Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ministerstwo Zdrowia: 96 nowych zakażeń koronawirusem, łącznie 2311; zmarła kolejna osoba. RELACJA

  • Aktualności
  • date_range Wtorek, 2020.03.31 07:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:29 )
Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

18:19 - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na wniosek policji od środy wyłączy z użytkowania dwa parkingi przy drodze krajowej nr 75, znajdujące się w Puszczy Niepołomickiej. Kompleks ten jest popularnym miejscem spacerów mieszkańców Krakowa i powiatu wielickiego.

18:14W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie 1924 osób, 171,994 tys. objęto kwarantanną, a 50,804 tys. nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało we wtorek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

17:29 - U lekarza oraz dwóch pielęgniarek z Dolnośląskiego (DCO) przeprowadzone badania potwierdziły zakażenie koronawirusem. Zawieszono działalność Oddziału I Chirurgii, poza pilnymi operacjami.

17:27 - Spółki z Grupy PKP wprowadziły pakiet działań antykryzysowych dla przedsiębiorców. Systemem ulg i zwolnień z części opłat obejmie zarówno przewoźników pasażerskich, jak i najemców nieruchomości na dworcach i stacjach kolejowych - podano we wtorek w komunikacie.

17:22 - Koronawirus jest szczególnie groźny dla pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry, zwłaszcza tych z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby – alarmuje Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych. Najbardziej narażeni są pacjenci z astmą jako chorobą współistniejącą.

17:21 - Sejm odrzucił we wtorek część poprawek Senatu do specustawy o pomocy dla o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

17:18 - Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach sfinansują zakup respiratora dla szpitala zakaźnego w Raciborzu, leczącego chorych na COVID-19.

17:15 - Samorząd województwa podkarpackiego uruchomił 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na najpilniejsze zakupy dla szpitali. W pierwszej kolejności kupione będą m.in. maseczki, gogle, kombinezony oraz płyny do dezynfekcji.

17:14 - Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowali do decydentów o wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek ochraniających nos i usta w miejscach publicznych i w zakładach pracy – wynika z wtorkowego komunikatu prasowego PPOZ.

"Odpowiedzialne noszenie maseczek pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy i tym samym – o czym jesteśmy przekonani – uratuje niejedno ludzkie życie" – napisali w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i do głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa.

17:04 - Do 53 placówek medycznych w Wielkopolsce przekazano we wtorek środki ochronne, w tym m.in. 19 tys. maseczek chirurgicznych i prawie 2 tys. kombinezonów – poinformowały służby prasowe Urzędu Wojewódzkiego.

17:02 - Alkohol etylowy będzie mógł być skażany mniejszą ilością acetonu niż dotychczas - zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa. Jak wyjaśnia resort, zmiana ta jest spowodowana potrzebą szybkiego przeciwdziałania wirusowi SARS-CoV-2.

Projekt znajduje się w konsultacjach publicznych, które zakończą się w środę.

"Projektowana zmiana ma na celu umożliwienie skażania alkoholu etylowego polegającego na dodaniu acetonu w ilości 750 ml na 100 litrów alkoholu 100 proc. obj. Powyższa zmiana jest spowodowana potrzebą szybkiego przeciwdziałania wirusowi SARS-CoV-2 i zwalczania tego wirusa" - napisano w uzasadnieniu do projektu. Jak dodano, metoda ta powinna być stosowana wyłącznie w sytuacji przeznaczenia skażonego alkoholu do produkcji środków biobójczych.

16:58 - Inżynierowie specjalizującego się w produkcji samochodowych układów kierowniczych koncernu Nexteer Automotive od kilku dni produkują w technice 3D przyłbice dla pracowników ochrony zdrowia. Deklarują pomoc w uruchomieniu takiej produkcji każdemu właścicielowi drukarki 3D.

16:56 - W ramach drugiej transzy środków finansowych na zakup sprzętu medycznego wojewoda przekazał 3 mln zł dla mazowieckich szpitali i stacji pogotowia. Sprzęt trafi do placówek w Warszawie, Ostrołęce, Radomiu, Kozienicach oraz Ciechanowie.

Pierwszą transzę środków opiewającą na 8,5 mln zł wojewoda przekazał w połowie marca.

16:55 - Przeprowadzenie egzaminów ósmoklasisty i maturalnego w czasie pandemii może mieć tragiczne skutki, należy te egzaminy odwołać - apeluje Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk w liście do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministra edukacji i Narodowej Rady Rozwoju.

16:46 - Trzej mieszkańcy Pińczowa (Świętokrzyskie), będący pod wpływem alkoholu, próbowali wtargnąć do miejsca przeznaczonego na kwarantannę. Finał tego zachowania będzie miał miejsce w sądzie. Mężczyznom grozi grzywna do 5 tys. zł.

16:43 - ING Bank Śląski wesprze darowizną w wysokości 4 mln zł szpitale i placówki medyczne, m.in. warszawski Instytut Matki i Dziecka oraz Warsaw Genomics - poinformował bank w komunikacie.

16:31 - Fundacja KGHM Polska Miedź w ramach darowizny przekazuje 20 tys. litrów płynu do dezynfekcji Nitrosept szpitalom, hospicjom i innym placówkom medycznym w całej Polsce. Pierwsze partie płynu już trafiły do personelu medycznego - podano w komunikacie.

16:28 - Dwoje pacjentów wyleczonych z COVID-19 opuściło jednoimienny szpital zakaźny w Poznaniu. To pierwsi w regionie ozdrowieńcy - poinformował we wtorek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

16:09Firma z okolic małopolskich Kęt przygotuje kilkaset przyłbic dla lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, zmieniając do tego celu specjalnie swoją linię produkcyjną. Inne potrzebne elementy ochronne chcą przygotować studenci krakowskiego AGH, którzy apelują o wsparcie finansowe ich pomysłu. Ale poza darowiznami są też konkretne akcje dla seniorów i osób chorych oraz zwykła lokalna pomoc. Koronawirus przywrócił nam wiarę w to, że jedną z naszych cech narodowych jest solidarność - wskazują eksperci. Więcej

15:53 - Nie ma nowych zakażeń koronawirusem wśród pacjentów i personelu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, gdzie w ub. tygodniu stwierdzono 23 przypadki zachorowań – poinformowała we wtorek rzeczniczka szpitala Karolina Gajewska.

15:36 - Kiedy i jak mają być zorganizowane szkolenia dla członków komisji wyborczych; jakie środki finansowe będą przeznaczone na zabezpieczenia przeciwepidemiczne dla członków komisji oraz wyborców w lokalach wyborczych - o te m.in. kwestie pyta w piśmie do PKW kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

Hołownia poinformował na wtorkowym briefingu prasowym, że został oficjalnie zarejestrowany przez Państwową Komisję Wyborczą jako kandydat na prezydenta Polski. Hołownia podkreślił, że "PKW potwierdziła w ten sposób zgodność z prawem podpisów, które złożyło 100 tysięcy Polaków na listach poparcia dla jedynego niezależnego kandydata na prezydenta w Polsce".

15:31 - Najnowsze ograniczenia nałożone przez premiera Mateusza Morawieckiego w związku z epidemią koronawirusa mają maskować brak wizji, strategii, panowania nad tym, co dzieje się w ochronie zdrowia i gospodarce - oświadczył na konferencji prasowej kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

18:20 -

 

Odśwież relację

22:08 - Najwyższy czas powołać koronerów, którzy zabezpieczeni w odpowiednie środki ochrony osobistej, będą jeździć i potwierdzać zgon osób objętych kwarantanną – zwróciła na Twitterze uwagę na problem konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej dr Agnieszka Mastalerz-Migas.

22:01 - Na Pomorzu 45 osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, chore na COVID-19 są 54 osoby - wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku.

21:54 - W związku z wykryciem zakażenia koronawirusem stwierdzonego u jednej z pielęgniarek szpital w Czeladzi (Śląskie) wstrzymał przyjęcia na oddział chorób wewnętrznych z pododdziałem szybkiej diagnostyki kardiologicznej.

21:50 - Zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, ochrona zatrudnienia, świadczenie postojowe - to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Tarcza ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.

21:46 - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19. Nowe przepisy m.in. precyzują, kto może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii i ułatwiają powrót do zawodu pielęgniarkom mającym co najmniej pięcioletnią przerwę.

21:37 - Na Mazowszu zmarły dwie kolejne osoby zakażone koronawirusem; to 37-latek z powiatu otwockiego i 83-letni mężczyzna z Warszawy – poinformowała we wtorek WSSE. W województwie w ciągu doby przybyło 58 zakażeń. Łącznie wykryto ich 544. Potwierdzono także dwa kolejne przypadki ozdrowienia.

Fot. pixabay

Fot. pixabay

20:39 - 9 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzono we wtorek w woj. śląskim. O siedmiu nowych przypadkach zakażenia w regionie poinformowały służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Sześć nowych przypadków potwierdzonow w województwie lubuskim, cztery w województwie opolskim, po trzy w wielkopolskim i świętokrzyskim, po dwa w podkarpackim i pomorskim, jeden w lubelskim.

20:34Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że liczba zarażonych wirusem SARS-CoV-2 wzrosła do 2311 po tym, jak potwierdzono 96 nowych przypadków zakażenia. Zmarła kolejna osoba – 37-letni mężczyzna hospitalizowany w Warszawie.

20:16 - Dziś rząd i cała administracja państwowa pracuje, żeby szybko udało się wrócić do normalności - powiedziała we wtorek w wystąpieniu telewizyjnym marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Według niej, można powiedzieć, że narzędzia i metody do walki z epidemią zostały wybrane właściwie.

Marszałek Sejmu w swoim wystąpieniu podkreśliła, że w kontekście rozpisanych na maj wyborów prezydenckich pojawiają się głosy o zasadności wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Według niej, "takie rozwiązanie, pociąga za sobą konsekwencje dla swobód obywatelskich, dla ograniczenia działalności gospodarczej, funkcjonowania instytucji samorządów i administracji publicznej, idące dalej niż obecne ograniczenia i zakazy" - podkreśliła.

Przeniesienie wyborów wbrew konstytucyjnemu porządkowi, tylko dlatego, że ktoś może w tym upatrywać swój polityczny zysk, jest deliktem konstytucyjnym - oceniła marszałek Sejmu.

20:07 - Szpital zakaźny w Poznaniu dysponuje około 200 testami na koronawirusa. To zapas wystarczający na dwa dni – poinformował we wtorek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

20:03 - Nowelizacja 14 ustaw z obszaru ochrony zdrowia ma ułatwić walkę z COVID-19 i stanowi uzupełnienie dotychczasowych zmian. Nowe przepisy m.in. precyzują, kto może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii i ułatwiają powrót do zawodu pielęgniarkom mającym co najmniej pięcioletnią przerwę.

19:59 - Firmy, które są podatnikami CIT, będą mieć więcej czasu na złożenie zeznania rocznego CIT-8 oraz wpłatę podatku - przewiduje jedno z rozwiązań pakietu antykryzysowego, który czeka na podpis prezydenta.

19:56 - 45 osób jest hospitalizowanych w woj. świętokrzyskim pod kątem koronawirusa. Dotąd zakażenie potwierdzono u 46 mieszkańców regionu.

19:49 - 578 osób z Radomia i powiatu radomskiego jest objętych kwarantanną domową, a 418 nadzorem epidemiologicznym. Z powodu podejrzenia lub zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa 7 pacjentów – poinformowała we wtorek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu.

19:45 - W okresie 17-31 marca Mobilny Punkt Poradnictwa wydał 5 451 paczek osobom w kryzysie bezdomności - przekazała we wtorek PAP rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Punkt ze względu na epidemię zmienił sposób działania i obecnie rozwozi paczki z jedzeniem.

19:42 - Poczta Polska dostarcza płyny dezynfekujące do szpitali, przychodni oraz policji i straży granicznej - poinformowała we wtorek spółka. Utworzyła także magazyny dla Ministerstwa Zdrowia.

19:40 - Ponad 100 tys. zł przekażą na rzecz wybranych szpitali w woj. mazowieckim i świętokrzyskim nadleśnictwa nadzorowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. Pieniądze trafią do szpitali m.in. w Radomiu i Starachowicach.

19:37 - W województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowanych jest 75 osób w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Potwierdzono cztery nowe przypadki zakażania, a liczba chorych wzrosła do 76 - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

19:36 - Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, które czekają na podpis prezydenta.

19:30 - Potwierdzenie zakażenia koronawirusem u podopiecznego Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu (Śląskie) było przyczyną objęcia personelu i pensjonariuszy ośrodka kwarantanną. O decyzji sanepidu poinformował we wtorek Urząd Miejski w Bytomiu.

19:20 - W szpitalu w Limanowej zmarła 86-letnia kobieta z koronawirusem. Informację potwierdził sam szpital. Pacjentka zmarła w nocy z poniedziałku na wtorek. Leżała na oddziale wewnętrznym. Była po udarze mózgu, miała też wiele innych chorób współistniejących. Więcej

18:50 - Celem rządu jest ograniczenie wpływu pandemii na gospodarkę i przeciwdziałanie wzrostowi bezrobocia - wskazał wiceminister finansów Leszek Skiba na Twitterze. Chcemy wykorzystać tarczę antykryzysową; jeśli pojawią się inne propozycje, będą rozważane - dodał.
Fot. Paweł Topolski

Fot. Paweł Topolski

Fot. Paweł Topolski

Fot. Paweł Topolski

14.54 - Nowe potwierdzone wynikiem badań laboratoryjnych przypadki dotyczą: 19 osób z woj. śląskiego, 13 z woj. podkarpackiego, 12 z woj. opolskiego, 10 z woj. lubelskiego, 7 osób z woj. małopolskiego, 6 z woj. łódzkiego, 6 z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 4 z woj. zachodniopomorskiego i po jednej osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i woj. pomorskiego.

Ministerstwo poinformowało również o śmierci 70-letniej kobiety zarażonej koronawirusem, która była hospitalizowana w Tychach.

14.47 - Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 7 osób.  Więcej

14.39 - Polsce, zmarła kolejna osoba - 70-letnia kobieta

13.53 - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie - po wprowadzeniu nowych ograniczeń postanowił zamknąć WSZYSTKIE MIEJSKIE PARKI. Początkowo dotyczyło to tylko tych ogrodzonych, w których można zamknąć na klucz furtki. Na przykład Parku Jordana. Zakazem będzie objęty teraz każdy park i miejsce do spacerów, a więc nawet Planty, Błonia i Bulwary Wiślane. Przy wejściach pojawią się specjalne tabliczki. Zakaz będzie egzekwowała policja, która apeluje, aby uszanować nowo wprowadzone przepisy. Dla zdrowia i bezpieczeństwa

13.48 - Na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem, w zatoce, gdzie odbywa się kontrola sanitarna i graniczna, wymienione zostaną krawężniki i nawierzchnia - poinformowała GDDKiA. Prace są konieczne z uwagi na występujące zniszczenia. Zatoka nie była wykorzystywana od 2007 r.

Na środę 1 kwietnia zaplanowano wymianę krawężników, a na przyszły tydzień wymianę nawierzchni.

13.43 - W gminie Łapanów koło Bochni zmarł 49-latek, który odbywał domową kwarantannę. Jak informuje portal bochnianin.pl - miał on wrócić z zagranicy. Jego ciało odnalazła rodzina, która przywiozła mu żywność. Mimo reanimacji mężczyzny nie udało się uratować. Nie wiadomo, czy mężczyzna był zarażony koronawirusem

13.40 - Apeluję do samorządowców, by korzystać z najlepszych praktyk i wprowadzać ograniczenia, które wprawdzie utrudnią życie, doprowadzą do zmniejszenia przychodów w budżetach, ale jednocześnie pomogą ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

13.37 - AliExpress dostarczy m.in. maski, rękawiczki ochronne potrzebne podczas epidemii koronawirusa - poinformowała we wtorek globalna platforma detaliczna działająca w ramach Grupy Alibaba.

Zamknięte krakowskie parki
Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

13.32 - Budujemy różne scenariusze, wśród nich zakładamy ten, w którym polska gospodarka będzie zamknięta na dłuższy czas, podobnie jak gospodarka europejska - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nikt nie wie, ile wyniesie deficyt budżetowy Polski za 2020 rok - dodał.

13.31 - Lekarze rodzinni apelują do młodych ludzi, by nie lekceważyli zagrożenia związanego z koronawirusem. Lekkomyślność i łamanie zasad izolacji również w ich przypadku może skończyć się tragicznie – podkreśla Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

13.30 - Nie jest wykluczone, że dynamika PKB będzie poniżej zera - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podkreślając, że obecnie - w wyniku pandemii koronawirusa - spełniają się wszystkie negatywne scenariusze. Ten kryzys jest kryzysem bez precedensu - ocenił.

13.29 - Premier Mateusz Morawiecki oświadczył we wtorek, że zlecił wojsku i służbie zdrowia tworzenie nowych miejsc dla osób zakażonych koronawirusem. Obecnie dysponujemy 8-9 tys. takich miejsc, z czego 1,5 tys. łóżek jest wykorzystanych - poinformował.

13.18 - Nie wykorzystujmy uprawnienia z epidemicznych rozporządzeń do uprawiania joggingu i poprawiania formy fizycznej przez te dwa tygodnie. Bez takich ćwiczeń damy radę. Jeżeli musimy bezwzględnie wyjść, to przewietrzmy się i wróćmy do domu - mówił we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

13.17 - Każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową powinien mieć pobrany test na koronawirusa - powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

13.15 - Na koronawirusa nie ma leku ani szczepionki, tym co możemy robić, jest izolowanie się i przestrzeganie ograniczeń – powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Bądźmy rozsądni – apelował.

13.14 - Żołnierze, głównie żandarmi, będą patrolować ulice wspólnie z policjantami – zapowiedział we wtorek w rozmowie z PAP minister obrony Mariusz Błaszczak.

13.11 - Ograniczenia obowiązujące od 1 kwietnia. Wysokie grzywny

13.07 - Płynu do dezynfekcji będzie w Polsce więcej - zapowiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaznaczył, że obecnie w pierwszej kolejności trafia on do placówek medycznych, ale także do urzędów.

13.06 - Obecnie 0,8 proc. zakażeń koronawirusem na terenie Niemiec kończy się śmiercią. "Spodziewany jest wzrost wskaźnika śmiertelności" - poinformował we wtorek szef Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

13.03 - Do sprawdzania wywiązywania się z nowych ograniczeń zostanie oddelegowana policja, która będzie poświęcać więcej czasu, by weryfikować, czy poruszamy się zgodnie z zaleceniami; poprosiłem szefa MON Mariusza Błaszczaka, aby wojsko było bardziej w gotowości - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

13.00 - Rząd wprowadza kolejne, ostre restrykcje

12.57 - Podczas Wielkanocy - jeżeli to ma być święto nowego życia - powinniśmy maksymalnie stosować zalecenia i reżim niespotykania się - powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał jednak, że dokładne rekomendacje w tej sprawie rząd przedstawi w późniejszym czasie.

12.51 - Na obecnym etapie walki z koronawirusem mamy wszelkie niezbędne instrumenty, narzędzia legislacyjne, regulacyjne, które są potrzebne do walki z epidemią koronawirusa - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier był pytany, czy rząd wyklucza na obecnym etapie walki z epidemią wyklucza wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych przewidzianych w konstytucji.

12.50 - W punktach usługowych, np. na stacjach benzynowych czy w sklepach nakładamy obowiązek dezynfekowania po każdym kliencie dystrybutorów, czy miejsc, w których palcami wciskamy kod PIN - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na czas pandemii odwołane są zabiegi rehabilitacyjne.

12.49 - Zmarła kobieta w starszym wieku na oddziale wewnętrznym szpitala, zakażona koronawirusem. Była przewlekle chora. dlatego nie wiadomo, czy to Covid-19 był przyczyną jej śmierci - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy szpitala w Krotoszynie Sławomir Pałasz.

12.48 - Podjęliśmy decyzję o zamknięciu hoteli i miejsc noclegowych; wyjątkiem będą miejsca, gdzie przebywają osoby w kwarantannie, wykorzystywane do izolacji oraz jako noclegi dla pracowników - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

12.47 - Policja w mniejszym stopniu teraz będzie musiała weryfikować miejsca kwarantanny, ponieważ tam wdrażamy aplikację, która będzie obligatoryjna i poprzez nią będziemy wiedzieli, czy osoby ściśle przestrzegają zasad kwarantanny - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

12.46 - Premier Mateusz Morawiecki przedstawiając kolejne rozszerzenia formuły kwarantanny, poinformował, że nakładane są one na okres najbliższych dwóch tygodni. "Z możliwością przedłużenia, jeżeli nie będzie wystarczających efektów prezentowanych przez ekspertów" - podkreślił.

12.38 - Premier: osoby poniżej 18 roku życia poza domem, tylko pod opieką osoby dorosłej

12.34 - Morawiecki: musimy chronić seniorów; sklepy spożywcze, drogerie i apteki w godz. 10-12 będą dostępne wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia

12.33 - Premier: Limit miejsc dla pasażerów u przewoźników prywatnych, bardziej restrykcyjne kontrole

12.32 - Premier: zamknięte zostaną zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, tatuażu i piercingu

12.30 - Premier: Rozszerzamy formułę kwarantanny

12.29 - Premier: w miejscach pracy musi być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezinfekcji

12.26 - Premier: zamknięte zostaną wypożyczalnie rowerów miejskich

12.25 - Premier: wprowadzamy ograniczenie dostępu do parków, miejsc rekreacji

12.23 - Premier: w weekendy zamknięte wszystkie sklepy budowlane.

12.21 - Premier: wprowadzamy limit osób w sklepie do 3 osób na kasę

12.19 - Premier: Chcemy wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń; podjęliśmy decyzje dotyczące następnych obostrzeń

12.14 - Dziecko z powiatu krotoszyńskiego zostało zakażone koronawirusem. To 8-lenia dziewczynka, u której Covid-19 objawił się jedynie w postaci lekkiego kataru – poinformowała we wtorek PAP rzecznik prasowy krotoszyńskiego sanepidu Natalia Snadna.

12.13 - Belgia/ 867 nowych infekcji koronawirusem; zmarła 12-letnia dziewczyna

12.07 - Rząd przyjął we wtorek w trybie obiegowym projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19

12.03 -Bez wychodzenia z domu można korzystać z teleporad medycznych, a także uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Aby zostać e-pacjentem wystarczy mieć ważny profil zaufany lub korzystać z bankowości elektronicznej - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

11.58 - Policjanci z Brzegu ukarali mandatami czterech mężczyzn, którzy w parku miejskim urządzili spotkanie przy grillu - poinformowało we wtorek biuro prasowe KW Policji w Opolu.

11.55 - Z apelem o przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminie późniejszym, niż planowany - ze względu na obecne zagrożenie dla zdrowia - wystąpiło do prezydenta i premiera ponad pół tysiąca przedstawicieli nauk medycznych i pokrewnych.

11.53 - Oddział Ratunkowy Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni po raz trzeci w ciągu ostatniego tygodnia został zamknięty. Przebywał tam pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Trwa dezynfekcja pomieszczeń.

11.52 - W wyniku epidemii koronawirusa ok. 300 tys. osób z branży modowej zagrożonych jest utratą pracy - wynika z raportu firmy PwC i Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Dodano, że sektor odprowadza do budżetu państwa od 13 - 16 mld zł z tytułu podatków rocznie.

11.51 - W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 51 tys. 419 próbek – poinformowało we wtorek przed południem Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ich 4,8 tys. – podał resort.

11.40 - Ministerstwo zdrowia Hiszpanii: o 849 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych na Covid-19; w sumie 8189 zgonów.

11.38 - Zasiłek opiekuńczy na dzieci, zwolnienie z obowiązku opłacania składek do KRUS, zmiany dotyczące zachowania ważności orzeczeń wydanych m.in. na podstawie przepisów o KRUS - to rozwiązania proponowane dla rolników w tarczy antykryzysowej. Ulgi przysługują także przedsiębiorcom rolnym.

11.37 - Młodzież z regionu tarnowskiego ma problem z dotrzymaniem zasad izolacji. Mimo zakazu wychodzenia z domu bez ważnego powodu, młodzi tarnowianie spotykają się, najczęściej w popularnym miejscu spacerowym, na tarnowskiej " Marcince". Tylko w ubiegły weekend tarnowska policja wystawiła 26 mandatów tym, którzy nie stosują się do zaleceń o zakazie zgromadzeń. Więcej

11.32 - Maksymalna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie przekroczy 9 tys. i zostanie osiągnięta ok. 20 kwietnia; potem powinna spadać. W ciągu doby najwięcej może być ok. 500 nowych przypadków – prognozuje spółka ExMetrix, podtrzymując tym samym swą prognozę sprzed tygodnia. Więcej

11.25 - Program 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (KFF) zostanie w całości przeniesiony do sieci – poinformowali we wtorek organizatorzy. Streamingi filmów dostępne będą na stronie internetowej przeglądu, transmisje spotkań – także w mediach społecznościowych. Więcej

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

11.10 - Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 142 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie; w ok. 800 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował we wtorek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

11.04 - Mężczyzna z potwierdzonym koronawirusem oddalił się w poniedziałek ze szpitala przy ul. Wołoskiej i udał się do pobliskiego sklepu po alkohol – poinformował we wtorek rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

10.49 - Mimo iż standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, w tym roku deklaracje można składać do końca maja - informuje we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów. Więcej

10.47 -

10.45 - Komisarz wyborczy w Krakowie zawiesił referendum w podkrakowskiej Skale. W najbliższą niedzielę miało odbyć się głosowanie w sprawie odwołania burmistrza Krzysztofa Wójtowicza przed upływem kadencji. Więcej

10.44 - Z apelem o stworzenie narzędzi umożliwiających samorządom udzielanie realnego wsparcia dla sektora kultury zwrócił się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Więcej

10.27 - Bogdan Klich: "Postanowiliśmy wyrzucić z ustaw wszystkie śmieci polityczne"

10.24 - We wtorek w godzinach porannych na warszawskim lotnisku wylądował samolot, który przywiózł środki do walki z COVID-19 przekazane przez rząd chiński - poinformowało w komunikacie Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

10.20 - Ostrowiec Świętokrzyski: Zamknięty OIOM w szpitalu powiatowym; zmarło trzech pacjentów z podejrzeniem koronawirusa

10.17 -

9.58 - W sobotni poranek policjanci z Jabłonki jak co dzień wyruszyli sprawdzić, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają zasad i przebywają we wskazanym miejscu. Jeden z mieszkańców odebrał telefon dopiero przy drugiej próbie połączenia. Miał pokazać się funkcjonariuszom w oknie swojego domu. Jednak zamiast w oknie policjanci ujrzeli mężczyznę na drodze, gdy właśnie wracał do domu. Jak twierdził, wybrał się tylko pobiegać wzdłuż rzeki. Więcej

9.45 - Od jutra Miejski Zakład Komunikacyjny w Gorlicach wprowadza zmiany w kursowaniu autobusów. Z uwagi na panującą w kraju epidemię koronawirusa zdecydowania spadła liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej. Nie można jednak zapominać o tych wszystkich, którzy muszą dojechać do pracy. Dlatego od 1 kwietnia autobusy będą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy obowiązujących w dni powszednie, jednak kursy będą wykonywane tylko w dwóch blokach godzinowych; od 4:00 do 9.30 oraz od 12.30 do 17:00. W soboty i niedzielę obowiązywał będzie świąteczny rozkład jazdy.

9.39 - Prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie podkreśla, że jeśli epidemia będzie szalała, jeśli będzie możliwości przeprowadzenia wyborów, to nikt nie będzie narażał życia i zdrowia obywateli - powiedział we wtorek w radiowej Trójce wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

9.29 - W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie 1,9 tys. osób, a ponad ok. 106 tys. objętych jest kwarantanną – podało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że hospitalizowanych jest 1900 osób, a 106 525 osób objętych jest kwarantanną. Osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju jest 163 789. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 52 370 osób.

9.17 - W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej w poniedziałek skontrolowano 11,2 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 6,5 tys. na granicy wewnętrznej z krajami UE – poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

9.06 - Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych chce przeznaczyć 2 mln zł na walkę z epidemią, w tym m.in. na zakup respiratorów do szpitali - poinformował we wtorek resort środowiska.

8.54 - Wprowadzenie nowych reguł bezpieczeństwa w walce z epidemią koronawirusem zapowiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. "Chcemy wprowadzić takie reguły, jakie obowiązują na zachodzie Europy" - podkreślił.

8.48 - 185 osób zakażonych koronawirusem w Małopolsce. 11 nowych przypadków. Więcej

8.45 - MZ: 77 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie 2132

8.38 - Potrzeba jeszcze większej dyscypliny; egzekwowanie obecnych przepisów będzie wzmocnione - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego we wtorek rozważane będzie np. ograniczenie liczby osób przebywających w sklepach.

8.30 - Minister środowiska Michał Woś na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia apeluje do młodych o nielekceważenie zagrożenia w związku z koronawirusem. Zakażony koronawirusem minister powiedział, że czeka na ostateczne testy, które wykluczą obecność wirusa w jego organizmie. Michał Woś zwrócił uwagę na to, że wirus atakuje też młodych i to oni mają podwójną odpowiedzialność za siebie i bliskich.

8.27 - Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" odwołała Festiwal Zaczarowanej Piosenki. 16. edycja tej popularnej imprezy, w której mierzą się niepełnosprawni piosenkarze-amatorzy, odbędzie się w przyszłym roku.

8.26 - Premier Mateusz Morawiecki ma dziś poinformować o dodatkowych regulacjach w walce z koronawirusem. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk nie wykluczył wprowadzenia dalszych ograniczeń, związanych z epidemią koronawirusa. Zapowiedział też ostrzejsze egzekwowanie obowiązujących przepisów.

8.22 - W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 128 osób zakażonych nowym koronawirusem - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Łączna liczba ofiar śmiertelnych to 583. Liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła o 4 615 i wynosi 61 913.

8.14 - Trudna sytuacja benedyktynek z podkrakowskich Staniątek: Z powodu epidemii koronawirusa zakon zawiesił działalność sklepu z własnymi wyrobami w Tyńcu. Siostry muszą się więc utrzymać z niewielkich dochodów ze sprzedaży prowadzonej stacjonarnie przy klasztorze. Więcej

8.11 - We wtorek w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 4995 żołnierzy i pracowników wojska oraz 613 jednostek sprzętu - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

7.46 - Nie żyje jeden z kierowców Ministerstwa Sprawiedliwości zakażony koronawirusem - poinformowała rzeczniczka prasowa tego resortu Agnieszka Borowska. Mężczyzna od prawie miesiąca był na urlopie i zwolnieniu.

7.32 - Wojsko angażuje się w kolejne zadania w ramach wspierania służb sanitarno-epidemiologicznych. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli pobieranie wymazów na obecność COVID-19.

7.30 - Młodzież z regionu tarnowskiego ma problem z dotrzymaniem zasad izolacji. Mimo zakazu wychodzenia z domu bez ważnego powodu - młodzi tarnowianie spotykają się - najczęściej na popularnym miejscu spacerowym - tarnowskiej "Marcince". Tylko w ubiegły weekend tarnowska policja wystawiła 26 mandatów tym, którzy nie stosują się do zaleceń o zakazie zgromadzeń

7.28 - Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla regionu Zachodniego Pacyfiku Takeshi Kasai ostrzegł we wtorek, że do zakończenia epidemii Covid-19 w Azji jest jeszcze daleka droga, a kraje powinny przygotować się na długą walkę.

7.20 - Dziś mają być ogłoszone kolejne ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Szef Kancelarii Premiera minister Michał Dworczyk powiedział, że nowe regulacje zostały skonsultowane z lekarzami, ekspertami i przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia.

 

PAP/IAR/RK

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię