Radio Kraków

Małopolska bez smogu

Słuchacze Radia Kraków o smogu

  • date_range 2015-11-06
Normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 od kilku dni są przekroczone. W Radiu Kraków na bieżąco informujemy o zanieczyszczeniu powietrza. Słuchacze Radia Kraków też nie pozostają bierni i piszą, co sądzą o zaistniałej sytuacji i jak oceniają działanie miejskich służb w tej kwestii.

Antysmogowe ABC. Co robić, gdy za oknem szaleje PM10?

  • date_range 2015-11-06
Ochrona przed smogiem jest niebywale trudna - ale robić coś musimy. Zwłaszcza, że - jak mówią specjaliści - badania wykazują, że w okresie zwiększonego zanieczyszczenia dwukrotnie wzrasta liczba hospitalizowanych na zapalenie płuc. Smog bez wątpienia ma wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży a także dla alergicy i osoby z chorobami krążenia i układu oddechowego. Radio Kraków przedstawia antysmogowe ABC.

Prezydencki doradca ds. smogu: "Uruchomiliśmy pewne działania, ale budżet miasta nie jest z gumy"

  • date_range 2015-11-05
Zakaz wjazdu do centrum Krakowa w obrębie II obwodnicy (Aleje Trzech Wieszczów) samochodów o masie powyżej 3,5 tony, surowe kontrole domowych palenisk i apel do mieszkańców miasta o korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast prywatnych samochodów. To reakcja na alarmująco wysokie stężenie pyłów zawieszonych w krakowskim powietrzu. Jak jeszcze władze mogą pomóc w walce ze smogiem? Posłuchaj:

SMOG: w Krakowie będzie czasowe ograniczenie w ruchu samochodów. Prezydent rozpoczął procedurę

  • date_range 2015-11-05
"Jacek Majchrowski zwrócił się do wojewody małopolskiego i dyrektora ZIKiT o wdrożenie czynności zmierzających do ograniczenia emisji zanieczyszczeń spowodowanych przez samochody" - czytamy na facebookowym profilu krakow.pl. Tymi czynnościami ma być między innymi zakaz wjazdu do centrum Krakowa w obrębie II obwodnicy (Aleje Trzech Wieszczów) samochodów o masie powyżej 3,5 tony.

Smog w Krakowie. Czy można bezpiecznie uprawiać sport? PORADNIK

  • date_range 2015-11-04
Kaszel, zaczerwienione oczy, katar. Jak się okazuje: bieganie jest zdrowe, ale niekoniecznie w Krakowie. Słuchacze Radia Kraków donoszą, że po treningu na świeżym powietrzu podwójnie odczuwają smog, a niektórzy mają nawet reakcje alergiczne. Kiedy zrezygnować z biegu i jakie trasy w Krakowie są najmniej zanieczyszczone?

Władze Krynicy liczą na pozytywne wyniki z pyłomierza zamontowanego w uzdrowisku

  • date_range 2015-11-03
Trwa wspólna akcja Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego. Tym razem pyłomierze stanęły w Krynicy i Wysowej. Jak podkreśla burmistrz Krynicy, Dariusz Reśko, wyniki nie powinny być złe, ponieważ Krynica w całości jest zgazyfikowana.

Wysowa: cztery dni z przekroczonymi normami

  • date_range 2015-11-02
Na dwanaście dni, dla których dostępne są dane z pomiarów, przez cztery dni normy były przekroczone. Wysokie stężenia odnotowywano w pierwszym tygodniu pomiarów. Najgorzej było 7.11, kiedy to stężenie dobowe pyłu PM10 osiągnęło 122 ug/m3, a więc ponad 200% normy. Najniższe dobowe stężenie wyniosło 21 ug/m3 i było to w dniu 09.11 oraz 10.11. Różnica między wysokimi stężeniami z pierwszego tygodnia, a niskimi z drugiego wynika z odmiennych warunków atmosferycznych - w pierwszym tygodniu przez większość czasu mieliśmy do czynienia z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, utrudniającymi rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. W drugim tygodniu na odwrót - wiał silny wiatr i padał deszcz, co sprzyjało rozwiewaniu pyłu, a stężenia pyłów utrzymywały się na niskim poziomie w większości województwa. Wyniki w Wysowej można w pewnym stopniu porównać z wynikami w Nowym Sączu ze stacji WIOŚ - wtedy gdy były wysokie stężenia w Nowym Sączu, w Wysowej również obserwowano duże zapylenie powietrza i na odwrót - kiedy w Nowym Sączu powietrze było dobre, również w Wysowej poziom pyłów był niski.

Krynica: 7 dni z przekrczonymi normami

  • date_range 2015-11-02
Na czternaście dni, kiedy prowadzone były pomiary, przez siedem normy były przekroczone. Wysokie stężenia odnotowywano praktycznie przez cały pierwszy tydzień pomiarów. Najgorzej było 7.11, kiedy to stężenie dobowe pyłu PM10 osiągnęło 114 ug/m3, a więc ponad 200% normy. Najniższe dobowe stężenie wyniosło 11 ug/m3 i było to w dniu 11.11. Przez wiele dni widoczny był trend kiedy to stężenia rosły w godzinach wieczornych, utrzymując się na podwyższonym poziomie przez noc. Wynika to z tego, że po powrocie do domu mieszkańcy Krynicy zaczynali palić w piecach i kominkach, co powodowało wzrost zanieczyszczeń. Różnica między wysokimi stężeniami z pierwszego tygodnia, a niskimi z drugiego wynika z odmiennych warunków atmosferycznych - w pierwszym tygodniu przez większość czasu mieliśmy do czynienia z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, utrudniającymi rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. W drugim tygodniu na odwrót - wiał silny wiatr i padał deszcz, co sprzyjało rozwiewaniu pyłu. Wyniki w Krynicy można w pewnym stopniu porównać z wynikami w Nowym Sączu ze stacji WIOŚ - wtedy gdy były wysokie stężenia w Nowym Sączu, w Krynicy również obserwowano duże zapylenie powietrza i na odwrót - kiedy w Nowym Sączu powietrze było dobre, również w Krynicy poziom pyłów był niski.

Burmistrz Szczawnicy: potrzebne dofinansowanie na poziomie co najmniej 70%, żeby ludzie chcieli wymienić piece

  • date_range 2015-11-02
Jeżeli dofinansowania nie będzie co najmniej na poziomie 70 procent, ciężko będzie namówić mieszkańców na wymianę pieców na nowocześniejsze - nie ukrywał w rozmowie z Radiem Kraków burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda. Stare piece to jeden z głównych powodów zanieczyszczenia w polskich miastach. A Szczawnica niestety nie ma się czym pochwalić - podczas dwutygodniowego pobytu naszego pyłomierza w tej miejscowości normy zanieczyszczenia przekroczone były w ciągu 10 dni.

Burmistrz Bochni zaskoczony wynikami badań RK i PAS. Zapowiada walkę ze smogiem

  • date_range 2015-11-02
- Jestem zaskoczonym tym co zobaczyłem - nie ukrywał w rozmowie z Radiem Kraków burmistrz Stefan Kolawiński komentując wyniki pracy naszego pyłomierza w Bochni. W ciągu ostatnich dwóch tygodni mieszkańcy tej miejscowośc tylko raz oddychali powietrzem mieszczącym się w normie zanieczyszczenia.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię