Radio Kraków

Filip Kaczyński

Polityka przed hejnałem. Wydanie z 29.10.2023 r.

  • date_range 2023-10-29
W programie "Polityka przed hejnałem" gośćmi Mariusza Bartkowicza byli małopolscy posłowie na Sejm: Weronika Smarduch z Koalicji Obywatelskiej, Paweł Śliz - reprezentant Trzeciej Drogi, Filip Kaczyński z Prawa i Sprawiedliwości oraz Norbert Kaczmarczyk z Suwerennej Polski.

Sejm: Filip Kaczyński

Filip Kaczyński: Grupa Wagnera jest nieprzewidywalna. Trzeba to monitorować

- Szczyt Paktu Północnoatlantyckiego w Wilnie będzie miał ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa dla Polski i całej Europy - podkreśla Filip Kaczyński, poseł Prawa I Sprawiedliwości. Spotkanie członków NATO zaplanowano w stolicy Litwy na 10 i 11 lipca. Zdaniem posła Kaczyńskiego sytuacja militarna w samej Rosji zmienia się na jej niekorzyść, ale obecność grupy Wagnera na Białorusi musi być stale monitorowana. "Wojna cały czas trwa i musimy o tym pamiętać" - dodał. Gość Radia Kraków powiedział, że Putin jest rozwścieczony sytuacją, jaką wygenerował szef wojsk najemniczych. "Prigożyn musi liczyć się ze scenariuszem poniesienia kary za swój bunt" - mówił Kaczyński.

Filip Kaczyński: Było wiele cwaniackich ruchów ze strony firm, które chciały wykorzystać wojnę do biznesowych celów

- W sprawie ukraińskiego zboża były popełniane błędy, ale głównie po stronie Unii. Chodzi na przykład o zniesienie cła na towary z Ukrainy. Wiele cwaniackich ruchów wykonały też firmy, które chciały wykorzystać wojnę do swoich celów - mówił na antenie Radia Kraków poseł PiS, Filip Kaczyński. Dziś wchodzi w życie rozporządzenie, które umożliwia tranzyt niektórych produktów z Ukrainy przez polskie terytorium. Zgodnie z nim przewóz produktów z Ukrainy przez Polskę będzie możliwy pod warunkiem, że tranzyt przez nasz kraj zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu lub Szczecinie albo poza terytorium naszego kraju. Ukraińskie zboże przejeżdżające przez Polskę będzie też konwojowane, a transporty będą plombowane elektronicznymi plombami z GPS.

Filip Kaczyński: W ciągu roku prezydent USA będzie drugi raz w Polsce. To zasługa Polaków

- Bez wątpienia będzie to historyczna wizyta - tak o rozpoczynającej się we wtorek wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł PiS, Filip Kaczyński. W planach wizyty jest spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki. Ważnym punktem wizyty będzie też przemówienie Joe Bidena, które odbędzie się we wtorek o godzinie 17.30 w warszawskich Arkadach Kubickiego. "Biden docenia postawę Polski w obliczu wojny za wschodnią granicą" - mówił poseł Kaczyński. Prezydent Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy odwiedza dwukrotnie ten sam kraj w ciągu roku. Jego wizyta w Polsce związana jest z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Filip Kaczyński: Zjednoczona Prawica ma się dobrze

- Rzeczywiście Solidarna Polska ma inne spojrzenie, jeśli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy, ale wczorajsze głosowanie w sprawie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry najlepiej dowodzi, że Zjednoczona Prawica ma się dobrze - zapewniał na antenie Radia Kraków poseł PiS, Filip Kaczyński. Unijni komisarze zaakceptowali wstępnie projekt zmian w wymiarze sprawiedliwości, który ma doprowadzić do odblokowania funduszy z KPO. W Sejmie jest już projekt zmian w Sądzie Najwyższym, zmieniający procedury dyscyplinarne sędziów. Przewiduje on, że zajmować się tym będzie nie Izba Odpowiedzialności Zawodowej a Naczelny Sąd Administracyjny. "KPO jest bezpieczny. Myślę, że na początku przyszłego roku związane z tym zawirowania powinny się zakończyć" - deklarował poseł Filip Kaczyński w porannej rozmowie Radia Kraków.

Filip Kaczyński: Spółki skarbu państwa mogą przejąć funkcję pośredników. To by wpłynęło na ceny węgla

- Jestem przekonany, że węgla nie zabraknie. Polska jest krajem, o którym się mówi, że węglem stoi - przekonywał na antenie Radia Kraków poseł Prawa i Sprawiedliwości Filip Kaczyński. Rzecznik rządu Piotr Mueller zapewniał w poniedziałek, że mimo embarga na węgiel z Rosji, tego surowca w Polsce nie zabraknie, bowiem zamówiono już surowiec w innych krajach. Rząd będzie też pracował nad dopłatami do węgla dla najbardziej potrzebujących. "Spółki skarbu państwa mogłyby też przejąć rolę pośredników, co pozwoliłoby obniżyć cenę węgla" - mówił poseł Kaczyński w porannej rozmowie Radia Kraków.

Filip Kaczyński: Jako Polacy jesteśmy liderem we wsparciu dla obywateli Ukrainy

- My Polacy jesteśmy zdecydowanym liderem jeśli chodzi o wsparcie dla obywateli Ukrainy - powiedział w porannej rozmowie Radia Kraków poseł PiS, Filip Kaczyński. "Pokazaliśmy całej Unii Europejskiej, jak należy się zachować" - dodał gość Radia Kraków.

Filip Kaczyński: Sytuacja nie jest stabilna. Leje się polska krew na granicy polsko-białoruskiej

- Stan wyjątkowy był przedłużany i dobiega końca, rząd musiał się zastanowić co robić dalej - tak o nowelizacji ustawy o ochronie granicy mówił na antenie Radia Kraków poseł PiS, Filip Kaczyński. Sejm nowelizacją ustawy zajmował się w nocy. Skierował ją do dalszych prac w komisji. Przewiduje ona możliwość wprowadzenia zakazu przebywania w strefie nadgranicznej w drodze rozporządzenia. Z tego powodu opozycja nazywa ustawę protezą stanu wyjątkowego. "Sytuacja na granicy nie jest stabilna, widać było to wczoraj. Ustawa dopuszcza przebywanie w strefie nadgranicznej dziennikarzy, wymagane od nich akredytacje mają ich chronić, bo nie jest to miejsce bezpieczne" - przekonywał poseł Filip Kaczyński w porannej rozmowie Radia Kraków.

Filip Kaczyński: Trzeba wyraźnie mówić, że to nie była decyzja pani marszałek Witek

Senat będzie pracował nad nowelą ustawy o radiofonii i telewizji maksymalny czas, 30 dni; zrobimy wszystko, żeby wprowadzić poprawki i żeby ustawa została zablokowana - zapowiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po zakończeniu głosowań w Sejmie. Kosiniak-Kamysz, komentując głosowania posłów Kukiz'15, powiedział, że początkowo głosowali oni tak jak posłowie opozycji, a "później trwały jakieś kuluarowe rozmowy, no i widać, że cenę postawili i została ta cena zapłacona". Posłowie początkowo przegłosowali odroczenie obrad Sejmu do września. Po przerwie w obradach doszło do reasumpcji głosowania. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyjaśniała, że wniosek w tej sprawie złożyło 30 posłów, gdyż w pierwotnie przegłosowanym wniosku o odroczenie obrad nie wskazano terminu, do kiedy miałyby być.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię