Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jest szansa na dodatkowe ekrany przy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej

  • Tarnów
  • date_range Środa, 2020.10.07 07:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:34 )
Jak dowiedziało się Radio Kraków, po protestach części sąsiadów obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, drogowcy przyśpieszą badania hałasu na otwartej 7 września drodze. Wyczekiwana od dziesięcioleci obwodnica pozwoliła odetchnąć centrum miasta, ale przysporzyła też uciążliwości. Zdaniem mieszkańców np. Gruszowa Małego po drastycznym zmniejszeniu ilości ekranów przy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej w stosunku do pierwotnych zamierzeń, te które powstały, nie chronią ich przed hałasem i nie mogą przez to spać.

Obwodnica w Gruszowie Małym. fot: B. Maziarz

Miały zasłaniać całą nieruchomość i sięgać aż do lasu, ale ekrany powstały tylko przed domem pani Janiny Owsiany, przez co jak twierdzi, hałas przedostaje się bokiem razem z pędem przejeżdżających samochodów. Podobnie jak w przypadku domu Kingi Kochanek, gdzie wykonano dużo niższe ekrany, niż pierwotnie zakładano. "Jeżeli ciężarówka przejeżdża i całą ją widać to jak ekrany mają nas chronić. To tak jakby ktoś sobie ubrał na zimę za małą i krótką kurtkę. Ja w nocy się budzę, jedzie samochód jeden za drugim i cały ten huk słyszę. Niech wezmą nas pod uwagę i zapewnią bezpieczeństwo i ciszę, którą mieliśmy do tej pory" - mówi.

Badania, które mają sprawdzić, czy ekrany zamontowane przy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej wystarczająco chronią mieszkańców przed hałasem, powinny zostać przeprowadzone zgodnie z prawem w ciągu 18 miesięcy od oddania drogi do użytku. W przypadku obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej mają się jednak rozpocząć już w listopadzie.

fot: B. Maziarz

- Rzeczywiście jest taka sytuacja, że w związku z już napływającymi głosami od jednej mieszkanki, która się skarży, że postawiono jej krótszy ekran, niż miał być, badania hałasu rozpoczną się prawdopodobnie już od listopada i będą robione sukcesywnie, nie wszystkie na raz. Zobaczymy jaka jest sytuacja i co się okaże. Czy te przekroczenia norm hasłu są rzeczywiście są mimo wybudowanych ekranów, czy ich nie ma - wyjaśnia Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przeczytaj: Zaskakująca zmiana na finiszu budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej

Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, przed zakończeniem budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej okazało się, że powstanie przy niej aż o 67 procent mniej ekranów akustycznych niż to pierwotnie zakładano.

Wynika to z obniżonych norm hałasu. Wprawdzie dokonało się to już w październiku 2012 roku, ale dokumentacja dla budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej była przygotowana kilka miesięcy wcześniej. Dlatego wykonawca inwestycji miał za zadanie zweryfikowanie założeń dotyczących ilości ekranów akustycznych i zdobycie dla tych nowych założeń zgody na realizacje inwestycji drogowej. Ta została wydana przez Wojewodę Małopolskiego dopiero 22 czerwca 2020 roku. Zgodnie z tym dokumentem oraz wcześniejszymi obliczeniami matematycznymi, które wskazywały zapotrzebowanie na ochronę przed hałasem przy budowanej jeszcze wtedy obwodnicy, tak drastycznie zmniejszono liczbę ekranów akustycznych.

Nie tylko zdaniem mieszkańców, ale także burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofa Kaczmarskiego ekranów w niektórych miejscach jest zbyt mało. "Mamy chociażby ulicę Grunwaldzką, gdzie z jednej strony od północy są ekrany, a od południowej - gdzie również są domy - tych ekranów nie ma. Ten hałas odbija się niejako od tych ekranów i trafia wprost do okien mieszkańców. Ta sytuacja powinna być zmieniona i będziemy współpracowali z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, żeby to docelowo poprawić" - podkreśla.

Z kolei część mieszkańców nie chce ekranów akustycznych. Tak jest m.in. na początkowym fragmencie ulicy Piłsudskiego. Państwo Wróblewscy podkreślają, że przez tyle lat kiedy ich ulica była drogą krajową i był tam ogromny hałas, nikt nie mówił o ochronie ich przed hałasem. Teraz kiedy po otwarciu obwodnicy ruch na ulicy Piłsudskiego znacznie się zmniejszył, przed ich domem mają powstać wysokie ekrany, których nie chcą. "Będą bardzo wysokie - 5,5 metra, bardzo blisko domu. Będzie mniej słońca, nie będziemy mogli wywietrzyć domu tak jak trzeba. Boimy się utraty wartości nieruchomości. Po oddaniu obwodnicy nie potrzebujemy ochrony przed hałasem. Nasz dom jest przy ulicy Piłsudskiego, a nie przy obwodnicy" - przekonuje pani Stanisława Wróblewska.  

Ekrany powstające przy ulicy Piłsudskiego. / fot: B. Maziarz

Urzędnicy z GDDKiA podkreślają, że zgodnie z decyzjami środowiskowymi muszą je wybudować, bo inaczej narażaliby się na kary. Mieszkańcy odwołują się od tych decyzji do Ministerstwa Rozwoju i liczą na to, że nikt na siłę im ekranów nie wybuduje. Chociaż powstały już fundamenty.

O absurdach i kontrowersjach związanych z ekranami akustycznymi będziemy dzisiaj także mówili w magazynie Co Niesie Dzień Radia Kraków po godzinie 16.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Bartłomiej Maziarz/ko

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię