Obszar torfowisk to bogaty światy roślin i zwierząt. W okresie wiosennym na biało rozkwita wełnianka i bagno, a w sezonie jesiennym - wrzosy. Przez cały rok można także obserwować charakterystyczne mchy torfowce. Bytuje tu także motyl bielinek oraz coraz rzadziej spotykany cietrzew.

Wycieczkę odbywa się kolejką wąskotorową. W wagonie powstało wyjątkowe "Muzeum na torach". Na planszach pokazano dzieje kolei, sposoby jej wykorzystania, a także eksploatację torfu. Bezpłatnie można zwiedzać tę ekspozycję na terenie Zakładu Produkcji Torfowej "Bór za lasem" w Czarnym Dunajcu. Warto wiedzieć, że komplementarna mobilna wystawa przygotowana została przez partnerskie Muzeum Orawskie w Dolnym Kubinie. Po stronie słowackiej wagon umieszczany jest przemiennie na stacji Tanecnik albo Sedlo Beskyd.

Skarby Małopolski w Radiu Kraków, sobota o 18:05. Goście audycji: Jacek Piotrowski, lokalny przewodnik oraz Bogusław Sroka, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Chochołowie. Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska.