Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

19 listopada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Specjalny program z Zabawy k. Tarnowa

19 listopada na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W tym dniu Radio Kraków relacjonowało centralne obchody tego święta, które jak co roku odbyło się przy pomniku Przejście w Zabawie koło Tarnowa. O 15 transmitowane było specjalne wydanie magazynu Radiostrada.

Fot. arch. Paweł Topolski

Po raz pierwszy  Dzień  Pamięci obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń wchodzących w skład Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopad, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims). Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia, będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych.

W Polsce oficjalne ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych organizowane są w Małopolsce,  w Zabawie koło Tarnowa, przy jedynym w kraju pomniku ofiar wypadków drogowych „Przejście”.

Zobacz: https://brd.malopolska.pl/19-listopada-swiatowy-dzien-pamieci-ofiar-wypadkow-drogowych/


W ramach obchodów, co roku w Zabawie odbywają się uroczystości kościelne, zapalenie symbolicznego światła pod pomnikiem ofiar wypadków, posadzenie drzewa pamięci, spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne, programy edukacyjne, seminaria naukowe, konferencje. To dzień refleksji i czas by zwrócić uwagę na los osób, które straciły bliską osobę.

Kwadrans po 11 rozpocznie się msza w intencji ofiar wypadków drogowych i ich rodzin. W południe uczestnicy uroczystości przejdą przed pomnik ofiar wypadków drogowych, gdzie posadzą Drzewo Pamięci. To jedyny taki pomnik w Europie.

To w tym pomniku upamiętnieni są ci, którzy zginęli jako ofiary wypadków drogowych, ale ten pomnik też służy jako miejsce spotkania. To ta brama, która była zawsze naszym marzeniem, żeby nam otwierała coś, co jest jeszcze przed nami

- mówił ksiądz Zbigniew Szostak kustosz sanktuarium w Zabawie i prezes Stowarzyszenia Przejście.

W tym roku w Zabawie ruszył pilotażowy projekt wsparcia. Udzielana będzie tam pomoc psychologiczna i terapeutyczna finansowana przez NFZ. Pacjenci mogą się zgłaszać do Zabawy bez skierowania.

Pomoc ma być świadczona wszystkim, którzy doświadczyli traumy - nie tylko rodzicom, ale i rodzeństwu czy znajomym i przyjaciołom ofiar wypadków. Ministerstwo zdrowie zakontraktowało taką pomoc dla ośrodka w Zabawie do końca tego roku, ale na pewno będzie ona kontynuowana także w przyszłym roku.

W Zabawie w tym roku zostało uruchomione centrum leczenia traumy. Zajęcia odbywają się stacjonarnie, a koszty pokrywane są przez NFZ.

Posłuchaj ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka

Obecny dziś w Zabawie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że o ofiarach wypadków drogowych powinniśmy pamiętać każdego dnia.

Na wydarzeniu obecne są rodziny ofiar. Zarówno ci, którzy stracili mężów, żony, ale też dzieci. Jak mówią, nawet kilka lat po tych wydarzeniach żyli jak w ciemności.

Autor:
Marcin Koczyba

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię