Dźwięki muzyki stały się nieodłącznym elementem programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wydarzenie odbywające się bezpłatnie w kinie plenerowym pod samym Wawelem co roku przyciąga tłumy. Wieczorową porą pokazywane są filmy, w których muzyka odgrywa szczególnie ważną rolę. Dotychczas prezentowano m.in. biografie gwiazd, afrykańskich artystów, kultowe polskie filmy muzyczne czy dokumenty nagrodzone w konkursie DocFilmMusic. Tym razem publiczność będzie miała okazję zobaczyć na dużym ekranie kultową Trylogię Qatsi w reżyserii Godfreya Reggio ze znakomitą muzyką Philipa Glassa.

Pierwsza część kultowej trylogii „Qatsi” to piękny wizualny esej zrealizowany w dokumentalnej formie filmowej. „Koyaanisqatsi” w języku zamieszkującego Arizonę ludu Hopi oznacza „życie pozbawione równowagi” lub „życie w stanie chaosu”. Głównym i jedynym bohaterem jest tutaj Planeta Ziemia, miejsce starcia dwóch całkowicie odmiennych rzeczywistości: dziewiczej natury i cywilizacji człowieka. Pozbawiony słownego komentarza i wszelkich innych konwencjonalnych elementów dzieła filmowego, jak scenariusz, fabuła czy klasyczna narracja, film oddziałuje siłą sugestywnych obrazów i muzyki Philipa Glassa, która wnosi silny ładunek emocjonalny.

Druga część trylogii “Powaqqatsi” została realizowana z ogromnym rozmachem. Przez wiele miesięcy ekipa filmowa podróżowała po świecie, odwiedzając 15 krajów na czterech kontynentach. Zdjęcia do filmu realizowano w m.in. w Brazylii, Kenii, Izraelu, Nepalu czyli w miejscach, gdzie zachowały się jeszcze ślady pierwotnych kultur. Podobnie, jak w przypadku poprzedniego filmu tytuł drugiej części również został zaczerpnięty z języka rdzennych Amerykanów. „Powaqa” oznacza grupę ludzi, związanych z magią i żyjących na koszt innych, więc całość można tłumaczyć jako „życie w stanie transformacji”. Bohaterem filmu są ludzie, mieszkańcy półkuli południowej – rdzenne plemiona i mieszkańcy metropolii, ich życie codzienne i kultura. To swego rodzaju pochwała codzienności i pracy, w której brak komentarza zostaje zastąpiony sugestywnymi zdjęciami i znakomitą muzyką Philipa Glassa.

Ostatnia część trylogii powstała 14 lat później i ma najbardziej pesymistyczny wydźwięk. “Naqoyqatsi” w języku ludu Hopi oznacza “Życie w stanie wojny”. Ta ponura, wygenerowana przy pomocy najbardziej zaawansowanych wówczas technik komputerowych, wizja świata wydaje się być pozbawiona nadziei. To rzeczywistość całkowicie zdominowany przez technologię i sztuczną inteligencję. Film Reggio można oglądać jak futurystyczną, zdezhumanizowaną wizję przyszłości, która spełnia się na naszych oczach, a jednocześnie dostrzegać w produkcji fragmenty, które po latach wydają się nieco przestarzałe i groteskowe. Całość jest fascynującym zapisem ducha czasów i możliwości technicznych, w których film powstawał.

Wręczenie nagrody Smoka Smoków odbędzie się 27 maja o 21:00 na pokazie otwartym w kinie pod Wawelem. Godfrey Reggio nie będzie obecny w Krakowie, ale połączy się z publicznością po projekcjach oraz poprowadzi swoją lekcję mistrzowską online.

Wydarzenie poprzedza wyjątkowa i niezwykle insiderska rozmowa Kuby Mikurdy i Marcina Borchardta z laureatem nagrody:

https://www.youtube.com/watch?v=_rKMCeQDHt8

Partnerem retrospektywy Godfreya Reggio jest Konsulat Generalny USA w Krakowie.

Karnety i bilety na 64. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Harmonogram projekcji i wydarzeń towarzyszących jest dostępny na stronie.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Festiwal realizowany jest ze środków: Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Kreatywna Europa Komisji Europejskiej, Województwa Małopolskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.