- A
- A
- A
Co dalej z zabytkowymi lokomotywami z chrzanowskiego Fabloku?
W mieście stały trzy zabytkowe parowozy. Jeden już zniknął. Z Chrzanowa został przewieziony nad morze. Los dwóch pozostałych wciąż jest niepewny.Mieszkańcy Chrzanowa mówią, że parowozy były symbolem potężnej fabryki a także atrakcją dla dzieci. Pierwszy parowóz spod biurowca Fabloku już zniknął. "Dzieci z miasta tutaj przyjeżdżały, oglądały. Teraz nie ma już czego" - mówi reporterowi Radia Kraków mieszkanka dzielnicy Fablok.
Wszystkie maszyny, które można zobaczyć na ulicach Chrzanowa, są własnością Muzeum Kolejnictwa z Warszawy. Po ogłoszeniu upadłości Fabloku, nikt placówki nie poinformował o zmianie właściciela. Kiedy muzealnicy przyjechali do Chrzanowa, w fabryce zastali syndyka. Zdecydowali, że parowóz przekażą komuś, kto o niego zadba. Pierwsza maszyna Px 48 odjechała nad morze. Trafiła do Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki. "To było w trosce o ten obiekt" - mówi Radiu Kraków Anna Kozelska z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Nowy opiekun parowóz chce wyremontować. Co więcej, są plany, aby ruszył on na tory i ciągnął składy pociągu retro na linii wąskotorowej w okolicach Koszalina. "Jest taki pomysł. To oznacza jego rewitalizację. Znów zacznie żyć życiem parowozu" - dodaje Kozelska.
W Chrzanowie są jeszcze dwa zabytkowe parowozy. Jeden - tendrzak "Ryś" - można zobaczyć na placu Tysiąclecia w centrum miasta. Drugi - ogromny parowóz Ty 42 - stoi pod wieżą ciśnień w dzielnicy Fablok. Los obu jest niepewny. Największa lokomotywa popada w ruinę. Muzeum bezskutecznie szuka instytucji, która o parowóz zadba. Niewielkim "Rysiem" opiekuje się natomiast miasto i ośrodek kultury. Umowa z muzeum wygasa jednak końcem roku. Do tej pory nie została ona przedłużona.
(Marek Mędela/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
00:33
Cenne zwycięstwo polskich hokeistów. POSłUCHAJ
-
21:48
„Czy ty mi ufasz?” - historia Zuzi, która uczy nadziei
-
21:08
Podróż do czasów Biblii bez wyjazdu z Polski. Ogrody w Muszynie znów otwarte
-
20:19
Atak wandali na święte miejsce. Satanistyczne napisy w Kalwarii Zebrzydowskiej
-
19:34
Miki, Kiepura i Ty – podróż do lat 30. już możliwa w Krynicy
-
19:00
Wieczysta rozbiła Pogoń Grodzisk Mazowiecki
-
18:42
Grażyna Łobaszewska wróciła do Zakopanego. „Cisza jest dziś moim największym luksusem”
-
17:59
Kraków: powraca linia 137. Lepszy dojazd do szpitala i Placu Imbramowskiego
-
17:02
Brzeszczańska fundacja uczciła pamięć węgierskich Żydów
-
16:21
Wiosenny redyk w Zakopanem
-
16:14
Barbara Nowak bojkotuje oficjalne obchody 3 maja. Centrala PiS się odcina
-
15:58
Marek Pijarowski, dyrygent artystyczny wychowanek Tadeusza Strugały, ale także Herberta von Karajana i Leonarda Bernsteina w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz
-
15:49
Niecodzienny widok w Zakopanem. Setki owiec pojawiły się na ulicach
-
15:32
Prezydent: Polska nie jest tylko miejscem na mapie, a wspólnotą ludzi rozsianych po całym świecie
-
14:48
Pomagali bezbronnym, dziś sami proszą o pomoc. Ciężka sytuacja OTOZ Animals w Tarnowie
-
14:06
Letnia pogoda i od razu... wybrzuszenie. Utrudnienia w ruchu tramwajowym
-
13:54
Ubik: czym jest rzeczywistość i czy naprawdę żyjemy?
-
13:13
Śmiertelny wypadek w Jabłonce
-
12:22
Konie „na gigancie”. Przemierzyły ok. 20 km zanim zostały schwytane
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze