Marina Abramović - okrzyknięta supergwiazdą sztuki - od 40 lat sztuke współczesną rewolucjonizuje, a jej narzędziem jest jej własne ciało, którego granice i wytrzymałość testuje bezwzględnie.

Najbardziej spektakularną akcją artystyczną Abramović była specyficzna sesja, która odbyła się w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku. Przez trzy miesiące, na kilka godzin dziennie Abramović siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. To - jak mówili niektórzy - była swoisa, pozbawiona słów psychoterapia. Pomiędzy artystką a widzami tworzyły się spontaniczne relacje. To wszystko zostało zarejestrowane na filmowych taśmach przez Matthew Akersa* - pracującego dotychczas przy realizacji filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych jako producent i operator.

Film poświęcony Marinie Abramović, ikonie body artu i performance'u - to pełnometrażowy debiut reżyserski Akersa.

Polecamy.
Bedzie go można zobaczyć przez najbliższe dni - w kinie pod Baranami.


*) Matthew Akers od 12 lat pracuje przy realizacji filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych jako producent i operator. Był operatorem głośnego dokumentu Lemon, poświęconego nowojorskiemu poecie i aktorowi Lemonowi Andersenowi. Współpracuje z PBS (Circus, Carrier) i HBO (Back in the Hood: Gang War II, Heir to an Execution, Elaine Stritch: At Liberty).