Radio Kraków

EkoMałopolska

Aleksandra Piegza: Dyskusje o przesunięciu zakazu używania kopciuchów osłabiły zainteresowanie wymianą źródeł ogrzewania

Do 24 sierpnia zostały przedłużone konsultacje społeczne dotyczące uchwały antysmogowej dla Małopolski. Tymczasem, jak przekonuje Aleksandra Piegza, ekodoradczyni ze Świątnik Górnych, dyskusje o przesunięciu zakazu używania kopciuchów osłabiły zainteresowanie wymianą źródeł ogrzewania. Z Aleksandra Piegzą rozmawiał o tym Jacek Bańka.

W Wieliczce zlikwidowano już blisko 4 tysiące kopciuchów. Do wymiany zostało 1 500

W ramach cyklu "Małopolska bez smogu" sprawdzamy jak Wieliczka, znana z kopalni soli, radzi sobie z przygotowaniami do ostatecznego pożegnania kopciuchów.

Tarnów bez kopicuchów za 3 lata?

W ramach akcji "Małopolska bez smogu" - na pół roku przed wciąż obowiązującym, zapisem o konieczności likwidacji w naszym województwem najgorszej jakości pieców sprawdzamy w Radiu Kraków, jak idzie wymiana kopciuchów. W Tarnowie przez 15 lat wymieniono ich ponad 2 tysiące, a pozostało jeszcze około tysiąca, ale zdaniem tamtejszych urzędników już znacznie poprawiła się jakość powietrza.

Wymiana pieców w Zabierzowie. Spore zainteresowanie dotacjami

Dużymi krokami zbliża się termin wejścia w życie uchwały antysmogowej w Małopolsce, która, przypomnijmy, zobowiązuje mieszkańców do likwidacji tzw. kopciuchów. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów mija ostatniego dnia grudnia. Jak zatem przebiega wymiana kotłów starej generacji w poszczególnych gminach? Sprawdzamy to na naszej antenie w ramach kolejnej już akcji "Małopolska bez smogu". Na początek przyglądamy się gminie Zabierzów, w której, jak wiadomo, powietrze jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Polsce. Mieszkańcy zdają sobie z tego sprawę i chętnie pozbywają się kotłów starej generacji.

Pół roku do zakazu używania kopciuchów. Co będzie z uchwałą antysmogową?

Dokładnie za pół roku wejdą w życie przepisy zabraniające używania w Małopolsce pieców pozaklasowych, czyli tzw. kopciuchów. Część gmin, które nie radzą sobie z wymianą źródeł ciepła, apeluje o odroczenie części zapisów uchwały antysmogowej. Z Pauliną Smaczną-Żmudą z Towarzystwa Geosynoptyków GEOS oraz dr Januszem Zyśkiem z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej rozmawiał Jacek Bańka.

Do połowy 2023 roku Nowy Sącz chce zrealizować plan likwidacji 1/4 węglowych palenisk

W zadaniu przede wszystkim ma pomóc miejski program, który pozwoli zlikwidować ponad 200 kopciuchów. Miasto pozyskało też dotację do działalności punktu konsultacyjnego pomagającego mieszkańcom w sięganiu po dotację z rządowego programu Czyste Powietrze.

Marek Anioł: kontrolujemy i nakłaniamy mieszkańców do zmiany sposobu ogrzewania

Na terenie Krakowa nadal jest ok. 590 nieruchomości, w których znajdują się piece na paliwo stałe. Problem w tym, że nie wiadomo, ile z tych palenisk jest nadal czynnych. Tymczasem uchwała antysmogowa dla Krakowa obowiązuje już od ponad 2 lat. O kontrolach pieców z Markiem Aniołem, rzecznikiem Straży Miejskiej rozmawiał Jacek Bańka.

Nowy Targ jako pierwszy samorząd na Podhalu wprowadza zakaz palenia węglem

  • date_range 2021-10-21
Pierwsze zapisy uchwały smogowej zaczną obowiązywać już w styczniu. Wówczas w ścisłym centrum nie będzie można już montować pieców węglowych. Te stare i nieekologiczne będzie trzeba w kolejnych latach usuwać. Całkowity zakaz palenia węglem ma wejść w życie w 2030. Do tego czasu w centrum Nowego Targu będzie trzeba usunąć nawet pół tysiąca palenisk. Burmistrz Grzegorz Watycha mówi jednak, że biorąc pod uwagę położenie miasta, tylko radykalne rozwiązania mogą pomóc w oczyszczeniu powietrza.

PAS: w tym tempie gminy krakowskiego obwarzanka nie zdążą wymienić wszystkich „kopciuchów”

W ciągu ostatniego półrocza w gminach krakowskiego obwarzanka wymieniono zaledwie 587 kopciuchów - poinformował Polski Alarm Smogowy. To zaledwie 2 procent pieców, które powinny zniknąć do końca 2022 roku.

Siedem kolejnych małopolskich gmin zakaże palenia węglem do 2030 roku

To już pewne. Siedem kolejnych małopolskich gmin wprowadza zakaz palenia węglem do 2030 roku. Sejmik Województwa Małopolskiego zatwierdził uchwały antysmogowe dla Rabki-Zdroju, Nowego Targu, Czarnego Dunajca, Skawiny, Niepołomic, Krzeszowic oraz Oświęcimia.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię