Radio Kraków

Łowcy Skarbów

Aleksander Pieniak gościem w audycji "Łowcy Skarbów"

  • date_range 2018-01-22
Z wielce tajemniczym artystą plastykiem Aleksandrem Pieniakiem, zapędzimy się do Zurychu. Podczas spaceru po ulicy Grodzkiej, obiecał zabrać nas do "Cabaret Voltaire". Czy Tristan Tzara i bracia Janco będą mówić symultanicznym wierszem po rumuńsku? André Breton uznał, że DADA to stan umysłu, przeciwko wojnie i na złość mieszczuchowi. Każdy może być artystą od kiedy Marcel Duchamp wykonał swoje pierwsze ready-made (gotowy przedmiot) w 1913 roku. Oczywiście ten najsławniejszy to pisuar wystawiony jako fontanna w 1917 roku na wystawie Salonu Artystów Niezależnych w Nowym Jorku. Nie wyrzucajmy zatem starych sprzętów, pochylmy się nad ich bezużytecznością, może do nas przemówią głosem Kurta Schwittersa zza grobu! Powiemy o collage'u, assemblage'u jako o drwinie z porządku salonu. Zapraszamy!

Szlakiem dawnych Himalajskich Księstw Buddyjskich

  • date_range 2018-01-11
Dr Piotr Staszak, specjalista pediatra, wicedyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie, szlakiem dawnych Himalajskich Księstw Buddyjskich. Wąskotorowa kolejka z Kalki do Shimli wije się, przejeżdża strome wiadukty, aż strach spojrzeć w dół. O legendarnym księstwie w wysokich Himalajach słyszeli już Ptolemeusz i Herodot. Najwyższe góry świata w początkach XX wieku były jeszcze terra incognita dla europejskich poszukiwaczy przygód. Om mani padme hum… to mantra współczucia - Bodhisattwy – przebudzonego dobra. Kinnaur, Spiti -Tabo, Dhankar, Lalung ,Ki... Nauczmy się od tych, co wysoko latają...

O braterstwie polsko-węgierskim

  • date_range 2017-12-28
Pani dr hab. Adrienne Körmendy , historyk mediewista, konsul Węgier opowie o stosunkach naszego braterstwa, polsko-węgierskiego. I do szabli i do szklanki mamy talent niezaprzeczalnie. O malarstwie historycznym, romantycznym toposie... mocy języka węgierskiego, który chyba każdemu Polakowi poprawia humor. Zapraszamy!

Łowcy Skarbów o Józefie Czapskim

  • date_range 2017-12-22
Józef Czapski, przemilczany świadek Katynia, tytan pracy, malarz, pisarz, filozof. O festiwalu jego imienia, odkrywaniu Norwida i trwającym w duszy polskiej romantyzmie rozmawiamy z panią Elżbietą Skoczek. Zapraszamy także do odwiedzin Pawilonu Czapskiego przy ul. Józefa Piłsudskiego w Krakowie.

Atka Brożek gościem Radia Kraków

  • date_range 2017-12-07
Do skrzyni wkładamy szczerość i mocne wyznania o chorobie afektywnej dwubiegunowej. Postacie z książek naszego gościa - Atki Brożek - zmagają się z bólem, lękiem i maniakalnym pragnieniem "wszystkiego". Współczesna psychiatria odchodzi od jednoznacznego nazywania, znajdując bardziej humanistyczne podejście do człowieka. Leki przeciwdepresyjne oraz neuroleptyki są potrzebne, ale sprawa jest bardziej skomplikowana... bo człowiek wymyka się jednoznacznej diagnozie. O potrzebie "Pewności", o wielkiej i uzdrawiającej sile miłości i piękna, mówi nasza krakowska pisarka, kulturoznawczyni i bardzo subtelna kobieta. Zapraszamy!

Kim naprawdę była Rachela... z "Wesela"?

  • date_range 2017-11-30
Wszystkie Rachele świata łączcie się! Zapraszamy do wysłuchania audycji o Perel, dla rodziny Pepie, po I wojnie - Józefie Singer. Walczymy z plotką pewnego Boya, który rozpuścił nieprawdziwe informacje o pierwowzorze Racheli z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Posłuchajcie rozmowy z prof. Franciszkiem Ziejką:

Wyprawa z "szalonym Łasutem"

  • date_range 2017-11-23
David Łasut ze swoimi gośćmi zaprasza na podróż do Tunezji. W audycji pytamy m.in. o Muzeum Bardo. Co się w nim znajduje? Jakie skarby kryje miejsce, które rozsławił niestety rozlew krwi? Posłuchajcie:

Łowcy Skarbów z młodym Weissem i podszytym wiatrem Przybyszewskim... spacerują po Krakowie

  • date_range 2017-11-16
Pani Zofia Weiss, wnuczka wspaniałego malarza doby ekspresjonizmu i symbolizmu jest gościem Radia Kraków. O mniej znanych latach życia tego malarza spędzonych w Paryżu, Mediolanie, Rzymie. O dekadencji i ciemnych zaułkach ducha epoki! Posłuchajcie audycji:

Spotkanie z krakowskim przewodnikiem Michałem Sasadeuszem

  • date_range 2017-10-19
W Łowcach Skarbów spotkanie z przewodnikiem, który stosuje alternatywne metody poznawania Krakowa. O tym, jak opowiadać o historii Grodu Kraka, co należy wytłumaczyć turystom i czego nie wolno pokazywać. O tym, że diabeł tkwi w szczególe, o Kazimierzowskich mezuzach i podgórskim pałacyku Kryształ będzie opowiadał Michał Sasadeusz, wielki pasjonat i miłośnik "nieutartych ścieżek"(zwłaszcza podgórskich)!

Poszukujemy źródeł tragedii greckiej

  • date_range 2017-10-12
Nasza skrzynia, a jak niektórzy złośliwi twierdzą trumienka (ze względu na dźwięk w czołówce), stanie się bramą do zaświatów. Niczym Demeter swojej córki Kory, poszukiwać będę śladów Misteriów Eleuzyjskich i Orfickich. Nie obejdzie się bez wizyty w Adytonie u Pytii Delfickiej. Wybierzemy się na poszukiwania źródeł tragedii greckiej. Towarzyszy nam mądry głos założyciela O.P.T. Gardzienice, Pana Włodzimierza Staniewskiego.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię