W tym roku w programie znalazło się 180 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich. Festiwal odbędzie się w kinach (od 26 maja do 2 czerwca) i w Internecie na platformie KFF VOD (od 31 maja do 16 czerwca)! Filmy będą prezentowane w 4 konkursach: 3 międzynarodowych (dokumentalny, krótkometrażowy i DocFilmMusic), w konkursie polskim oraz w licznych cyklach pozakonkursowych i pokazach specjalnych. 

Festiwal otworzy dokument 'Jestem postacią fikcyjną". To nie film biograficzny, a uchwycony w ruchu portret wybitnego europejskiego artysty. Za tajemniczą tytułową postacią ukrywa się nie kto inny jak Andrzej Seweryn. Aktor, reżyser, dyrektor, społecznik, a w filmie Arkadiusza Bartosiaka przede wszystkim człowiek, który nie osiada na laurach i wciąż szuka nowych wyzwań. Ceremonia i światowa premiera z udziałem reżysera oraz bohatera filmu odbędzie się 26 maja o godz. 18.00 w kinie Kijów. 

Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest kinematografia rumuńska. W ramach cyklu Fokus na Rumunię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne z tego kraju. Z pięciu filmowych spojrzeń na współczesną Rumunię wyłania się kraj pełen kontrastów, w którym nowoczesność ściera się z tradycją, sacrum z profanum, a przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Partnerem sekcji Fokus na Rumunię jest Rumuński Instytut Kultury w Warszawie. Wydarzenie odbywa się ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025.

W tym roku nagroda Smoka Smoków powędruje do dwójki wybitnych twórców: kultowego amerykańskiego reżysera oraz znakomitego polskiego operatora. Filmy Godfreya Reggio to kulturowy fenomen, fascynujące wizualnie pionierskie eseje, które przeszły do historii kina. Na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym zobaczymy słynną Trylogię Qatsi w Kinie pod Wawelem. Bez rewelacyjnych zdjęć Jacka Petryckiego trudno sobie wyobrazić najważniejsze polskie produkcje filmowe ostatniego półwiecza. Na przełomie maja i czerwca przedstawimy jego dokumentalne dokonania w krakowskich kinach studyjnych. Obaj laureaci poprowadzą swoje lekcje mistrzowskie.

Kids&Youth. Kino dla młodych to bezpłatny przegląd filmowy dla młodszych i nieco starszych widzów. Dla tych pierwszych przygotowaliśmy trzy wyjątkowe tytuły, na które zapraszamy rodziców z dziećmi. A dla tych drugich w ramach międzynarodowego projektu Docs4Teens – Building Bridges przygotowaliśmy specjalnie wyselekcjonowane europejskie dokumenty dla młodzieży. Partnerem sekcji jest PKO Ubezpieczenia.

Jak co roku, w programie festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy fascynujących dokumentalnych filmów naukowych. Tematem tegorocznej edycji jest sztuczna inteligencja. Ten rok należał do niej. A przynajmniej tak chcieliby o sztucznej inteligencji myśleć jej twórcy, a zwłaszcza sprzedawcy – wielkie korporacje poszukujące dróg dalszej ekspansji. Przeskalowana miliardami dolarów do niebotycznych rozmiarów, wykarmiona trylionami słów i obrazów, szkolona za grosze przez biedaków z trzeciego świata, a mimo to obsadzana w roli ósmego cudu świata. Kuratorem cyklu jest Karol Jałochowski a współorganizatorem portal Pulsar. 

Obok wymienionych sekcji nie zabraknie doskonale znanej Panoramy polskiego dokumentu, przeglądu Short Matters! Krótkie filmy roku, po raz trzeci symbolicznie, połączymy się z ukraińskim festiwalem Docudays UA w ramach Film Bridge: KFF-Docudays UA. Na stałe w programie zagościły trzy sekcje pozakonkursowe: Iluminacja, Ziemia obiecana i Jak zwierciadle, prezentujące najnowsze dokumenty z całego świata, które z przyczyn regulaminowych nie mogły znaleźć się w konkursie. 

Będziemy też świętować 75 lat Wytwórni Filmów Oświatowych. Na dużym ekranie pokażemy siedem unikatowych filmów powstałych w łódzkiej wytwórni.

Kontynuowany będzie cykl rozmów KFF TALKS. Już po raz trzeci zapraszamy na fascynujące spotkania i dyskusje z wybitnymi postaciami spoza filmowego świata. To rozmowy z pogranicza filozofii, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych o kondycji świata i miejscu człowieka we współczesnej rzeczywistości. Pierwsze ze spotkań będzie poświęcone sztucznej inteligencji, a drugie dezinformacji. 

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry - największa w Polsce platforma spotkań dla branży dokumentalnej i animowanej. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów w różnych fazach procesów produkcyjnych czy w targach filmowych bierze udział ponad 1000 gości z całego świata. W programie znajdzie się m.in. szeroki program Doc Lab Poland, CEDOC Market współorganizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego oraz wydarzenia Animated in Poland.

Festiwal po raz pierwszy pożegna widzów filmem zamknięcia. 1 czerwca podczas ceremonii zakończenia 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w kinie Kijów światową premierę będzie miał hybrydowy film “All Inclusive” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Po raz kolejny znany artystyczny duet oferuje nieoczywiste, autorskie kino, które trudno zaszufladkować, choć można znaleźć w nim sporo kinofilskich smaczków. 

Skąd się wziął _insider? INSIDER to bilet do najbardziej prywatnego, intymnego, najciekawszego miejsca na świecie - głowy drugiego człowieka. INSIDER nie jest o całym świecie, INSIDER jest o jednostce w świecie i o świecie jednostki. INSIDER nie jest podróżą dookoła świata, INSIDER jest podróżą do świata innej osoby. INSIDER nie jest przetworzoną masą ludzi, INSIDER jest historią konkretnego człowieka. 

Próby ujęcia charakteru, specyfiki festiwalu jednym słowem, pojemnym i wieloznacznym, doprowadziła do stworzenia określenia INSIDER. W tym roku o jego interpretację poprosiliśmy Przemka Dębowskiego, grafika związanego z Krakowem, który stworzył naszą tegoroczną identyfikację _insider.

Karnety na 64. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Festiwal realizowany jest ze środków: Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Kreatywna Europa Komisji Europejskiej, Województwa Małopolskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. 

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.