Nike od czytelników trafi do Andrzeja Franaszka. Najważniejsza nagroda literacka w Polsce zostanie wręczona w niedzielę wieczorem, ale już dziś Gazeta Wyborcza podała wynik głosowania czytelników. Najwięcej głosów otrzymał Andrzej Franaszek za książkę „Milosz. Biografia”, która w zeszłym roku ukazała się w wydawnictwie Znak. Obszerne fragmenty książki prezentowaliśmy w grudniu na antenie Radia Kraków. Na zakończenie Roku Miłosza przedstawiliśmy radiową adaptację pracy Franaszka. Autor sam przeczytał fragmenty, a teksty Miłosza usłyszeliśmy w interpretacji Krzysztofa Globisza. Andrzej Franaszek jest krakowskim dziennikarzem związanym z Tygodnikiem Powszechnym. W 1999 r. był już nominowany do Nike za książkę o poezji Zbigniewa Herberta "Ciemne źródło", teraz przygotowuje się do napisania biografii Herberta. Książkę nagrodzona przez czytelników Gazety Wyborczej pisał przez dziesięć lat. Dotarł do archiwów, rękopisów, notatek, ale zaczął od spotkań i rozmów z Czesławem Miłoszem. Jego książka to efekt drobiazgowej, mozolnej pracy dzięki której czytelnicy otrzymali złożony portret noblisty.Nike od czytelników trafi do Andrzeja Franaszka. Najważniejsza nagroda literacka w Polsce zostanie wręczona w niedzielę wieczorem, ale już dziś Gazeta Wyborcza podała wynik głosowania czytelników. Najwięcej głosów otrzymał Andrzej Franaszek za książkę „Milosz. Biografia”, która w zeszłym roku ukazała się w wydawnictwie Znak.
Obszerne fragmenty książki prezentowaliśmy w grudniu na antenie Radia Kraków. Na zakończenie Roku Miłosza przedstawiliśmy radiową adaptację pracy Franaszka. Autor sam przeczytał fragmenty, a teksty Miłosza usłyszeliśmy w interpretacji Krzysztofa Globisza.
Andrzej Franaszek jest krakowskim dziennikarzem związanym z Tygodnikiem Powszechnym. W 1999 r. był już nominowany do Nike za książkę o poezji Zbigniewa Herberta "Ciemne źródło", teraz przygotowuje się do napisania biografii Herberta.
Książkę nagrodzona przez czytelników Gazety Wyborczej pisał przez dziesięć lat. Dotarł do archiwów, rękopisów, notatek, ale zaczął od spotkań i rozmów z Czesławem Miłoszem. Jego książka to efekt drobiazgowej, mozolnej pracy dzięki której czytelnicy otrzymali złożony portret noblisty.