Radio Kraków

Wielka Sztuka Małopolski

Dzicy ludzie

  • date_range 2019-06-28
W sztuce średniowiecznej często pojawiał się motyw dzikich ludzi, czyli owłosionych agresywnych postaci, symbolizujących nieokiełznane popędy. Znajdziemy takie postacie na kartach rękopisów, w luksusowych wyrobach z kości słoniowej, w malowidłach ściennych. Jak postać dzikiego człowieka była osadzona w tradycji antycznej? Jaka była rola dzikich ludzi w romansach rycerskich? I wreszcie, czy kobiety w średniowieczu były owłosione niczym Maria Magdalena w niektórych ówczesnych ołtarzach? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w audycji Wielka Sztuka Małopolski w piątek po godz. 20.

Test tytuł

  • date_range 2019-06-27
Test skrót

Przydrożny Nepomuk

  • date_range 2019-06-14
Wśród kapliczek, które mijamy w czasie letnich wycieczek, znajdziemy wiele Nepomuków, czyli przedstawień św. Jana Nepomucena. Szczególnie często jego rzeźby umieszczano w pobliżu rzek i mostów, ponieważ wierzono, że święty ten chroni przed powodzią. Dlaczego tak zakładano? Kim był Jan Nepomucen, i dlaczego szczególnym kultem otoczony został jego język? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w audycji Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05.

Chrystusy, które przypłynęły

  • date_range 2019-06-07
Istnieją sakralne dzieła sztuki, najczęściej uważane za cudowne, które wedle legend pojawiły się jako dar z niebios; w przypadku wielu drewnianych rzeźb tradycja mówiła, że dany wizerunek pewnego dnia po prostu przypłynął rzeką. Do takich dzieł należą między innymi krucyfiksy w Pacanowie, w krakowskim klasztorze dominikanów, oraz w opactwie cystersów w Mogile; a poza tym podobna legenda wiąże się także z kapliczką stojącą przy wałach wiślanych na terenie dawnej podkrakowskiej wsi Przewóz. Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania opowieści o rzekomo wyłowionych rzeźbach w kolejnym programie Wielka Sztuka Małopolski, w piątek o godz. 18.05.

Krwiożercze rusałki

  • date_range 2019-05-31
Zwyczaje i wierzenia związane z przełomem maja i czerwca i z Zielonymi Świątkami osadzone są w przedchrześcijańskich tradycjach słowiańskich: nasi przodkowie w tym czasie obchodzili święto Stada, oraz odprawiali obrzędy związane z demonami zwanymi rusałkami. Skąd się brały rusałki i co mogły zrobić młodzieńcowi spotkanemu nad brzegiem rzeki lub jeziora? Co to były dziwożony? W jaki sposób istoty te były ukazywane przez młodopolskich malarzy z przełomu XIX i XX wieku? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w programie Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05.

Tropem Wierzbięty z Branic

  • date_range 2019-05-24
Ród Świebodziców-Gryfitów to był jeden z najważniejszych rodów możnowładczych w średniowiecznej Małopolsce - należał do niego także Wierzbięta z Branic (zm. ok 1425), który ufundował kościół św. Grzegorza w swej rodowej siedzibie, czyli w podkrakowskiej Ruszczy. Dziś Ruszcza znajduje się na terenie dzielnicy Nowa Huta. W tamtejszym gotyckim kościele zachowała się płyta nagrobna Wierzbięty i witraż jego fundacji, zaś w Muzeum Narodowym w Krakowie jest pochodzące stamtąd epitafium. Czy obraz ten pierwotnie mógł mieć inny kształt i funkcję? W jaki dzień tygodnia umarł Wierzbięta? Dlaczego jego ród nazywamy Świebodzicami-Gryfitami? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w programie Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05.

Kobiety ze smokiem

  • date_range 2019-05-17
Można by je tytułować: Pogromczynie Smoków, Pierwsze Swego Imienia, Święte Dziewice, Niepołknięte... Wygląda na to, że wszystko już było w średniowieczu: nawet Daenerys Targaryen ma swoje pierwowzory w sztuce gotyckiej. Tuż przed finałem "Gry o Tron" Magdalena Łanuszka w programie Wielka Sztuka Małopolski zaprasza do wysłuchania opowieści o świętych niewiastach ukazywanych ze smokiem - w piątek o godz. 18.05.

Ogrodnictwo na ołtarzach

  • date_range 2019-05-10
Wiosenne tematy w sztuce sakralnej to nie tylko róże i lilie w dłoniach Matki Boskiej - w poszukiwaniu ogrodniczych motywów można sięgnąć także do mniej dzisiaj znanych, choć dawniej popularnych przedstawień. Dlaczego św. Dorota była ukazywana z koszem kwiatów? W jaki sposób św. Prokop wykorzystał diabła do prac w polu? Dlaczego w niektórych dziełach Zmartwychwstały Chrystus spaceruje z narzędziami ogrodniczymi? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania opowieści o ogrodowych ciekawostkach w dawnej sztuce sakralnej, w programie Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05.

Erotyczne przygody królów w mało znanych obrazach Jana Matejki

  • date_range 2019-05-03
Niektóre dzieła Jana Matejki pozostają od ponad 130 lat w prywatnych kolekcjach - szczególnie dotyczy to niewielkich obrazków ilustrujących historyczne anegdoty. Do takich właśnie prac należą trzy przedstawienia ukazujące miłosne przygody polskich królów: spotkanie Kazimierza Jagiellończyka z księżną Zofią Szczecińską, nocne zaloty Jana Olbrachta do jednej z krakowskich mieszczek oraz grzech Bolesława Śmiałego, który miał przemocą posiąść żonę rycerza Mścisława z Bużenina. Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania opowieści o obrazach, których nie znajdziemy w żadnym z muzeów - w programie Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05.

Nowoczesność sprzed stu lat

  • date_range 2019-04-26
Do 9 czerwca 2019 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie można zwiedzać wystawę "Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908-1928", współorganizowaną przez Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, Galerię Miasta Bratysławy oraz Muzeum Janusa Pannoniusa w Peczu. Prezentowane na niej dzieła artystów m.in. polskich, czeskich, słowackich i węgierskich ukazują, jak nowoczesna potrafiła być sztuka naszego regionu sto lat temu. Magdalena Łanuszka opowie subiektywnie o wybranych elementach tej wystawy w programie Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię