Kazimierz Barczyk to adwokat i radca prawny. Jest jednym z autorów ustawy samorządowej. Jest także założycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

"Model samorządu terytorialnego w Polsce jest zasadniczo w swej konstrukcji domknięty. To najlepszy taki model w Europie, jeśli idzie o strukturę. Z drugiej strony, dyskusyjnej, pojawia się pytanie, czy potrzebne są rozwiązania metropolitalne. Jeśli tak, to w potężnej Warszawie i w Trójmieście - bo trzy miasta koło siebie. Takie propozycje pojawiły się również w Krakowie" - mówił w Radiu Kraków Kazimierz Barczyk.

Kazimierz Barczyk i prof. Hubert Chudzio o Dniu Samorządu Terytorialnego

Piątek, 2022.05.27

"Dzięki współpracy z samorządami w ciągu 10 lat udało nam się wykonać milowe kroki w walce o czyste powietrze" - mówią przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego, również wyróżnieni przy okazji święta.

"Nie spodziewaliśmy się, że nasze działania będą tak szerokie, praktycznie w całej Polsce. Ta skala była zaskakująca także dla nas. Wiedzieliśmy, że źle jest nie tylko w Krakowie, bo to wynikało z monitoringu stacji. Wiedzieliśmy także, że gminy wokół Krakowa mają problem" - mówiła Ewa Lutomska z KAS. "Jeden z naszych sukcesów to wzrost świadomości na temat jakości powietrza" - podkreśla w rozmowie z reporterką Radia Kraków.

Organizacja, która w 2012 roku rozpoczęła edukację i uświadamianie o niebezpieczeństwach i skutkach, jakie niesie niska emisja dziś ma swoich przedstawicieli w całym kraju.

Wyróżnienia z okazji Święta Samorządu Terytorialnego, podczas uroczystej gali w Pałacu Krzysztofory w Krakowie, odebrali także: Wodociągi Miasta Krakowa oraz Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

32 lata temu odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory samorządowe

Piątek, 2022.05.27