Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Spalarnia, stadion i poszerzenie granic miasta. Prezydencka debata Radia Kraków w Nowym Sączu

Czworo z pięciorga kandydatów na najważniejszy urząd w Nowym Sączu wzięło udział w debacie Radia Kraków. Do swojej wizji rządzenia miastem słuchaczy próbowali przekonać Małgorzata Belska z KWW Błękitna Polska, ubiegający się o reelekcję Ludomir Handzel z KWW Koalicja Nowosądecka, Iwona Mularczyk z KW Prawo i Sprawiedliwość oraz Ryszard Nowak z KWW Wiosna Ryszarda Nowaka. Na debacie nie pojawił się Ryszard Wilk z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, który swoją nieobecność tłumaczył ważnymi obowiązkami poselskimi w Warszawie.

Fot. Damian Radziak

Przyszły prezydent Nowego Sącza będzie się musiał zmierzyć z długą listą problemów. To m.in. kosztowne inwestycje, przerwane po wypowiedzeniu umowy z ich wykonawcą. Chodzi przede wszystkim o stadion miejski i bloki dla Sądeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Ogromnym problemem Nowego Sącza jest też zmniejszająca się liczba mieszkańców. Jak zauważyła Małgorzata Bielska z komitetu Błękitna Polska „W ostatnim czasie dostrzegamy tragiczne wręcz wyludnienie miasta”.

Jakie są recepty kandydatów na problemy sądeczan?

Pierwsze pytanie debaty dotyczyło budowy stadionu miejskiego w Nowym Sączu. Plany powstania areny sięgają 2017 roku, budowa ruszyła w roku 2021, a w 2023 została przerwana. Trwa poszukiwanie wykonawcy, który dokończy obiekt.

Troje z kandydatów na prezydenta miasta wskazało, że winę za opóźnienia ponosi urzędujący prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Małgorzata Belska, Iwona Mularczyk i Ryszard Nowak stwierdzili, że przy budowie stadionu doszło do zaniedbań. Wszyscy troje podkreślali również, że budowę trzeba jak najszybciej dokończyć, bo przez kłopoty związane z inwestycją,

Nowy Sącz stał się pośmiewiskiem w całej Polsce

(Iwona Mularczyk).

Ludomir Handzel ripostował, że stadion jest gotowy w 80 procentach i jeszcze w tym roku zostanie otwarty. Prezydent przypominał też, że jego poprzednik – mimo deklaracji – nie rozpoczął budowy areny. Handzel zapewnił także, że inwestycja przebiega zgodnie z prawem, a jej kontrolę przeprowadzało już m.in. CBA i nadzór budowlany.

Kolejne pytanie Radia Kraków dotyczyło spalarni odpadów. Czy powinna powstać, a jeśli tak, to gdzie i kto ją powinien zbudować?

Na drugą część pytania nie odpowiedział żaden z kandydatów i kandydatek na prezydenta miasta. Zarówno Małgorzata Belska, Iwona Mularczyk i Ryszard Nowak podkreślali, że spalarni w Nowym Sączu być nie powinno, bo może ona pogorszyć i tak fatalny stan powietrza w mieście.

Ryszard Nowak stwierdził, że spalarnia będzie negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców, a transport śmieci do obiektu, spowoduje pogorszenie jakości ich życia.

Zdaniem Małgorzaty Belskiej lepszym rozwiązaniem niż budowa obiektu, będzie wywożenie sądeckich śmieci do spalarni, które mają powstać w Gorlicach i Tarnowie.

Iwona Mularczyk wyraziła obawę, że temat budowy spalarni w Nowym Sączu przez prywatną firmę przed wyborami mógł zostać tylko wyciszony, a w przyszłej kadencji może wrócić pod obrady nowej rady miasta.

Ludomir Handzel zadeklarował jednak jasno:

spalarnia śmieci w Nowym Sączu nie powstanie. [...] To jest temat zamknięty. Pytanie tylko, co zrobić (ze śmieciami – red.)”. Zdaniem prezydenta trzeba opracować plan wywożenia odpadów poza miasto, choć „to będzie oczywiście drogie.

Podczas debaty zapytaliśmy też kandydatów o to, czy konieczne jest poszerzenie granic miasta oraz jakie mają pomysły na walkę ze smogiem. Zachęcamy do odsłuchania zapisu całej dyskusji.

Współorganizator: Akademia Nauk Stosowanych 

Tematy:
Autor:
Bartosz Niemiec

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię