Zbliża się pierwsza rocznica śmierci Edwarda Żentary – aktora teatralnego, filmowego oraz reżysera, który od lipca 2008 do 25 maja 2011 roku, pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Tarnowskiego Teatru im L. Solskiego Występował na deskach wielu teatrów w Polsce, wśród których znalazły się między innymi Teatr im. Osterwy w Lublinie, Teatr Polski i Teatr Studio w Warszawie, Stary Teatr i Teatr im. Słowackiego w Krakowie oraz Teatr Polski w Szczecinie. Szerszej publiczności Edward Żentara dał się poznać grając w dramacie Wojciecha Wójcika „Karate po polsku”, „Siekierezadzie” Witolda Leszczyńskiego, czy „Trzech młynach” Jerzego Domaradzkiego. Za role w tych filmach uhonorowany został nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego i nagrodą Złoty Ekran, przyznawaną przez Tygodnik „Ekran”.
Podczas pobytu w tarnowskim teatrze Edward Żentara wyreżyserował spektakle „Zbrodnia i kara” , „Rozmowy z katem” oraz „Przyjazne dusze”.

"Teatr i film wypełniały całe życie artysty" - mówił w jednym z ostatnich wywiadów dla Radia Kraków.

Posłuchaj:
[]

Edward Żentara popełnił samobójstwo 25 maja 2011 roku w swoim tarnowskim mieszkaniu Ku jego pamięci, odbędzie się koncert Dżemu - jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo – bluesowej, którą artysta cenił w sposób szczególny . Koncert odbędzie się w tarnowskim teatrze 21 maja o 19.
Bilety na koncert można już zakupić w kasie teatru.

jd