Polscy sportowcy zdobyli w Tokio 14 medali: 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych. Anita Włodarczyk w Tokio zdobyła swój trzeci złoty medal olimpijski w rzucie młotem. Krakowianka Maria Sajdak, srebrna medalistka w wioślarskiej czwórce podwójnej, podkreślała, że Gala Olimpijska to miejsce, gdzie można nabrać siły i energii.

"Dziękujemy za wszystkie medale, ale też całej rodzinie olimpijskiej za zaangażowanie" - mówił podczas Gali prezydent Andrzej Duda. Prezydent nawiązał do okoliczności, w jakich toczyła się tegoroczna rywalizacja olimpijska. Z powodu pandemii COVID-19 uczestnicy musieli przestrzegać wielu obostrzeń, a na trybunach zabrakło kibiców. "Wspaniale pokazaliście się na tych szczególnych igrzyskach. Daliście radę. Dziękuję za te niewyobrażalne przygotowania. Za sukces, który osiągnęliście hartem ducha".

Prezydent dodał, że ma nadzieję, że kolejne letnie igrzyska - w 2024 roku w Paryżu - odbędą się już w tradycyjnej, "normalnej" atmosferze.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki również wspomniał o restrykcjach obowiązujących w stolicy Japonii, które wynikały z sytuacji zdrowotnej na świecie. Podsumowując niedawne zmagania w Azji, stwierdził, że poza sukcesami były tam także wielkie emocje. "Przed nami kolejne wielkie imprezy. Zbliżają się zimowe igrzyska w Pekinie, które odbędą się w przyszłym roku".

Rolę szkoleniowców docenili również organizatorzy gali - towarzyszyli oni pojawiającym się kolejno na scenie medalistom z Tokio. Prowadzący Patryka Dobka, brązowego medalistę w biegu na 800 m, Zbigniew Król zwrócił zaś uwagę na rolę pierwszych szkoleniowców i wychowawców sportowców, którzy później stanęli na olimpijskim podium.

Obecny był również m.in. wicepremier Piotr Gliński. "Gala to jest święto, w czasie którego padają przede wszystkim podziękowania i podsumowania. To także moment, kiedy możemy z szerszej perspektywy spojrzeć na polski sport. Dzięki wam możemy myśleć z wielkim optymizmem o przyszłości. Możemy też wykorzystać wasz sukces, aby wzmocnić wsparcie dla polskiego sportu w przyszłości. W przyszłym roku budżet w części "kultura fizyczna" będzie większy o 284 mln zł" - zapewnił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu