żywnością, dlatego w czasie epidemii osoby tam pracujące oraz zarządcy powinni rygorystycznie przestrzegać wymagań sanitarnych i higienicznych na każdym etapie łańcucha żywnościowego – wynika z rekomendacji opublikowanych w środę na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego.

16.39 - Wszystkie elementy legislacyjne pakietu „Tarcza antykryzysowa” zostały w środę przez rząd zatwierdzone i po ostatnich pracach, jeszcze w środę powinny być przyjęte - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

16.31 - PKO PB przeznacza 3 mln zł na zakup 7,5 tys. testów na obecność koronawirusa, a także organizuje powszechną zbiórkę na walkę z epidemią - poinformował bank w komunikacie.

Podkreślono, że przedsiębiorstwa, instytucje, a także osoby prywatne chcące włączyć się w powszechną zbiórkę na rzecz walki z wirusem SARS-CoV-2 we współpracy z Warsaw Genomics, mogą przekazywać środki na zakup kolejnych testów wpłacając je na konto: 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014 z tytułem przelewu: Wpłata na rzecz walki z COVID-19 lub korzystając z bankowej aplikacji mobilnej IKO z funkcją Pomagaj z nami, wybierając inicjatywę Zdrowie. Testy będą przekazane na rzecz szpitali, służb sanitarnych i personelu medycznego.

16.20 - Polski Instytut Ericksonowski poinformował w środę, że w związku z sytuacją epidemiologiczną będzie świadczyć online bezpłatną pomoc psychoterapeutyczną dla lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, położnych i pracowników laboratoriów medycznych.Aby umówić się na rozmowę, wystarczy wysłać wiadomość sms do terapeuty. Lista kontaktów dostępna jest na http://www.p-i-e.pl/wsparcie-w-kryzysie/wsparcie-terapeutyczne/.

16.07 -  Do tej pory w regionie - w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II i Szpitalu Uniwersyteckim - wykonano prawie 1,3 tys. badań laboratoryjnych. Najmłodszą osobą zarażoną koronawirusem w regionie jest 12-letniego dziecko; najstarsza z kolei ma 74 lata - podało biuro wojewody. Jak przekazano, najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa; część pozostaje w izolacji domowej.

15.53 - Po posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu odbędzie się dodatkowe, pilne posiedzenie Senatu po to, aby jak najszybciej uchwalić przepisy, które spowodują, że łatwiej nam wszystkim będzie pokonać epidemię koronawirusa - napisał w środę na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

15.51 - Mały promyk dobrej informacji. Stężenie zanieczyszczeń powietrza w Europie, zwłaszcza dwutlenku azotu, wyraźnie spadły - twierdzi Europejska Agencja Środowiska (EEA). Jest to konsekwencja zagrożenia koronawirusem: mniejszego ruchu samochodowego i ograniczeń w poruszaniu się ludności.

15.44 - PILNE! Państwowy Inspektor Sanitarny poszukuje pasażerów Firmy FLIXBUS relacji Warszawa – Zakopane, którzy w dniu 19 .03.2020 r. podróżowali autobusem należącym do Firmy FLIXBUS nr kursu P6 relacji Warszawa - Zakopane przez Radom, Kielce, Kraków - wyjazd z Warszawy o godz. 23.45! WIĘCEJ

15.36 - Ludzie młodzi nie powinni lekceważyć zakażenia koronawirusem, oni również mogą chorować. Poza tym przenoszą infekcję na inne osoby, w tym na seniorów, co może być kwestią życia lub śmierci – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). WIĘCEJ

15.31 - O natychmiastowe wstrzymanie narodowych, regionalnych, lokalnych podatków i opłat dotyczących całej branży lotniczej zaapelował do ministerstwa rozwoju Związek Regionalnych Portów Lotniczych. W ostatnim tygodniu ruch na lotniskach regionalnych spadł od 76 proc. do 100 proc.

15.23 - W krajach dotkniętych pandemią, gdzie ludzie nie mogą się gromadzić, biskupi i kapłani powinni celebrować obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych; ci mogą przyłączyć się do modlitwy w domu i uczestniczyć w obrzędach dzięki transmisjom - zalecił Watykan.

15.14 - Rozporządzenie wydane przez Ministra Zdrowia nie reguluje dopuszczalnej maksymalnej liczby osób podróżujących samochodami prywatnymi, ale policja będzie to monitorowała – powiedział w środę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

15.03 - Aktualnie w Małopolsce mamy 51 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 74 lata. 19 zakażonych pochodzi z Krakowa, 5 osób – z powiatu nowosądeckiego, po 4 – z powiatów dąbrowskiego i myślenickiego, po 3 – z powiatów krakowskiego, wielickiego i wadowickiego, po 2 – z Tarnowa i powiatu bocheńskiego, po 1 – z powiatów limanowskiego, nowotarskiego, gorlickiego, brzeskiego, tarnowskiego i innego województwa.

Część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej. Dlatego też obecnie liczba hospitalizowanych jest mniejsza niż liczba osób z potwierdzeniem zakażenia. Wśród hospitalizowanych są też osoby oczekujące na wynik badania.

14.58 - 66-letni pacjent, który był leczony na COVID-19, został w środę wypisany z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego po tym, jak przeprowadzone testy wykazały, że nie jest on już zakażony koronawirusem. Rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Urszula Małecka poinformowała w środę PAP, że pacjent był leczony w szpitalu przez 12 dni.

14.44 - Polska na telekonferencji unijnych ministrów ds. rolnictwa będzie wnioskowała o pomoc z rezerwy kryzysowej budżetu UE - poinformował PAP resort finansów. Pieniądze te miałyby trafić na rekompensaty dla sektorów szczególnie dotkniętych sytuacją związaną z COVID-19.

14.34 - Dzisiaj został uruchomiony alert skierowany do mieszkańców całej Polski przypominający o obowiązujących od środy nowych zasadach bezpieczeństwa w związku z koronawirusem - poinformowało w środę na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

14.25 - Komornicy apelują do wierzycieli o wstrzymanie się w czasie epidemii od składania wniosków o egzekucję długów od szpitali i innych zakładów opieki zdrowotnej. Zadbajmy wspólnie, aby lekarze mogli wykonywać swoją pracę bez zakłóceń - podkreślił rzecznik komorników Krzysztof Pietrzyk.

14.21 - Z uwagi na panującą w Polsce epidemię koronawirusa, zamknięcie dla publiczności instytucji kultury oraz wprowadzenie przez rząd RP kolejnych zakazów i ograniczeń zaplanowana na 15/16 maja Noc Muzeów nie odbędzie się - poinformowali w środę jej organizatorzy.

14.10 - W czwartek pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym wyląduje w Polsce; w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda.

14.07 - Szef MSWiA: przedłużenie zamknięcia granic do 13 kwietnia

14.00 - 51. małopolski przypadek to młody mężczyzna z Krakowa, który przebywa w izolacji domowej i czuje się dobrze.nAktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 51 osób.

13.54 - Po konsultacji ze Szpitalem Uniwersyteckim postanowiliśmy jako miasto kupić 6 tys. testów do wykrywania koronawirusa za pół miliona złotych – poinformował w środę w mediach społecznościowych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

13.45 - Prezydent: do pakietu antykryzysowego zostaną wprowadzone przepisy dot. strażaków ochotników - zwolnienie z okresowych badań lekarskich oraz egzaminu, jeśli posiadają oni zaświadczenie ukończenia tego kursu.

13.43 - Prezydent: w czwartek pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym wyląduje w Polsce; w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów.

13.36 - MZ: 31 nowych przypadków koronawirusa; łącznie 957; zmarła trzynasta osoba.

13.30 - Dla dobrze radzącej sobie dotąd polskiej gospodarki scenariusz recesji wydaje się obecnie nieunikniony - uważa Konfederacja Lewiatan. Zdaniem organizacji ulgę krajowym firmom mogą przynieść inwestycje publiczne o odpowiedniej skali i strukturze.

13.24 - Dyrektor CIS: w czwartek o godz. 14 posiedzenie Sejmu, które będzie dotyczyło zmian Regulaminu Sejmu.

13.16 - Po wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń w komunikacji miejskiej przez rząd, na ulice Tarnowa wyjechało więcej autobusów na najbardziej popularnych liniach. Według wytycznych rządowych pasażerowie powinni zajmować co drugie miejsce w autobusie, żeby nie siedzieli zbyt blisko siebie. WIĘCEJ

13.10 - Uczniowie, nauczyciele i rodzice skarżą się na problemy z Librusem. To szeroko wykorzystywany dziennik elektroniczny. Służy do komunikacji między uczniami, nauczycielami i rodzicami. Poprzez platformę nauczyciele mogli przesłać uczniom na przykład zadania do rozwiązania. Dziś Librus nie wytrzymał obciążenia. Do platformy nie można się zalogować, a przedstawiciel Librusa przyznał, że występują chwilowe problemy techniczne.

13.04 - Podopieczni Ośrodka Pomocy Społecznej w Piwnicznej, którzy objęci są kwarantanną, otrzymują pomoc żywnościową

12.59 - Ograniczenia w poruszaniu się, zamknięte granice, kłopoty z transportem i do tego zamknięte restauracje i bary, które były istotnym odbiorcą wieprzowiny, wołowiny oraz drobiu - to niektóre problemy spowodowane epidemią , które - zdaniem producentów rolnych - uderzają w rolnictwo. Z inicjatywy Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych organizacje członkowskie oraz wspierające przedstawiły, jaki wpływ na funkcjonowanie rynków rolnych ma epidemia koronawirusa.

12.56 - Są już wyniki badań wszystkich pracowników limanowskiego szpitala, którzy mieli kontakt z zakażoną koronawirusem pacjentką. Nikt z personelu placówki, jak się na szczęście okazało, nie zaraził się od 47-letniej kobiety. Przebadanych zostało w sumie prawie 60 osób.

12.53 - Związkowcy z Solidarności postulują natychmiastowe zawieszenie systemu opłat za emisję dwutlenku węgla. W liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen szef związku Piotr Duda wskazał, że powinno to być jedno z działań służących przezwyciężeniu nadchodzącej recesji.

12.50 - W środę o godz. 13.30 odbędzie się briefing prasowy prezydenta Andrzeja Dudy - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta RP.

12.41 - Proponowane przedsiębiorcom przez rząd rozwiązania antykryzysowe nie są "kołem ratunkowym", a "tarczą biurokratyczną" - ocenił w środę kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. Według niego rząd tworzy grantowe procedury, wzorowane na rozdaniach środków unijnych.

12.33 - Nie ma przesłanek do odwołania, czy przesunięcia wyborów prezydenckich, ani wprowadzenia stanu wyjątkowego - powiedział w środę wicepremier Jacek Sasin. Według niego wszystko wskazuje na to, że do wyborów dojdzie. Państwo ma ograniczyć niebezpieczeństwo zarażenia podczas głosowania - dodał.

12.25 - UOKiK w ramach tarczy antykryzysowej proponuje m.in. tańsze pożyczki i kredyty konsumenckie, zmniejszenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu - poinformował w środę PAP Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. "Nie pozwolimy, żeby konsumenci, którzy w czasie epidemii koronawirusa znajdą się w trudnej sytuacji, wpadali w pułapkę zadłużenia" – zapowiada prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

12.21 - O godz. 12.00 w środę w kościołach w całej Polsce rozbrzmiały dzwony. To odpowiedź na apel papieża Franciszka, który wezwał chrześcijan wszystkich wyznań do wspólnej modlitwy w związku z pandemią COVID-19. W Krakowie na Wawelu rozległ się głos dzwonu Zygmunt. "Na pandemię wirusa chcemy odpowiedzieć powszechnością modlitwy, współczucia, czułości" – mówił w niedzielę papież Franciszek. Wezwanie to papież skierował po modlitwie Anioł Pański.

12.17 - Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział w środę, że w ramach walki z koronawirusem 6 mln zł z korporacyjnej Fundacji Orlen trafi w najbliższych dniach do 11 szpitali z oddziałami zakaźnymi. Pieniądze te mają zostać przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego i środków ochrony indywidualnej.

12.13 - Dla powstrzymania epidemii Covid-19 najważniejsze jest zamknięcie szkół, wprowadzenie pracy zdalnej oraz kwarantanna – wynika z badań specjalistów z Singapuru. Piszą o tym na łamach pisma „Lancet Infectious Diseases”.

12.10 - Brytyjski następca tronu, książę Karol ma pozytywny wynik testu na koronawirusa - potwierdziła w środę jego rzeczniczka. Dodała, że objawy choroby u niego są bardzo łagodne.

12.04 - 20 mld zł ze środków europejskich należy przeznaczyć na system ochrony zdrowia w Polsce - oświadczyli posłowie KO Robert Kropiwnicki i Sławomir Neumann, którzy w środę w Sejmie zapowiedzieli złożenie projektu ustawy w tej sprawie. "Dzisiaj składamy kolejny projekt ustawy, który ma dwa filary. Pierwszy to filar wsparcia i ochrony zdrowia, a drugi to filar wspierający przedsiębiorców. Nasze projekty są proste i konkretne - tak, żeby każdy przedsiębiorca, każdy zainteresowany - od pielęgniarki poprzez pomoc medyczną, po lekarza - zrozumiał co jest w tych projektach, bo uważam, że tak w sytuacjach kryzysowych trzeba pisać prawo" - oświadczył Kropiwnicki podczas konferencji prasowej w Sejmie.

11.57 - Ograniczenia odwiedzin w szpitalach na czas epidemii nie mogą zagrażać więziom pacjentów i ich bliskich, zwłaszcza dzieciom, które wymagają szczególnej opieki – podkreślił rzecznik praw obywatelskich, wskazując na skargi rodziców, że nie mogą przebywać wraz z dziećmi na oddziałach pediatrycznych.

11.46 -

11.43 - Liczba wszystkich odnotowanych dotychczas na świecie zakażeń koronawirusem w środę rano przekroczyła na świecie 425 tys., a zgonów prawie 20 tys. – wynika z danych WHO. Odnotowano prawie 110 tys. wyzdrowień, a obecnie zakażonych jest ok. 300 tys. osób - najwięcej z nich w Europie.

11.34 - W systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, pojawia się już informacja o kwarantannie danej osoby i terminie jej zakończenia. Znacznik został uruchomiony – poinformował w środę prezes NFZ Adam Niedzielski. Przekazał, że baza danych jest sukcesywnie zasilana nowymi rekordami osób podlegających kwarantannie. Na tę chwilę – jak podał – już ponad 100 tys. osób jest uwzględnionych w bazie. Znacznik to szczególnie ważna informacja dla lekarzy, do których zgłaszają się pacjenci. Do tej pory medycy opierali się wyłącznie na oświadczeniu pacjenta. Teraz mają twarde dane o objęciu kwarantanną i o terminie jej zakończenia.

11.30 - Ministerstwo Zdrowia we współpracy z IBM Polska uruchomiło wirtualnego asystenta. Jest dostępny w serwisie pacjent.gov.pl i umożliwia szybkie uzyskanie online odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Asystent rozwieje wątpliwości dotyczące m.in. zakażenia, objawów, kwarantanny, leczenia, zasad przemieszczania się, postępowania w razie zachorowania lub podejrzenia choroby, pracy czy wprowadzonych w związku z epidemią aktów prawnych.

11.24 - Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali 103 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W 380 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w środę PAP rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

11.17 - Policjanci już informują o zakazie gromadzenia się osób, zakazie zgromadzeń itp. Wykorzystujemy do tego również urządzenia nagłaśniające, podając specjalne komunikaty – poinformował w środę PAP rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. "Wprowadzone przepisy są dla ludzi, a nie przeciwko nim, chodzi przecież o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich. To jest najważniejsze" – przekazał PAP rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

11.14 - W związku z ogłoszonymi przez rząd ograniczeniami dotyczącymi stanu epidemicznego władze Krakowa zdecydowały o przedłużeniu do 11 kwietnia okresu, w którym nie będzie poboru opłat i kontroli w strefie płatnego parkowania. Pierwotnie miał on trwać do końca marca.

11.10 - Szefowie ośmiu organizacji przedsiębiorców i pracodawców zaapelowali o rozszerzenie ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej o systemowe rozwiązania wspierające przedsiębiorców i pracowników - napisali we wspólnej deklaracji. Podkreślili, że kluczowe jest niezwłoczne wprowadzenie w życie niezbędnych decyzji. WIĘCEJ

11:00 Wysoka kara finansowa grozi 32-latkowi z Żor (Śląskie), który złamał zasady kwarantanny i poszedł w odwiedziny do znajomego. Kiedy zadzwonili do niego policjanci, próbował ich okłamać, twierdząc, że kwarantannę odbywa pod innym adresem.

10:59 Grupa Energa ostrzega przed fałszywmi sms-ami ws. odcięcia prądu. Przypomina, że w związku ze stanem epidemii do odwołania nie są prowadzone windykacyjne wstrzymania dostaw energii elektrycznej.

10:57 ponad 80 mieszkań objętych jest akcją bezpłatnego dostarczania posiłków dla osób na kwarantannie. W tej grupie są głównie seniorzy i osoby przewlekle chore. Pomysłodawcy akcji przyznają, że mogliby dostarczyć posiłki do jeszcze większej liczby osób, ale brakuje chętnych do ich rozwożenia. WIĘCEJ

10:50 Władze miasta kupiły maseczki dla szpitala. Do placówki trafiło 6 tys. jednorazowych maseczek chirurgicznych, które mają wszystkie niezbędne atesty i - jak podkreśla dyrektor lecznicy - dotarły w samą porę, bo już kończył się zapas, który posiadała placówka. WIĘCEJ

10:48 Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak interweniował w sprawie wprowadzonego w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy zakazu przebywania rodziców z chorymi dziećmi. "Mam świadomość, że ta epidemia to trudny czas, ale musimy otoczyć dzieci szczególną opieką" – powiedział PAP. Rodzice prosząc o pomoc rzecznika argumentowali, że dwuletnie bądź trzyletnie dzieci nie mogą pozostawać same na oddziale, bo będzie miało to wiele negatywnych skutków dla ich psychiki.

10:42 Szefowie ośmiu organizacji przedsiębiorców i pracodawców zaapelowali o rozszerzenie ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej o systemowe rozwiązania wspierające przedsiębiorców i pracowników - napisali we wspólnej deklaracji. Podkreślili, że kluczowe jest niezwłoczne wprowadzenie w życie niezbędnych decyzji.

10:22 Żaden z pracowników limanowskiego SOR-u nie zaraził się od pacjentki, u której stwierdzono koronawirusa. Na wyniki czekają wciąż pracownicy oddziału chorób wewnętrznych. WIĘCEJ

10:28 UJ i Urząd Miasta Krakowa zapraszają osoby starsze i samotne, nie opuszczające domów ze względu na epidemię koronawirusa, do skorzystania z możliwości codziennej wspierającej rozmowy telefonicznej  w ramach akcji „TelefonUJ do Seniora”. Codziennie o uzgodnionej porze można porozmawiać przez telefon z miłą studentką lub studentem. Zgłoszenia przyjmowane są SMS-em lub pod numerem 797 905 860.

10:06 Spadają ceny paliw na stacjach benzynowych

PAP/Jakub Kaczmarczyk

10:06 Na uroczystości rocznicowe do Smoleńska pojedzie delegacja czysto państwowa, obejmująca osoby pełniące funkcje publiczne, m.in. premier, jego współpracownicy, przedstawiciele klubów - poinformował w środę wicepremier Jacek Sasin. Według niego zamiar udania się do Smoleńska miał Jarosław Kaczyński.

10:00 Nazywana najbardziej religijną w Polsce Diecezja Tarnowska decyduje się na restrykcyjne ograniczenia dla przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Od dziś Msze Święte w kościołach w południowo-wschodniej Małopolsce będą sprawowane bez udziału wiernych. Taką decyzję podjął biskup Andrzej Jeż w ślad za decyzjami rządu o zaostrzeniu izolacji społecznej. WIĘCEJ

9:50 W związku z epidemią koronawirusa Bank Pocztowy zaoferował klientom możliwość zawieszenia rat kapitałowych przy spłacie kredytów i pożyczek gotówkowych oraz hipotecznych na okres do 6 miesięcy bez dodatkowej opłaty - poinformował bank w komunikacie.

9:45 W wielu polskich miastach prowadzona jest zbiórka, która ma pomóc w tych trudnych chwilach służbie zdrowia, Olkusz wspiera także zbiórkę dla szpitali we włoskich miastach partnerskich Bergamo i Pontenure. To masz gest solidarności - mówi Michał Latos z urzędu miasta w Olkuszu. WIĘCEJ

9:44 Warszawski parkiet rozpoczął środowe notowania od wzrostu największych indeksów. Umacnia się też kurs polskiego złotego, zyskuje też ropa naftowa, ale tanieje złoto po wcześniejszych wzrostach.

9:44 Mężczyzna z koronawirusem, który był hospitalizowany w cieszyńskim Szpitalu Śląskim, opuścił placówkę. Badania jego próbki dały obecnie wynik ujemny – dowiedziała się w środę PAP od rzecznik szpitala Ewy Herman.

9:38 W związku z ogłoszonymi przez rząd ograniczeniami w przemieszczaniu się od środy krakowskie MPK zamieszcza na drzwiach tramwajów i autobusów naklejki z informacją, ile osób jednorazowo może podróżować poszczególnymi pojazdami. Przewidziano także dodatkowe kursy. WIĘCEJ

9:34 Jedyną możliwością zmiany kalendarza wyborczego jest zmiana Konstytucji lub wprowadzenie stanu nadzwyczajnego - jeśli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające; na ten moment państwo zdaje egzamin - ocenił w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

9:31 Wprowadzamy ograniczenia, bo chcemy by liczba zachorowań spłaszczyła się jak najszybciej; wierzymy w odpowiedzialność obywateli; nie chodzi o to, żeby nakładać sankcje, tylko by niwelować zagrożenie epidemiczne - mówił w środę w TVN24 rzecznik rządu Piotr Müller.

9:20 W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej we wtorek skontrolowano 27,5 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 21,4 tys. na granicy wewnętrznej - z krajami UE – poinformowała w środę Straż Graniczna.

9:19 Małopolskie: Kolejna osoba z koronawirusem; w sumie 50 zakażonych. To młody mężczyzna, który jest w stanie dobrym. Przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

9:02 MZ: 26 nowych przypadków koronawirusa w Polsce; łącznie 927; kolejne dwie osoby zmarły.

9:02 Tarnowscy harcerze włączają się do akcji pomocy osobom, które w związku z epidemią koronawirusa muszą pozostawać w domach. Oprócz zwykłej pomocy w robieniu zakupów spożywczych i lekarstw w aptekach, ZHP chcą także pomóc wyprowadzać psy.

9:00 Biura podróży mają zwrócić wszystkie wpłacone pieniądze osobom, które wykupiły zagraniczne wyjazdy do 15 kwietnia włącznie. Wiąże się to z decyzją Ministerstwa Spraw Zagranicznych o anulowaniu wszystkich wylotów do tego dnia. Pozostali turyści będą mogli przesunąć bezpłatnie przesunąć wyjazd lub odzyskać pieniądze pomniejszone o zaliczki. Specjalne procedury związane z epidemią koronawirusa w Polsce wprowadziły też linie lotnicze.

8:47 Projekt dotyczący tzw. tarczy antykryzysowej zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w środę w trybie obiegowym - zapowiedział w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

8:43  Szpital Uniwersytecki w Krakowie szuka samolotu! Dyrekcja placówki rozmawia z liniami lotniczymi, które mogłyby szybko przetransportować zamówione maseczki i inne środki ochronne z Azji do Krakowa.  WIĘCEJ

8:40 W środę 25 marca w ramach operacji "Lot do Domu" przewidziane są rejsy do Warszawy z Zanzibaru (Tanzania), Denpasar (Bali), Bangkoku (Tajlandia), Chicago (Stany Zjednoczone), Londynu (Wielka Brytania), Amsterdamu (Niderlandy), Paryża (Francja), Barcelony (Hiszpania), Dublina (Irlandia), Oslo (Norwegia).

8:32 Kolejne samorządy wprowadzają specjalne programy dla przedsiębiorców. Ulgi w podatkach i czynszach w lokalach gminnych zapowiedział już między innymi Kraków, Tarnów, Oświęcim i Chrzanów. Takie rozwiązanie konieczne są też w mniejszych miejscowościach. Łukasz Kmita, radny z Olkusza, zwrócił się burmistrza o obniżenie dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji podatku od nieruchomości o 1/4, lub w całości dla mikroprzedsiębiorców, którzy musieli całkowicie zawiesić działalność firmy. Dodatkowo radny zaproponował, aby pieniądze z podatków płaconych przez miejscowy szpital w całości przeznaczyć na sprzęt dla lecznicy.

8:31 W Centrum Zdrowia Dziecka zostali zbadani wszyscy przebywający w klinice pacjenci i ich opiekunowie, a także 14 pracowników, u przebadanych osób nie stwierdzono koronawirusa – poinformował dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" dr Marek Migdał.

8:20 Na jedynym otwartym na Podkarpaciu przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej w środę rano ok. 140 tirów na wyjazd z Polski czeka 10 godzin. Z kolei blisko 300 samochodów ciężarowych 35 godzin oczekuje na wjazd do naszego kraju.

8:03 Ostatniej doby strażacy działający w 39 stałych i 22 doraźnych (porty) granicznych punktach kontrolnych zmierzyli temperaturę u 18 tys. osób – poinformował we środę PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.

7:44 Marszałek Sejmu określa termin wyborów prezydenckich, a taki termin został wskazany na 10 maja i wybory powinny się w tym dniu odbyć. Chyba że zostanie wprowadzony jeden z trzech stanów nadzwyczajnych. Dzisiaj prawnych możliwości wprowadzenia stanu nadzwyczajnego nie widać – powiedział "GPC" Błażej Spychalski.

7:27 Jeśli uczelnia zamawia towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, może zostać wyłączona ze stosowania przepisów o zamówieniach publicznych - poinformował resort nauki.

7:23 5235 żołnierzy i pracowników wojska oraz 836 jednostek sprzętu będzie w środę zaangażowanych w walkę z koronawirusem - poinformował w środę na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Straż Graniczną i policję w ochronie granic wesprze 1460 żołnierzy.

7:22 Nie ma możliwości odmowy wykonania testów w kierunku koronawirusa, jeśli jest wskazanie lekarskie, tzn. pacjent przejawia objawy niewydolności oddechowej, ma gorączkę, kaszel i duszność – wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny.

7:20 Ulgi i ułatwienia w płatnościach mające pomóc przedsiębiorcom i ochronić miejsca pracy w mieście pod Giewontem zapowiedział burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. Chce on także zrewidowania zaplanowanych działań inwestycyjnych.

7:19 W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest szpitalem zakaźnym, zmarł w nocy pacjent zakażony koronawirusem. W nocy w tym szpitalu zmarł jeszcze jeden pacjent, ale na razie nie wiadomo, czy był on zakażony nowym patogenem.

7:10 Na gov.pl/koronawirus odpowiedzi na pytania, co wolno zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa

7:07 Od środy 25/03 szkoły mają obowiązek nauczania na odległość - weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej w tej sprawie. Wcześniej MEN tylko zalecało, by w czasie, gdy nie odbywają się w szkołach lekcje w formie tradycyjnej, nauczyciele prowadzili nauczanie online.

 

Relacja z 24.03.2020 r.

Relacja z 23.03.2020 r.

Relacja z 22.03.2020 r.

Relacja z 21.03.2020 r.

Relacja z 20.03.2020 r.

Relacja z 19.03.2020 r.

Relacja z 18.03.2020 r.

Relacja z 17.03.2020 r.

Relacja z 16.03.2020 r.

Relacja z 15.03.2020 r.

Relacja z 14.03.2020 r.

 

PAP/IAR/RK

0%
100%