Po kolejnych miesiącach zdalnej nauki uczniowie szkół podstawowych zasłużyli na wypoczynek. Dzieci i młodzież, które nadchodzącą przerwę semestralną będą musiały spędzić w domu, zapraszamy do skorzystania ze specjalnej oferty wirtualnych ferii zimowych. Zajęcia będą się odbywać codziennie od 4 do 17 stycznia 2021 r. Zapisy ruszają już 7 grudnia (poniedziałek) 2020 r. Nie zwlekajcie z decyzją, bo liczba miejsc jest ograniczona!

Warsztaty i zajęcia organizowane w ramach wirtualnych ferii zimowych to okazja do nauczenia się czegoś nowego, integracji z koleżankami i kolegami oraz świetnej zabawy. W ofercie znalazły się dwa tematyczne cykle, dzięki którym uczestnicy rozwiną swoje pasje i poznają zalety korzystania z nowych technologii. Na zajęcia zaprasza Siedziba Główna Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13).

Nowa formuła

Zdrowie i bezpieczeństwo naszych Klientów – zwłaszcza dzieci i młodzieży – jest dla nas najważniejsze, dlatego, by ograniczyć ryzyko związane z koronawirusem, zmieniamy formułę organizowania zajęć podczas ferii zimowych. Centrum Kultury Podgórza przygotowało nową odsłonę ferii w wersji wirtualnej. Zajęcia będą się odbywać codziennie od 4 do 17 stycznia 2021 r. w godzinach 10.00-12.00 z wykorzystaniem platformy internetowej ZOOM, która dla uczestników jest dostępna nieodpłatnie i nie wymaga instalowania skomplikowanego oprogramowania. Zajęcia będą miały formułę wideokonferencji. Uczestnicy będą informowani o szczegółach mailowo (otrzymają link do zajęć oraz inne ważne informacje – np. o materiałach, które będą potrzebne by wziąć w nich aktywny udział). Dzieci i młodzież z klas IV-VIII szkoły podstawowej będą mogli w tym czasie atrakcyjnie i kreatywnie spędzić czas poznając tajniki architektury Podgórza oraz rozwijać swoje pasje artystyczne. Codziennie uczestnicy będą poznawać nowe zagadnienia związane z tematem zajęć, brać udział w praktycznych warsztatach i przesyłać zdjęcia przedstawiające swoje prace oraz proces twórczy. Każda z prac zostanie oceniona, a autorzy najlepszych otrzymają nagrody. Zwieńczeniem obu z cyklów będą weekendowe gry miejskie, podczas których osoby biorące udział w wirtualnych feriach będą miały za zadanie nagranie tematycznych filmów, które umieszczana będą na YouTube.

Podgórskie Architekturki

W pierwszym tygodniu ferii udamy się do świata architektury i sztuki. Uczestnicy poznają wyjątkową zabudowę Podgórza, wezmą udział w twórczych zajęciach dotyczących historii najbardziej znanych zabytków oraz warsztatach plastycznych. Spotkania będą dobrą okazją do poszerzenia zainteresowania dzieci otaczającą je rzeczywistością, rozwijania wrażliwości przestrzennej i ekologicznej oraz kreowania przyszłych gustów. Podsumowaniem tygodnia będzie weekendowa gra w formie spaceru interaktywnego, na który uczestnicy będą mogli udać się wraz ze swoimi rodzicami. W ramach gry zatytułowanej „Tajemniczy jeleń i inne sekrety podgórskiej architektury” dzieci i młodzież będą miały okazje odwiedzić poznane w ramach zajęć miejsca i nagrać subiektywne przewodniki po Podgórzu. Prace uczestników zajęć zostaną udostępnione w mediach społecznościowych Centrum Kultury Podgórza, a na zakończenie cyklu zajęć każdy otrzyma dyplom oraz bon podarunkowy.

Kreatywne dzieciaki

Kolejny cykl będzie okazją poznania tajników fotografii oraz sztuki rękodzielniczej. Uczestnicy zajęć poznają historię najważniejszych fotografii, przełomowe wynalazki z tej dziedziny, a także tajemnice tworzenia udanych zdjęć. Wszystkie prace fotograficzne wezmą udział w wirtualnej wystawie. Prace plastyczne i rękodzielnicze wykonane zostaną z wykorzystaniem przedmiotów obecnych w każdym domu, inspirując dzieci i młodzież do twórczego i eksperymentalnego podejścia do sztuki. Cykl zakończy gra miejska przeznaczona dla uczestników i ich rodzin zatytułowana „Podgórze ukryte na starych fotografiach”. Głównym zadaniem będzie odnalezienie miejsc przedstawionych na zdjęciach sprzed stu lat i nagranie filmików pokazujących jak bardzo zmieniło się od tego czasu Podgórze. Każdy uczestnik, który weźmie udział w warsztatach i weekendowej grze otrzyma dyplom oraz bon podarunkowy.

Informacje i zapisy

Liczba miejsc w ramach każdego z zimowych cykli zajęciowych jest ograniczona. Wszelkie informacje na temat planowanych zajęć w ramach wirtualnych ferii można uzyskać telefonicznie (pod numerem: 12 656 36 70 wew. 30), natomiast zapisy odbywają się wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej Centrum Kultury Podgórza.

Opłata za udział w wirtualnych feriach z Centrum Kultury Podgórza wynosi 10 zł za tydzień. Organizacja zajęć została dofinansowana ze środków Dzielnicy XIII Podgórze.

 

PROGRAM

WIRTUALNE FERIE ZIMOWE Z CENRTUM KULTURY PODGÓRZA

Tydzień I: Podgórskie Architekturki

4.01/poniedziałek, godz. 10.00-12.00

Pokaz filmu wprowadzającego – Podgórze legendarne… czyli Kopiec Kraka i jego forma
Warsztaty plastyczne – tworzenie kopca z masy solnej

5.01/wtorek, godz. 10.00-12.00

Pokaz filmu wprowadzającego – Gdzie znajdował się pałac Czarnej Księżniczki? O kościele św. Benedykta
Warsztaty plastyczne –  bryła kościoła św. Benedykta – szkice w technice ołówka i węgla 

7.01/czwartek, godz. 10.00-12.00

Pokaz filmu wprowadzającego – Śladami Twierdzy Kraków (Fort nr 31 św. Benedykt)
Warsztaty plastyczno-techniczne – makieta z kartonów

8.01/piątek, godz. 10.00-12.00

Pokaz filmu wprowadzającego – Podgórskie mosty
Warsztaty architektoniczne – projektowanie mostów z klocków

9.01 i 10.01/sobota i niedziela

Gra miejska: Tajemniczy jeleń  i inne sekrety podgórskiej architektury

Tydzień II: Kreatywne dzieciaki

11.01/poniedziałek, godz. 10.00-12.00

Warsztaty fotograficzne – część I

12.01/wtorek, godz. 10.00-12.00

Warsztaty tworzenia łapaczy snów

13.01/środa, godz. 10.00-12.00

Warsztaty fotograficzne – część II

14.01/czwartek, godz. 10.00-12.00

Warsztaty tworzenia zwierzątek z siana i masy solnej

15.01/piątek, godz. 10.00-12.00

Warsztaty literackie „Historia jednego dnia” w oparciu o ciekawą postać podgórskiej autorki Janiny Turek

16.01 i 17.01/sobota i niedziela

Gra miejska: Podgórze ukryte na starych fotografiach