Radio Kraków

kształcenie nauczycieli

Jak radzić sobie z wybuchami złości u dzieci?

Gościem Jacka Bańki byłą Katarzyna Stawiarska, psycholog i psychoterapeutka z Krakowskiego Ośrodka Terapii, ekspertka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Jakie są sygnały alarmowe depresji?

Gościem Jacka Bańki była Karolina Załęga, specjalistka terapii uzależnień, ekspertka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Jedna trzecia przypadków depresji dotyka nastolatków

Jak tłumaczy Karolina Załęga, specjalistka terapii uzależnień, nie zawsze dominującym objawem jest ciągle odczuwalny, uświadamiany sobie smutek. Co więcej, nie każdy chory wykazuje wszystkie objawy depresji. O jej sygnałach alarmowych z Karoliną Załęgą rozmawiał Jacek Bańka.

Stres ucznia, ale i rodzica. Jak może pomóc nauczyciel?

Zaostrzające się protesty nauczycieli oraz pierwsze niepowodzenia w szkole, to przyczyny narastającego stresu zarówno rodziców, jak i uczniów. Do tego, jak podkreśla dr Ilona Dudzik-Garstka, psycholog i nauczyciel-konsultant, ekspert z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, dzieci odbijają stany emocjonalne osób dorosłych. Z dr Iloną Dudzik-Garstką z MCDN rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Kim jest dziecko wrażliwe i jak się je rozpoznaje?

Gościem Jacka Bańki był dr Roman Pracki z Fundacji Na Szlaku Bogdana De Barbaro, ekspert Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Rodzeństwo nieuchronnie skazane jest na rywalizację?

Gościem Jacka Bańki była Katarzyna Stawiarska, psycholog i psychoterapeuta z Krakowskiego Ośrodka Terapii, ekspertka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Dlaczego nie powinniśmy oczekiwać od dziecka samych piątek?

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada 1 września początek akcji protestacyjnej. Na razie prawdopodobnie będą to wyłącznie działania informacyjne, które nie wpłyną na funkcjonowanie szkół. O to, czy w czasach nadzwyczajnych - wojny, pandemii i protestów - powinniśmy od uczniów wymagać nieco mniej dr Romana Prackiego z Fundacji Na Szlaku Bogdana De Barbaro, eksperta Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli pytał Jacek Bańka.

W jaki sposób dzieci zarażają się pasją?

Po wakacjach Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli ponownie zaoferuje pedagogom zajęcia w ramach Akademii Wawelskiej oraz Akademii Kresów Wschodnich. Ich celem jest przygotowanie nauczycieli do wykorzystania dziedzictwa kulturowego w pracy z dziećmi. O zarażaniu dzieci pasjami z Tomaszem Waleczką, psychologiem, trenerem umiejętności społecznych i jednocześnie ekspertem MCDN rozmawiał Jacek Bańka.

Czym jest higiena cyfrowa?

Ministerstwo Nauki i Edukacji rozszerzyło katalog sytuacji, w których nauka stacjonarna będzie zastępowana nauczaniem zdalnym. Od września będzie to możliwe także w wypadku "nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów". Tymczasem eksperci Małopolskiego Centrum Doskonalenia nauczycieli apelują o wprowadzanie w domach tzw. higieny cyfrowej. Z dr Romanem Prackim z Fundacji Na Szlaku rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Dlaczego kara nie działa na dziecko?

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli stawia na koncepcje Pozytywnej Dyscypliny. Chodzi o to, by zarówno rodzice, jak i nauczyciele zastępowali dotychczasowe kary nowymi metodami współpracy z dzieckiem. O to, dlaczego kara nie działa Katarzynę Stawiarską, psychologa i psychoterapeutę z Krakowskiego Ośrodka Terapii, ekspertkę Małopolskiego Centrum Doskonalenia nauczycieli pytał Jacek Bańka.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię