Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Godziny Rektorskie: rekrutacja na studia, nowe kierunki oraz inwestycje planowane na nowy rok akademicki

Rekrutacja na studia, nowe kierunki oraz inwestycje planowane przez krakowskie uczelnie na nowy rok akademicki, to tematyka kolejnego programu z cyklu "Godziny rektorskie". W dyskusji wzięli udział rektorzy Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Rolniczego, Uniwersytetu papieskiego JP2, Akademii Muzycznej oraz Akademii Sztuk Pięknych.

Fot. Marek Lasyk

Prof. Sylwester Tabor, Uniwersytet Rolniczy: Najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Rolniczym od kilku lat jest weterynaria. Zwykle mamy tutaj w granicach 8 do 10 kandydatów na jedno miejsce. Później dietetyka, zwykle ok. 5 kandydatów na jedno miejsce. Pozostałe są już znacznie niżej obsadzone – 2 i 2,5 kandydata na jedno miejsce.

Prof. Jerzy Lis, AGH: Najpopularniejsze jest cale IT, wszystko, co jest związane z nowymi technologiami – do 10 osób na jedno miejsce. Mamy cztery cykl rekrutacji cyfrowej. Myślę, że nowości, które oferujemy, pozwolą nam utrzymać ten poziom.

Prof. Wojciech Widłak, Akademia Muzyczna: Zwiększyliśmy pulę o kilka miejsc, to w tej chwili 290 miejsc na wszystkie kierunki i specjalności. Jeśli chodzi o statystykę, to jest zupełnie niemiarodajna. To jest tak zwariowane środowisko, że statystyka wymięka. Może się zdarzyć, że mamy tylu kandydatów, ile jest miejsc, i oni wszyscy są znakomici, ale równie dobrze może być więcej niż 3 osoby na jedno miejsce, ale potem okazuje się, że nie wypełniają tych miejsc, ponieważ nie przechodzą sita egzaminów.

Prof. Andrzej Bednarczyk, ASP: Oferujemy ok. 170 miejsc na 9 kierunkach. Jedyne, co nas limituje, to możliwości zapewniania przestrzeni do pracy. Od kilku lat największą popularnością cieszy się kierunek grafiki zarówno artystycznej, jak i projektowej. Jeżeli utrzyma się ta tendencja z ostatniego roku, kiedy mieliśmy 28 kandydatów na jedni miejsce, to współczuję egzaminatorom. Ja bym wszystkim przyjął, tylko się nie da.

Prof. Andrzej Szarata, Politechnika Krakowska: Ponad 3200 miejsc czeka na kandydatów. Tradycyjnie architektura, informatyka, do tego budownictwo, transport, budowa maszyn, energetyka – to są najbardziej oblegane kierunki, od 2 do 8, 9 osób na jedno miejsce.

Ks. prof. Robert Tyrała, Uniwersytet Papieski: Psychologia - w tamtym roku 14,5 osoby na jedno miejsce. Nieco zwiększyliśmy w tym roku liczbę miejsc. No i dziennikarstwo – to są kierunki topowe. Nasz kierunek muzyka kościelna ma 4 osoby na jedno miejsce. To jest duża sprawa. Jesteśmy w stanie przyjąć 1200, 1300 studentów, a w tamtym roku było 4000 chętnych. Jesteśmy otwarci i czekamy na wszystkich.

Autor:
Jacek Bańka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię