Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Czy spalarnia na Azotach powstanie? Tarnowski MPEC mimo przedłużających się procedur nie stracił ogromnego dofinansowania i pożyczki

Mimo przedłużających się procedur Tarnowski MPEC nie stracił ogromnego dofinansowania oraz pożyczki na budowę spalarni śmieci. Pierwotnie warunkiem utrzymania w sumie 250 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej było uzyskanie do marca prawomocnej decyzji środowiskowej na budowę zakładu. MPEC otrzymał taką decyzję w ostatnich dniach grudnia, ale ekolodzy się od niej odwołali i nie jest ona prawomocna. Mimo tego miejska spółka utrzymała finansowanie.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pixabay

Podpisaliśmy stosowne aneksy i w dalszym ciągu mamy zabezpieczenie środków finansowych na realizację tej inwestycji. Ono w tej chwili nie jest uwarunkowane terminem, natomiast uwarunkowania są takie, że trzeba je zrealizować w harmonogramie, który też może być jeszcze dookreślony w zależności od tego, w jakim terminie uzyskamy ostateczną decyzję środowiskową.

Prezes tarnowskiego MPEC-u Tadeusz Sieńczak dodaje, że spółka czeka na koniec maja na rozpatrzenie na odwołania ekologów od decyzji środowiskowej dla budowy tarnowskiej spalarni śmieci i przygotowuje dokumentacje do głoszenia przetargu.

Nikt nie ma złudzeń, że nawet jeśli Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska podtrzyma decyzje środowiskową to Towarzystwo na Rzecz Ziemi z Oświęcimia, odwoła się jeszcze do sądu, tak jak to zrobiło przy poprzedniej decyzji środowiskowej dla tarnowskiej spalarni śmieci, co finalnie m.in. z powodów formalnych doprowadziło do uchylenia przez sąd tamtej decyzji.

Niewykluczone, że jeśli sprawa decyzji środowiskowej dla tarnowskiej spalarni odpadów ponownie trafi do sądu, to MPEC nie będzie czekał na wyrok, tylko rozpocznie przetarg i budowę, jak to się działo w przypadku wielu podobnych inwestycji w całym kraju, co do których odwołania i procesy trwały jeszcze w trakcie budowy.

Tarnowska instalacja miałaby spalać tylko te odpady, których nie da się posegregować i odzyskać. Instalacja miałaby zapewniać nawet 30 procent zapotrzebowania na ciepło dla Tarnowa. Ustabilizować ceny wywozu śmieci oraz zmniejszyć ilość spalanego przez MPEC węgla, z korzyścią dla środowiska oraz finansów miejskiej spółki. Teraz musi ona płacić duże pieniądze za emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Spalarnia na Azotach?

Problemem jest jednak lokalizacja budowy tarnowskiej spalarni śmieci przy elektrociepłowni na Piaskówce, przy dużym osiedlu domów jednorodzinnych, co nie podoba się części mieszkańców.

Dlatego temat stał się jednym z elementów samorządowej kampanii wyborczej. Część kandydatów postuluje, żeby powrócić do pomysłu budowy takiej spalarni na terenie Grupy Azoty.

Takie pomysły powracają co kampanię wyborczą. Na początku ubiegłego roku politycy PiS-u przekonywali, że budowa spalarni na Azotach może się rozpocząć nawet pod koniec 2023 roku! Co byłoby istnym rekordem świata.

Nieco ostrożniej wypowiadał się w tej sprawie ówczesny wiceprezes Grupy Azoty Grzegorz Kądzielawski, który przyznawał w rozmowie z Radiem Kraków, że taka inwestycja jest możliwa. Ale jednocześnie podkreślał, że zdobyciem finansowania musiałby się zająć samorządy.

Spalarnia na Azotach w rekordowym tempie? Na razie więcej pytań niż odpowiedzi

Z kolei Tadeusz Sieńczak zwraca uwagę na to, że to by oznaczało rozpoczynanie całej procedury od nowa. Co nawet biorąc pod uwagę mniejsze protesty ze względu na lokalizacje takiej inwestycji na terenie przemysłowym i tak mogłoby zająć kilka lat.

„Z moich wiadomości, nie wynika, żeby Grupa Azoty rozpoczęła jakiekolwiek przygotowania w kierunku przygotowania realizacji tej inwestycji”. - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków prezes tarnowskiego MPEC-u Tadeusz Sieńczak.

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię