"Przed oryginalnymi wagonami bydlęcymi na +Judenrampe+, stojąc w miejscu, gdzie Niemcy przywozili transporty deportacyjne z całej okupowanej Europy, uczciliśmy minutą ciszy pamięć ofiar i zapaliliśmy znicz w imieniu własnym oraz konsula generalnego Francji w Krakowie Cedrica Peltiera" – powiedziała PAP prezes fundacji Agnieszka Molenda-Kopijasz, która zorganizowała uroczystość.

30 marca 1942 roku do Auschwitz w pierwszym transporcie deportowano 1112 Żydów z obozu Compiegne w okupowanej Francji. Nie zostali poddani selekcji. Wszystkich zarejestrowano w obozie jako więźniów. Wojnę przeżyło 23 spośród nich.

Łączna liczba Żydów deportowanych do obozu z okupowanej Francji oraz Vichy to ponad 69 tys. osób. Prawie 42 tys. zostało zamordowanych w komorach gazowych bezpośrednio po selekcji, a ponad 27 tys. zarejestrowano jako więźniów.

Na "Judenrampe", znajdującej się między obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, bieg kończyły transporty z deportowanymi przez Niemców do Auschwitz. Byli to głównie Żydzi z okupowanych krajów europejskich. Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau przypomniała, że jako miejsce wyładunku transportów deportacyjnych, funkcjonowało ono od wczesnej wiosny 1942 r. do maja 1944 r.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.