Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mieszkańcy Oświęcimia mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku ws. miejskiej dotacji do wymiany pieca

  • date_range Wtorek, 2021.07.13 09:04 ( Edytowany Wtorek, 2021.07.13 09:21 )
Kończą się konsultacje społeczne lokalnych uchwał antysmogowych. Chodzi o przepisy, które od 1 stycznia 2030 roku wprowadzą zakaz ogrzewania budynków węglem między innymi w Skawinie, Niepołomicach, Krzeszowicach oraz miastach Nowy Targ i Oświęcim.

Fot. RK

W Miejskiej Bibliotece Publicznej "Galerii Książki" w Oświęcimiu we wtorek o 16.00 odbędzie się spotkanie informacyjne w tej sprawie. O założeniach uchwały będą mówić przedstawiciele miasta i Urzędu Marszałkowskiego.

Oświęcim jest jednym z pierwszych - poza Krakowem - małopolskich miast, które zdecydowało się na wprowadzenie zakazu. Odpowiednią uchwałę przyjęli już radni miasta, teraz zakaz musi przegłosować sejmik województwa.

Całkowity zakaz ogrzewania budynków węglem ma wejść w życie za osiem lat, ale pierwsze zmiany mają obowiązywać już od stycznia.
Posłuchaj co mówi Sylwia Stachura z wydziału ochrony środowiska w oświęcimskim magistracie

- Nie będzie już możliwości montowania nowych kotłów na węgiel, jesteśmy po inwentaryzacji źródeł grzewczych, mamy ok. 800 pieców, które należy wymienić - mówi Sylwia Stachura z wydziału ochrony środowiska w oświęcimskim magistracie.

Mieszkańcy, którzy zdecydują się na wymianę pieca z węglowego na gazowy, mogą liczyć na dotacje z miasta. W tym roku to 7 tysięcy złotych. Urzędnicy zapewniają, że wszystkie osoby, które do końca lipca złoża wnioski, otrzymają taką pomoc.
Tematy:
Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię