|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Z Błękitnym Krzyżem i..."Burakiem" w herbie

W Klinice Zdrowego Chomika gościliśmy ratowników reprezentujących Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Powstało w styczniu 1999 roku. Jego celem jest tworzenie na terenie całej Polski siatki zespołów ratowniczych (przewodnik z psem plus nawigator), które współpracując z policją włączałyby się do akcji poszukiwawczych, zwiększając szanse odnalezienia zaginionych.

Posłuchaj programu "Klinika zdrowego chomika"

Fot. Andrzej Jaworski

Jest to realizowane przez szkolenie zespołów ratowniczych i włączanie ich do akcji ratowniczo-poszukiwawczych. Psy po zaliczeniu testu kwalifikacyjnego, który ma na celu wykluczenie psów agresywnych, tchórzliwych, mało sprawnych fizycznie i niewspółpracujących z człowiekiem, są objęte programem szkolenia w zakresie posłuszeństwa, sprawności oraz określonych sprawności pracy węchowej.

Psy po zaliczeniu testu kwalifikacyjnego, który ma na celu wykluczenie psów agresywnych, tchórzliwych, mało sprawnych fizycznie i nie współpracujących z człowiekiem, są objęte programem szkolenia w zakresie posłuszeństwa, sprawności oraz określonych sprawności pracy węchowej.

W przeciwieństwie do psów szkolonych przez policję i straż graniczną -  psy w stowarzyszeniu STORAT są łagodne i mogą być użyte do poszukiwań dzieci nie stwarzając dodatkowego zagrożenia nawet w chwili nietypowej reakcji dziecka (ucieczka, krzyk, odpędzanie psa).

Pies widniejący w herbie STORAT, to "Burak" pierwszy czworonożny poszukiwacz będący nadzwyczajnym "nosem" i mający na  koncie wiele udanych akcji.

 

Ciekawostka…

Zespół ratowniczy z psem zastępuje pracę około 100 – 150 osób. Przy pomocy dobrze wyszkolonego psa, w czasie pięciu – sześciu godzin można pobieżnie przeszukać teren o powierzchni 120 ha.

O skuteczności akcji i życiu człowieka niejednokrotnie decyduje szybkość jej podjęcia, odnalezienia poszkodowanego i udzielenia mu pomocy - pies zawsze pracuje szybciej i skuteczniej niż człowiek. 

Więcej:

 

100%
0%