Na spotkaniu poruszone zostaną tematy wsparcia i opieki nad kobietą w trakcie porodu oraz opieki nad dzieckiem, bez względu na różnice kulturowe, miejsce urodzenia czy grupę etniczną. Będzie można dowiedzieć się jak wspierane są kobiety obecnie w Republice Środkowoafrykańskiej, a jak w Polsce, gdyż rozmówczynie od wielu lat towarzyszom kobietom przy porodach, Pani Izabela Cywa w Republice Środkowoafrykańskiej, prowadząc pomoc humanitarną wśród grupy etnicznej Pigmejów Aka, a Pani Sabina Jakubowska w Polsce. Dowiemy się również czy  kobiety towarzyszące porodom pełnią tę samą funkcję w obu krajach i  dlaczego nazywamy je doulami, matronami, babkami, akuszerkami oraz  skąd wywodzi się nazwa i o czym ona mówi.
 
Izabela Cywa
Członkini Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych, kuratorka wystawy „San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej”,  od 12 lat pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej, wraz z polską położną Sarą Suchowiak od 2020 r. prowadzi  projekt zmniejszający śmiertelność okołoporodową kobiet i dzieci w RŚA-Bezpieczna Mama,  z Fundacją Aidpol natomiast tworzy plecaki medyczne przeznaczone dla akuszerek przyjmujących porody w domach w całej Afryce, prywatnie mama Jasia, jej główne zainteresowania to pomoc grupie etnicznej Pigmejów Aka oraz mechanizmy działania rebelianckich grup zbrojnych w RŚA.
 
dr Sabina Jakubowska
Autorka powieści "Akuszerki" (nominowanej do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej, Nagrody im. Gombrowicza i Nagrody Literackiej "Nike"), a także "Domu na Wschodniej" - dla młodzieży (Nagroda Główna Tygodnika Powszechnego i Instytutu Książki w konkursie "Promotorzy Debiutów"). Absolwentka archeologii UJ, doktor nauk humanistycznych UJ (publikacja doktoratu "Imiona - Dziedzictwo Kultury"). Doula certyfikowana należąca do Stowarzyszenia Doula w Polsce, związana też z Fundacją Rodzić po Ludzku. Nauczycielka i przede wszystkim mama.
 
https://etnomuzeum.eu/wydarzenia/matrona-doula-towarzyszaca-przy-porodach

Matrona, doula. Towarzysząca przy porodach.  
Konteksty kulturowe. Republika Środkowoafrykańska i Polska
Rozmowa Izabeli Cywy z  Sabiną Jakubowską.
 
22.05.2024 r., g.17.00
Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej, ul Oleandry 3
Wstęp wolny