Radio Kraków

sytuacja w Ukrainie

Walka o wolność Ukrainy odbywa się również w mediach

Julia Kotwicka, Maria Kovbel, Julia Mazur, dziennikarki z międzynarodowego portalu SYMVOL Media informującego o napaści rosyjskiej i działaniach wojennych w Ukrainie.

Tarnowianie włączyli się do zbiórki śpiworów dla ukraińskiej armii

Już kilkadziesiąt śpiworów Tarnowianie podarowali ukraińskiej armii. Podczas wizyty w Tarnowie przewodniczącego Rady Miejskiej Tarnopola, Igora Hirchaka padła prośba o pomoc w postaci śpiworów, na których brak cierpią żołnierze walczący z rosyjską agresją na pierwszej linii frontu.

MSWiA: nie ma zagrożenia związanego z atakami na Zaporoską Elektrownię Jądrową, nie ma powodów, by rozpocząć dystrybucję tabletek jodku potasu

Tabletki z jodkiem potasu są przygotowane dla wszystkich, którzy w wypadku promieniowania radioaktywnego powinni je przyjąć. Obecnie nie ma takiego zagrożenia. Nie ma powodów, by rozpocząć dystrybucję tabletek wśród obywateli– powiedział w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Piotr Orłowski z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego o niebezpieczeństwie konfliktu nuklearnego

- Nie mam stuprocentowej pewności i myślę, że niewiele osób byłoby w stanie zadeklarować, czy ta eskalacja nuklearna nastąpi. Niestety, wiele wskazuje, że może tak być - mówi Piotr Orłowski.

Paweł Kowal: Wojna i jej skutki zmieniły już świat. Czas się obudzić. Tego wygodnego, bezpiecznego świata już nie ma

W sprawie agresji Rosji na Ukrainę ta zima będzie decydująca - mówił w Radiu Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej, Paweł Kowal. Gość porannej rozmowy przyznał, że pojawiły się niebezpieczne dla Ukrainy okoliczności. Nie tylko w związku z tym, że Władimir Putin podpisał dekrety przygotowujące aneksję Chersonia i Zaporoża. Paweł Kowal dodaje, że Rosja może wykorzystać aneksję Chersonia i Zaporoża jako szantaż dla Zachodu i USA, ogłaszając, że wspieranie Ukrainy w dostawie broni - oznacza atak na jej terytorium.

Jak sprawdzane jest zagrożenie radiacyjne w Polsce?

  • date_range 2022-09-23
Do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Docierają do nas informacje dotyczące walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Mówi się o potencjalnym zagrożeniu. O tym jak sprawdzane jest zagrożenie radiacyjne w Polsce z dr. inż. Pawłem Gajdą z Wydziału Energetyki i Paliw z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozmawiał nasz reporter Hubert Strzelecki.

Protesty Rosjan w Polsce przeciwko Putinowi

Młode osoby, głównie Rosjanie mieszkający w Krakowie, protestowały w środę wieczorem przed konsulatem Federacji Rosyjskiej sprzeciwiając się wojnie w Ukrainie i częściowej mobilizacji ogłoszonej przez prezydenta Władimira Putina. Pikiety odbyły się również w kilku dużych miastach Polski.

MSWiA: odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela

Odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela - zapewniło MSWiA. Jak podało, ze względu na walki w rejonie elektrowni na Ukrainie tabletki z tym związkiem trafiły do strażackich komend powiatowych. To standardowa procedura, nie ma zagrożenia radiacyjnego - zaznaczył resort.

Ukraińscy ratownicy będą szkolić się pod okiem strażaków z Małopolski

Najpierw zajęcia teoretyczne, a po nich intensywna praktyka z profesjonalnym zespołem i nowoczesnym sprzętem - ponad 50 wyselekcjonowanych ratowników z Państwowej Służby Ukrainy do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych rozpoczęło szkolenia pod okiem instruktorów z małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Debata w Radiu Kraków w Święto Narodowe Ukrainy. WIDEO

O solidarności z narodem ukraińskim, pomocy uchodźcom i bilansie trwającej od pół roku inwazji Rosji na Ukrainę rozmawialiśmy z gośćmi Radia Kraków.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię