- Pierwszy lekarz opisujący jest w stanie wychwycić, czy coś jest niepokojącego w piersi. Wtedy pacjentka jest kierowana na etap pogłębiony. Ten program ma taką zaletę, że pacjentki nie muszą biegać po lekarzach onkologach i ginekologach po skierowania. Wszystko się odbywa u nas. Zdarzało się, że był telefon do pacjentki, ale ona mówiła, że nic jej nie jest, nie czuje potrzeby przebadania się, bo nie ma żadnych objawów. Potem na badaniu coś wychodziło i była nam naprawdę wdzięczna - wyjaśnia Katarzyna Skoblowska z Mościckiego Centrum Medycznego.

Na 200 mammografii wykonywanych w miesiącu w Mościckim Centrum Medycznym, rak piersi wykrywany jest średnio u czterech - pięciu pacjentek.

Placówka prowadzi program wykrywania raka piersi dla kobiet od 50 do 69 roku życia z Tarnowa oraz powiatów tarnowskiego, brzeskiego oraz dąbrowskiego. Na takie badanie nie jest potrzebne skierowanie.

Można je wykonywać w dni robocze do godziny 18.00 oraz w jedną sobotę w miesiącu. Mościckie Centrum Medyczne zaprasza jednak także kobiety spoza tej grupy wiekowej na konsultacje do lekarza, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.