Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„ci” - słuchowisko Radia Kraków oparte na prawdziwych wydarzeniach

Autorka tekstu: Patrycja Babicka, reżyseria: Maciej Wiktor, w roli głównej Małgorzata Zawadzka. Słuchowisko oparte na prawdziwych wydarzeniach, głośnej zbrodni w Szczucinie, gdzie w 1998 roku została zamordowana siedemnastoletnia dziewczyna. W tym roku słuchowisko będzie reprezentować Radio Kraków na Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

Z Patrycją Babicką, autorką słuchowiska "ci" rozmawia Katarzyna Fortuna O formie słuchowiska "ci" i współpracy z krakowskimi aktorami mówi reżyser Maciej Wiktor Posłuchaj fragmentów nagrań i rozmów z aktorkami i aktorami grającymi w słuchowisku "ci"

„Miejscem akcji dramatu jest małe podtarnowske miasteczko, a w szczególności rodzinny dom Krystyny – młodej kobiety, która w latach 90. XX wieku pracowała w Atenach jako opiekunka osób starszych. Pracę załatwiał jej kolega z miasta. Jakiś czas potem, dziewczyna ponoć rzuciła się z Akropolu. W domu, do którego zaglądamy, mieszkają jej rodzice. Odwiedzają ich kolejno: ksiądz, dziennikarka, policjant. Każdy przychodzi z inną intencją; czegoś innego szuka, oczekuje. Wszystkich łączy wspólny temat – sprawa Iwony, innej młodej dziewczyny, która została zamordowana w miasteczku, z którego pochodziła Krystyna. Podobno na oczach wielu świadków. Za śmierć obu kobiet odpowiadają ci sami ludzie. W miasteczku wszyscy wiedzą, kim oni są. Jednak z wielu powodów tego tematu się unika, co stwarza idealne warunki do pączkowania mrocznej i dusznej zmowy milczenia.


Historia pokazana w słuchowisku pokazuje mechanizmy funkcjonowania systemowej manipulacji, zbiorowego lęku. Jest opowieścią o ludziach z drugiego planu zbrodni, o zwykłych obywatelach, którzy z różnych powodów przez wiele lat zdecydowali się milczeć. Usłyszymy ich głosy, emocje i lęki, które są typowe dla niebezpośrednich ofiar zbrodni, obnażając mechanizmy psychicznych zależności, które są niebezpieczne, a którym człowiek naturalnie ulega” - pisze autorka tekstu Patrycja Babicka. 

Patrycja Babicka, od lat tworzy w nurcie, łączącym reportaż, kryminalistykę, wiedzę o dramacie, z głęboką analizą postaci, szukając odpowiedzi na pytania o determinanty działań podejmowanych przez człowieka. Oprócz studiów teatrologicznych i dramaturgicznych posiada wykształcenie kryminalistyczne, pozwalające na poszerzenie literackiej analizy postaci o kryminologiczną metodę profilowania.
 
Na scenie Radia Kraków spotkali się aktorzy i aktorki z czterech krakowskich teatrów, Narodowego Starego Teatru, Teatru im. Słowackiego, Bagateli i Teatru Ludowego.
Występują:
On - Kajetan Wolniewicz
Ona - Jagoda Pietruszkówna  
Ksiądz - Marcin Sianko
policjant - Michał Kościuk
podkasterka - Lidka Olszak
klientka - Iwona Sitkowska
Sklepowa - Małgorzata Zawadzka

Oryginalną muzykę skomponowali i wykonują muzycy zespołu Niechęć, Alex Clov, Maciej Szczepański i Michał Załęski.
"Staramy się dialogować z aktorami i grać jak najbardziej esencjonalnie" - komentują podczas nagrywania słuchowiska.

Posłuchaj autorów muzyki

Słuchowisko " ci"  w tym roku będzie reprezentować Radio Kraków na Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

Organizowany od 2001 r. w czerwcu Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w programach w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.  

W Festiwalu biorą udział także regionalne rozgłośnie radia publicznego, które w ramach swej misyjnej działalności produkują własne słuchowiska.

To święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej z biegiem lat stało się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w kraju.

Festiwal jest okazją do zaprezentowania dorobku i docenienia twórców najlepszych spektakli i słuchowisk.
Podczas festiwalu odbywają się również spotkania z artystami i wydarzenia towarzyszące, m.in. wystawy oraz warsztaty.Autor:
Katarzyna Fortuna

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię