Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Czym jest "komórka"?

Telefon komórkowy, dziś tak powszechny, nazywany bywa potocznie 'komórką”. Czy słusznie? Czym jest „komórka”?Telefon komórkowy, dziś tak powszechny, nazywany bywa potocznie 'komórką”.
Czy słusznie? Czym jest „komórka”? - wyjaśnia informatyk i biocybernetyk, Prezes Krakowskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk, prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ

Posłuchaj: 

]

================================================================================================

Prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ wyjaśnia jak działa system GPS (Global Positioning System). Czy naprawdę jest globalny i dlaczego wojsko oddało go nam „cywilom „ w użytkowanie.[

Posłuchaj=================================================================================================


GROTESKA – to termin używany potocznie, to jednak przede wszystkim pojęcie, którym posługuje się literaturoznawstwo i historia sztuka . To także kategoria estetyczna.
O grotesce prof. BOLESŁAW FARON historyk literatury i krytyk literacki.[

Posłuchaj: 

]

=========================================================================

Dr KAZIMIERZ BAŃBURSKI historyk z Muzeum Okręgowego w TARNOWIE przypomni naukową karierę chłopskiego syna z BACZKOWA koło Bochni.

JAN CZUBEK (1849 -1932) w pracy naukowej zajmował się bibliotekoznawstwem, edytorstwem, historią literatury polskiej oraz filologią klasyczną. Zbadał zbiory rękopisów biblioteki Branickich w Suchej, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego , warszawskich kolekcji Zamoyskich i Krasińskich, lwowskich zbiorów Biblioteki Uniwersytetu , Ossolińskich, Pawlikowskich, Baworowskich i Poturzyckich. Pracował nad uporządkowaniem i udostępnieniem zbiorów Biblioteki AU. Udało mu się dotrzeć do nieznanych wcześniej danych o pisarzach polskich z XVI i XVII wieku , m.in. Wacławie Potockim , Wespazjanie Kochowskim , Janie Chryzostomie Pasku . Przygotował wydania wielu dzieł literackich polskich i zagranicznych, m.in. antologię Lirycy greccy doby klasycznej (1883), Orlando szalony Ariosta (1903, przekład Piotr Kochanowski), Pieśń nowa o szczęśliwej potrzebie pod Byczyną Joachima Bielskiego (1910), Zwierciadło Reja (1914, z Janem Łosiem), Pamiętniki Paska (1914). Uporządkował i wydał korespondencję filomatów z lat 1815-1823 (1913, w 5 tomach), poezje filomatów (1913-1922, w 2 tomach), Pisma Krasińskiego (1912, w 8 tomach), Poezje Konopnickiej (1916-1925, w 10 tomach).
Był autorem przekładów, m.in. Sofoklesa ( Edyp w Kolonie , 1876; Antygona , 1881; Król Edyp , 1890), Marcjalisa ( Epigramy , 1908), Homera ( Iliada , 1921, z przedmową Kazimierza Morawskiego ), Horacego ( Poezje , 1924).[

Posłuchaj: 

]=================================================================


To dziś zapomniana postać, chociaż pod koniec XIX w. była uznawana w ZAKOPANEM jako niekwestionowany autorytet pośród znawców Tatr.
KARL KOLBENHEYER był Niemiec urodzonym w Bielsku w 1841 r.( tamże zmarł w 1901 r.)
Z zawodu nauczyciel gimnazjalny, z zamiłowań turysta i badacz Tatr, autor niemieckiego przewodnika tatrzańskiego o 10 wydaniach, a także map. Zajmował się również pomiarem wysokości tatrzańskich szczytów .
Czy dokonał precyzyjnych wyliczeń?
O tym prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności.[

Posłuchaj: 

]Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1698049

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię