Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W wieku 83 lat zmarł aktor Jan Nowicki

Nie żyje Jan Nowicki, polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny. Miał 83 lata.

fot: Marek Lasyk

Posłuchaj specjalnego wydania Przystanku Kultura, poświęconego Janowi Nowickiemu

Aktor zasłynął między innymi główną rolą w "Wielkim Szu" oraz kreacjami w "Sanatorium pod Klepsydrą" czy "Spirali". Łącznie zagrał ponad 200 ról. Ostatnią zagrał w mającym premierę w ubiegłym roku filmie krótkometrażowym "Taksiarz". Wcielił się w rolę tytułowego taksówkarza Staszka. Ma na koncie także niezliczone kreacje teatralne. Przez ponad 30 lat był aktorem Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Jan Nowicki otrzymał liczne odznaczenia, w tym: Order Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także węgierski Krzyż Oficerski Zasługi Orderu Republiki Węgierskiej.

Jan Nowicki był także związany z Radiem Kraków. W 2017 roku mogliśmy go usłyszeć w słuchowisku "Serce Ciemności" według powieści Josepha Conrada. Wystąpił wówczas u boku Jerzego Treli.

Poczytaj o słuchowisku

83. urodziny Jan Nowicki obchodził 5 listopada.

https://www.radiokrakow.pl/sluchowiska/serce-ciemnosci

- Nie ma w teatrze polskim takich ludzi jak on. Wszyscy chcą ode mnie kilku słów na temat Janka Nowickiego. Jak można powiedzieć kilka słów na temat przyjaciela, kolegi. Chyba 60 lat znaliśmy się jak nie więcej. Był znakomitym aktorem, żywiołowym. Na scenie i w filmie to było zjawisko. Był oryginalnym typem amanta. Do tego był moim bardzo dobrym przyjacielem

- mówi aktorka Anna Polony.

Posłuchaj co mówi Anna Polony
Źródło:
Informacyjna Agencja Radiowa

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię