Wydarzenie to w swoim zamyśle obejmuje okres 40 lat praktyki dydaktycznej Profesora i skupia się na połączeniu artystów, zdobywających edukację na obu wymienionych uczelniach, które kreowały i do dzisiaj prezentują zupełnie odrębne postawy artystyczne. Próba integracji podczas wspólnych ekspozycji różnorodności języka autorów pochodzących z obu tych środowisk artystycznych, jest ciekawym doświadczeniem, nie tylko dla samych zainteresowanych artystów, którzy nigdy dotąd nie wystawiali wspólnie ze sobą, ale również dla Profesora Jacka Waltosia, który po latach spotyka się ze swoimi studentami, dziś dojrzałymi już twórcami. Przede wszystkim jednak kolejna z cyklu wystaw, mam nadzieję, będzie ciekawym doświadczeniem dla widzów, koneserów sztuki, obecnych studentów uczelni czy też przyszłych adeptów Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Artystycznego, dla których możliwość spotkania z taką różnorodnością języka wypowiedzi autorów, zdobywających swoją wiedzę i budujących swój artystyczny warsztat pod okiem Profesora Jacka Waltosia, może być doskonałą inspiracją i ciekawym spectrum poszukiwań oraz analiz wizualnych, dzięki którym tradycja akademickiej edukacji ma szansę na przetrwanie dla kolejnych pokoleń.

Symbolicznym znakiem wydarzenia towarzyszącym wszystkim wystawom jest obraz Profesora Jacka Waltosia zatytułowany „Płaszcz miłosiernego Samarytanina 1” stworzony w latach 1982-1983. W czasie jego powstania autor dzieła był członkiem legendarnej grupy WPROST, która w sposób dosadny i niezwykle przejmujący komentowała ówczesną rzeczywistość PRL-u. Rzadko podejmowany w sztuce XX wieku motyw ewangeliczny miłosiernego Samarytanina okazuje się być silnie wymowny i aktualny również dzisiaj, a jako symbol kolejnych wystaw stanowi klamrę łączącą pokolenia studentów, mających szansę studiować przed laty pod okiem Profesora Jacka Waltosia.

Wydarzenie Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia stanowi cykl 8 wystaw, trwających z krótkimi przerwami przez cały rok 2024 oraz w 2025. Wystawy będą pokazywane w galeriach w całej Polsce.

Druga odsłona odbyła się Galerii BWA w Pile, gdzie wydarzenie zostało bardzo dobrze przyjęte i cieszyło się dużym zainteresowaniem widzów, podobnie jak trzeci pokaz, który miał miejsce w Galerii IMO w Starym Sączu. Przed nami jeszcze wystawy w Wałbrzychu, Częstochowie, W Czeladzi i Kielcach

Jako organizatorka żywię ogromną nadzieję na pozytywne przyjęcie wystawy w Poznaniu, tym bardziej, że jest to miasto z którym Profesor przez długie lata związany był współpracą z tutejszą uczelnią artystyczną, jak również ze względu na fakt, iż bez mała połowa uczestników przygotowanej wystawy kształciła się właśnie w tym mieście, a część artystów stanowi dzisiaj kadrę profesorską Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz.

Wystawom towarzyszyć będzie specjalnie zaprojektowany na tę okazję katalog zatytułowany: „Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia” autorstwa dr Moniki Chrabąszcz-Tarkowskiej.