|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jak pomagać? W czasach koronawirusa ujawniają się nasze najlepsze cechy

Firma z okolic małopolskich Kęt przygotuje kilkaset przyłbic dla lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, zmieniając do tego celu specjalnie swoją linię produkcyjną. Inne potrzebne elementy ochronne chcą przygotować studenci krakowskiego AGH, którzy apelują o wsparcie finansowe ich pomysłu. Ale poza darowiznami są też konkretne akcje dla seniorów i osób chorych oraz zwykła lokalna pomoc. Koronawirus przywrócił nam wiarę w to, że jedną z naszych cech narodowych jest solidarność - wskazują eksperci.

Posłuchaj materiału Bartłomieja Grzankowskiego

Fot. Pixabay

Epidemia koronawirusa wymusiła duże zmiany w naszym życiu. Poszkodowani są nie tylko seniorzy i osoby objęte kwarantanną - przekonuje socjolog, doktor Mariusz Dzięglewski z Uniwersytetu Pedagogicznego:

- Przykładowo młoda kobieta, która samotnie wychowuje troje dzieci w wieku szkolnym, a jeszcze dodatkowo pracuje zdalnie, ma nie lada wyzwanie, żeby dać sobie z tym wszystkim radę, aby zorganizować jakoś czas dzieciom, aby wesprzeć ich w nauce online, żeby zrobić zakupy. Naprawdę trudno jest takiej osobie znaleźć chwilę na odpoczynek.

Razem dla Seniora - tarnowscy wolontariusze rozdali już 1000 posiłków


Wśród potrzebujących są też osoby niepełnosprawne, a także biedne i bezdomne. O pomoc proszą też lokalni przedsiębiorcy, którzy z powodu epidemii stracili źródło dochodu. W odpowiedzi organizowane są między innymi lokalne grupy wsparcia, które działają między innymi na Facebooku. Przykładem takiej inicjatywy jest akcja Widzialna Ręka, zrzeszająca osoby pomagające i potrzebujące pomocy z różnych dziedzin. Z nowymi pomysłami wychodzą też lokalne i ogólnopolskie organizacje. Taką akcję przygotowało między innymi krakowskie stowarzyszenie Wiosna:
- Chcemy dać seniorom wsparcie emocjonalne, dlatego uruchomiliśmy telefon Dobre słowa, jego numer to 12 333 70 88. Pod tym numerem dyżurują psycholodzy, osoby, które będą te dobre słowa wymieniać z seniorem, towarzyszyć mu. Potem, jeżeli senior będzie mieć potrzebę, żeby ten kontakt trwał dalej, nasi wolontariusze zaprzyjaźnią się z seniorem - mówiła prezes Wiosny, Joanna Sadzik.

Szczególnie wymagająca jest pomoc dla osób objętych kwarantanną - czyli dla zarażonych koronawirusem, a także osób, z którymi spotykali się oni w ostatnim czasie oraz powracających z zagranicy i ich domowników. Te osoby nie mogą nawet wyjść po zakupy czy wynieść śmieci:

- Zakupy można takiej osobie zrobić i zostawić np. pod drzwiami, unikając bezpośredniego kontaktu. Podobnie jest ze śmieciami. Jeżeli jest taka możliwość, najlepiej, żeby pomagała rodzina. Jeżeli nie, to sąsiedzi. A jeżeli nie ma żadnej takiej możliwości, czyli ani sąsiad, ani rodzina nie są wstanie pomóc, taka osoba powinna skontaktować się ze służbami i poprosić o pomoc - tłumaczyła Dominika Łatak-Glonek z małopolskiego Sanepidu.

Jak dodaje doktor Mariusz Dzięglewski, przez pomaganie możemy odkryć, że w czasie epidemii płyniemy razem na jednej łodzi i to od naszych wspólnych działań zależy czy uda nam się szczęśliwie dopłynąć do brzegu.

 

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 

 

Bartłomiej Grzankowski/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

0%
0%