Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marcin Koczyba otrzymał odznaczenie państwowe Krzyż Zasługi

Marcin Koczyba, szef redakcji motoryzacyjnej w Radiu Kraków, otrzymał dziś odznaczenie państwowe Krzyż Zasługi. Wręczenie odznaczenia odbyło się podczas centralnych obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie koło Tarnowa.

Fot. Elżbieta Raczyńska

Medal wręczony został w niedzielę w Zabawie koło Tarnowa podczas ogólnopolskich obchodów światowego dnia pamięci ofiar wypadków drogowych. Jak mówi redaktor Koczyba, rozmowy o bezpieczeństwie traktuje jako swój obowiązek i wyzwanie...

Posłuchaj, co mówi Marcin Koczyba

Krzyż Zasługi, został ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Odznaczenie to nadaje Prezydent RP.

Odznaczenie to otrzymała też Katarzyna Dobrzańska Junco, sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Marcin Koczyba jest twórcą Redakcji Motoryzacyjnej w Radiu Kraków i audycji "Radiostrada".

Od lat zajmuje się tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego w mediach w całej Polsce, regularnie promując na antenie szeroko pojęte bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jest członkiem prezydium Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, poprzez którą inicjuje wiele projektów edukacyjnych skierowanych do wszystkich grup wiekowych (np. „Akademia Dobrych Kierowców”, „Szczęśliwa Siódemka”  czy „Dzień Bezpieczeństwa”). Czynnie uczestniczy w ogólnopolskich debatach, zabierając głos zawsze tam, gdzie chodzi o bezpieczeństwo i prewencję w ruchu drogowym. Poprzez swoją działalność wspiera także ofiary wypadków drogowych, zawsze podkreślając istotę opieki powypadkowej i konieczność niesienia pomocy psychologicznej ofiarom i rodzinom ofiar wypadków drogowych w Polsce.

W 2019 roku odebrał z rąk Małopolskiego Komendanta Policji Medal Krzyż Niepodległości z gwiazdą pierwszej klasy za współpracę i wspieranie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Został także uhonorowany statuetką Patron Bezpiecznych Dróg - to nagroda przyznawana wiodącym innowatorom z branż: motoryzacyjnej, infrastruktury drogowej, szkoleniowej oraz osobom wyróżniającym się właśnie w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nagroda ta została przyznana od fundacji osób poszkodowanych w wypadkach „Nadzieja”.

19 listopada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Specjalny program z Zabawy k. Tarnowa

W 2022 roku Otrzymał tytuł “Osobowość Radiowa Roku” przyznawany przez Radę Programową Radia Kraków. Nagrodę przyznano za wieloletnią działalność edukacyjną z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W kolejnym, 2023 roku otrzymał z rąk Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, odznaczenie ‘Zasłużony dla Transportu Rzeczypospolitej Polskiej” za działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. To najwyższe odznaczenie resortowe.

W tym samym roku podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich Moto Show wygrał plebiscyt “Trade Press Award”, zdobył tytuł “Dziennikarz Roku” i otrzymał “Nagrodę za Całokształt Pracy Dziennikarskiej” na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Od 30 lat opracowuje bieżące informacje dla kierowców, co dzień informuje o utrudnieniach na drogach i mówi jak ich uniknąć. Jego działalność promowania bezpieczeństwa na drogach nie ogranicza się tylko i wyłącznie do anteny radiowej czy działań w Małopolskiej Radzie.

Marcin Koczyba jest także inicjatorem cyklu bezpłatnych szkoleń dla kierowców. W ramach tych szkoleń w siedzibie Radia Kraków, przeszkolonych zostało kilka tysięcy osób w kilku edycjach. Każdorazowo udział w szkoleniach  brało około 500 osób. Przygotował także cykle spotkań z naukowcami z uczelni krakowskich. Wyjaśniano na nich jak dbać o samochód i dlaczego niesprawne auta są nie tylko zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach, ale również dla środowiska. Spotkanie były połączone z bezpłatną analizą spalin samochodów uczestników spotkań. Przygotował cykle spotkań z naukowcami z uczelni krakowskich (m.in. Politechnika Krakowska). W czasie trwania akcji zbadano około 1200 samochodów. Na stałe współpracuje nie tylko z Małopolską Radą BRD, ale także tworzy Krakowską Powiatową Radę BRD, a  z Konferencjami Specjalistycznymi łącząc środowiska naukowe i instytucje państwowe oraz sektor prywatny i media, tworzy programy konferencji, zasiadając w radzie programowej konferencji bezpieczeństwa ruchu drogowego znanych w całej Polsce.

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię