Oferowany przez Centrum Kultury Podgórza pakiet letnich aktywności na każdy tydzień, będzie łączył w sobie dwa cykle: Wakacyjny Klub Juniora oraz Letnie Zajęcia Edukacyjne. Pierwszy z  nich obejmie wycieczki poza Kraków i wspólne wyjścia do ciekawych miejsc na terenie miasta (muzea, kino, jednostka strażacka itp.) – co będzie nie lada gratką dla pełnych energii i  ciekawych świata urwisów, lubiących ruch i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Drugi zaś – dzięki pełnemu wachlarzowi ciekawych stacjonarnych warsztatów i  zajęć – pozwoli najmłodszym spędzić wolny czas twórczo i aktywnie – rozwijając pasje i  talenty, a także zdobywając nowe umiejętności oraz wiedzę o otaczającym świecie. Aktywności w ramach tych dwóch cykli będą organizowane naprzemiennie – jednego dnia dzieci wybiorą się na wycieczkę, a następnego czekać na nie będzie zestaw ciekawych zajęć i warsztatów, odbywających się w  danej jednostce Centrum Kultury Podgórza.

Program na każdy tydzień będzie zróżnicowany tak, by dzieci, które zechcą spędzić z nami całe lato mogły liczyć na urozmaicenie i solidną porcję pozytywnych zaskoczeń.

Co w programie?

Każda z jednostek Centrum Kultury Podgórza przygotowała unikatową letnią ofertę dla dzieci – wiele z nich ma swoje motywy przewodnie. Dla przykładu, Klub Swoszowice zaprasza na „Lato supermocy”, proponując najmłodszym m.in. zabawy animacyjne pod hasłem „Trening supermocy”, warsztaty kreatywne zatytułowane „Nie każdy bohater nosi pelerynę”, czy wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Z kolei lato z  Fortem Borek będzie „magiczne” – w planie są m.in. zajęcia pozwalające odkryć magię cyrku  i  iluzji oraz wycieczka do Świata Marzeń w Inwałdzie (Baśniowa Warownia oraz Park Miniatur).

Wśród innych wycieczek za miasto – oferowanych przez pozostałe jednostki CKP w ramach cyklu Wakacyjny Klub Juniora – można znaleźć m.in. wyprawę do kopalni soli w Bochni, gospodarstwa agroturystycznego „Zaczarowane Wzgórze” w Czasławiu, planetarium w  Chorzowie, gliwickiego Funzeum oraz Kolejkowa, Parku Rozrywki Fantazja w Andrychowie, Skansenu w  Sidzinie, wioski indiańskiej „Arapaho” w Zalasiu, minizoo w Jeziorkowie, czy Alpaka Parku w Przebieczanach. W letnie dni z Centrum Kultury Podgórza będzie też można pospacerować po Dolinie Będkowskiej, Pustyni Błędowskiej, albo wybrać się do Doliny Białej Przemszy – dodatkowo biorąc udział w warsztatach ornitologicznych w sowiarni w Sławkowie. Nie zabraknie też zwiedzania znanych małopolskich zamków – w Pieskowej Skale, Dobczycach oraz  Rabsztynie.

Nie mniej ciekawie przedstawia się lista krakowskich atrakcji – są na niej m.in.: wyjście do Muzeum Fotografii, Muzeum Lotnictwa, czy Muzeum Inżynierii i Techniki, a także wizyta w  Ogrodzie Doświadczeń im. S. Lema oraz Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon (jego otwarcie już niebawem), czy wreszcie świetna zabawa w parku rozrywki GoKidz i wspólne wyjście do kina.

Nie będzie też mowy o nudzie podczas stacjonarnych warsztatów organizowanych w ramach cyklu Letnie Zajęcia Edukacyjne. Mali naukowcy, miłośnicy nowych technologii oraz filmu będą mogli wziąć udział w warsztatach chemicznych, zajęciach z programowania komputerowego oraz animacji poklatkowej. Tych z konstruktorskim zacięciem ucieszą zapewne warsztaty modelarskie czy warsztaty LEGO, zaś talent krawiecki będzie można szlifować w czasie warsztatów szycia. Przygotowaliśmy też coś specjalnego dla fanów kulinarnych eksperymentów – warsztaty „Kuchcikowo”, czekoladowe warsztaty kulinarne i własnoręczne robienie lizaków. Wiele ciekawostek ze świata roślin i zwierząt dzieci odkryją podczas warsztatów przyrodniczych i ekologicznych, a w ramach zajęć podróżniczych „odwiedzą” m.in. Turcję i Meksyk. Wodze fantazji będzie można puścić podczas warsztatów plastycznych i  rękodzielniczych (tworząc własnoręcznie szkatułkę na skarby czy wakacyjną torebkę), a dać upust energii podczas zajęć tanecznych i zabaw ruchowych z wykorzystaniem magicznego dywanu (interaktywnej podłogi).

Szczegółowy program letnich aktywności przygotowany przez wszystkie jednostki CKP można znaleźć na stronie internetowej ckpodgorza.pl. W górnym menu wystarczy wybrać segment „Oferta”, a następnie „Zajęcia” – wśród dostępnych typów zajęć trzeba wybrać te wakacyjne. Korzystając z filtra wyszukiwania według lokalizacji, można też szybko sprawdzić jak wygląda wakacyjna oferta wybranej filii Centrum Kultury Podgórza – np. tej zlokalizowanej najbliżej naszego miejsca zamieszkania lub na trasie do pracy.

Zapisy i opłaty

Zapisy na wakacyjne aktywności z oferty CKP ruszają od 3 czerwca 2024. Zgłoszenia są przyjmowane osobiście (w biurze/punkcie informacyjnym danej jednostki), a także online i  telefonicznie (dane kontaktowe do każdej z filii można znaleźć TUTAJ: https://www.ckpodgorza.pl/kontakt-filie). W dwóch ostatnich przypadkach, przed rozpoczęciem zajęć rodzic/opiekun zapisanego dziecka musi dostarczyć do organizującej letnie aktywności jednostki oryginał wypełnionej Karty Uczestnictwa.

Opłata za tygodniowy pakiet wakacyjnych aktywności oferowanych przez Centrum Kultury Podgórza waha się od 250 do 550 zł – w zależności od organizującej je jednostki i szczegółów programowych. Zapisy na pojedyncze dni przyjmowane są jedynie w drodze wyjątku – w  zależności od dostępności miejsc.