W programie przewidziane są spotkania z twórcami z kraju i ze świata, m.in. Zanzimem, Paulem Gravettem, Laurą Pozzi, Rusłaną Koropetską, Virą Kordoba, Ludmiłą Samuś, Piotrem Nowackim, Unką Odya, Rafałem Skarżyckim, Katarzyną Witerscheim, Marcinem Surmą czy  Jarosławem Wojtasińskim. Nie zabraknie paneli dyskusyjnych z udziałem artystów na temat sytuacji komiksu w Ukrainie, polskich komiksów autobiograficznych i kultowych serii z PRL. Twórcy porozmawiają o tym jak wydawać komiksy niezależne oraz jak tworzyć webkomiksy.

 

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszą się zawsze prelekcje: w tym roku program Festiwalu również obfitować będzie w wiele interesujących wystąpień, w tym wykład Pawła Dybały o pracy tłumacza mang czy opowieść Juliana Jelińskiego, prowadzącego popularny kanał na YouTube Brody z Kosmosu, o Supergirl i aktualnym uniwersum kinowym DC. Rafał Olejko opowie, jak rozpocząć przygodę z profesjonalną fotografią figurkową, a recenzent, tłumacz i youtuber, publikujący pod pseudonimem Sztywny Patyk, podzieli się wiedzą o wpływie komiksów na stylistykę filmową.

 

W programie festiwalu znalazło się również miejsce na cztery wystawy, w tym ekspozycję oryginalnych plansz z okazji 20-lecia komiksu Tymek i Mistrz oraz wystawę retrospektywnę podsumowującą 10-lecie pracy twórczej Anny Krztoń. Na uczestników czeka również szereg warsztatów komiksowych, w tym warsztaty cosplay, a także tematyczne spacery oraz giełda pełna rysunkowych albumów, zeszytów, plakatów, pocztówek i gadżetów! Festiwal odwiedzą cosplayerzy – zachęcamy do uczestniczenia w tym wydarzeniu we własnym przebraniu. Zwieńczeniem kostiumowych atrakcji będzie pokaz cosplay. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: ulubionych superbohaterów, mangę, webtoony, ziny, figurki, kostiumy. Wszystkie festiwalowe atrakcje są darmowe, wstęp wolny.

 

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Muzeum Komiksu, Bunkier Sztuki, Projekt Krakowianki, Muzeum Krakowa, Instytut Francuski w Krakowie, TuKomiks.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Kraków Kultura oraz Konwenty Południowe.

 

Zapraszamy do śledzenia Krakowskiego Festiwalu Komiksu na Facebooku, gdzie codziennie odkrywamy szczegóły kolejnych wydarzeń: https://fb.me/e/2dr7FvBMH