Radio Kraków

prawnik radzi

Radca prawny o ochronie danych osobowych

  • date_range 2017-09-06
Początek roku szkolnego to także czas wielu formalności i podpisywania dokumentów i zgód m.in. na udostępnianie i przetwarzanie naszych danych osobowych.  O tym, na co musimy się zgodzić, a co zależy wyłącznie od nas - z radcą prawnym Barbarą Kubalą-Zielińską rozmawia Marzena Florkowska.

Wyjazd za granicę z dziećmi

  • date_range 2017-08-03
W poradniku prawnym proponujemy temat wyjazdów za granicę z dziećmi, zwłaszcza w takiej sytuacji, gdy wybiera się tylko jeden rodzic, dziadkowie lub znajomi zabierają nasze dziecko na taką wyprawę. Okazuje się, że z punktu widzenia prawnego sprawa nie jest taka prosta i jednoznaczna. O takich właśnie zawiłościach z radcą prawnym Anną Jasielską-Papierkowską rozmawiała Marzena Florkowska. Posłuchaj:

O punktach nieodpłatnej pomocy prawnej

  • date_range 2017-07-21
Często napotykamy informacje o punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, w których czekają na nas specjaliści. Nie jesteśmy jednak pewni, dla kogo są one przeznaczone i czy każdy mieszkaniec gminy może z nich skorzystać. W jakich sytuacjach możemy zasięgnąć porady w takim właśnie miejscu z radcą prawnym Krzysztofem Jewulskim rozmawia Marzena Florkowska. Posłuchaj:

Czym możemy obdarować nauczyciela na koniec roku szkolnego?

  • date_range 2017-06-21
Koniec roku szkolnego tuż tuż, a przy tej okazji pojawia się pytanie prawne o prezenty dla nauczycieli. Czy i w jakiej formie możemy im podziękować - choćby symbolicznie i czy nie postawimy ich w niezręcznej i dwuznacznej sytuacji. Ekspertem w tej sprawie jest radca prawny Joanna Górak, a rozmawiała z nią Marzena Florkowska. Posłuchaj:  

Lepiej zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

  • date_range 2016-09-30
Czy jest możliwe, że przed naszymi oknami zamiast placu zabaw dla dzieci zobaczymy kolejny blok lub okaże się, że nie możemy rozbudować własnego domu? Owszem. Pewnych sytuacji można jednak uniknąć, jeśli w porę zapoznamy się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. O szczegółach z mecenasem Maciejem Pietrzykowskim rozmawia Marzena Florkowska. Posłuchaj:

Znalezione nie kradzione?

  • date_range 2016-09-23
Najczęściej gubimy portfele i telefony komórkowe - wynika z badań. A miejscem, gdzie je nieopatrznie pozostawiamy, jest zwykle taksówka. Dziś zastanawiamy się, do kogo należy znaleziony przedmiot i co z tzw. znaleźnym. Z mecenasem Wojciechem Bergierem rozmawia Marzena Florkowska.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

  • date_range 2016-09-19
W Krakowie trwa najgorętszy moment na wynajem mieszkań. Okazuje się, że znalezienie zarówno uczciwych lokatorów jak i przytulnych czterech kątów nie zawsze jest takie proste. W gąszczu internetowych ofert można natknąć się na niejedną pułapkę.

Gdy nasze dziecko jedzie na wycieczkę szkolną

  • date_range 2016-09-08
Nowy rok szkolny zwykle rodzi wątpliwości prawne dotyczące różnych sytuacji. Na przykład takie, kto i kiedy odpowiada za czyny dziecka, gdy jest ono na wycieczce szkolnej. Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak by się początkowo wydawało. Z mecenasem Maciejem Pietrzykowskim rozmawia Marzena Florkowska.

Informacja o punktach skupu lub odbioru pewnych opakowań musi znaleźć się w małych sklepach

  • date_range 2016-08-03
5 tysięcy złotych kary grozi właścicielom małych sklepików, którzy nie umieszczą informacji o punktach skupu czy odbioru różnego typu opakowań. O tym, jakie informacje powinny być umieszczone w punktach handlowych z inspektor Anną Szczurko z Wydziału Kontroli Artykułów Żywnościowych Inspekcji Handlowej w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.

Przed urlopem: jak przechytrzyć złodzieja?

  • date_range 2016-07-15
Jak przechytrzyć złodzieja i co zrobić, by po powrocie z urlopu zastać mieszkanie nienaruszone - o tym wakacyjnie z mecenasem Michałem Kulą rozmawia Marzena Florkowska. Posłuchaj:

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię