Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dyskusyjny Klub Książki w Polance Hallera w gminie Skawina

  • Kultura
  • date_range Środa, 2017.10.11 11:23 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:53 )
Spotykają się od pięciu lat. Ponieważ w tej miejscowości nie ma biblioteki, miłośnicy książek początkowo zbierali się w… remizie strażackiej. Szybko jednak uznali, że w domu jest przyjemniej i od tego czasu spotkania przebiegają w bardzo nieoficjalnej, rodzinnej atmosferze, w domu któregoś z klubowiczów.

Ich najlepsze spotkania to te, dotyczące wielkiej literatury: niezapomniane były dyskusje m.in. o „Z szynką raz” Bukowskiego, „Myszach i ludziach” Steinbecka, „Morfinie” Twardocha czy „Białej gorączce” Hugo-Badera.

Od początku prowadzą swój  fanpage www.facebook.com/dkkpolanka/. Można tam przeczytać krótkie relacje ze spotkań i o  wrażeniach z lektury. Dodatkową atrakcją jest publikowana tam zagadka literacka.

Efektem działania  klubu są także lepsze poznanie się członków, zbliżenie relacji sąsiedzkich i chęć wspólnego działania. I tak wspólnie z innymi aktywnymi osobami z Polanki Hallera, między innymi na bazie DKK, powstało działające na rzecz społeczności lokalnej stowarzyszenie „MożeMy”.  Radio Kraków gościło w domu Państwa Całych. Klubowicze dyskutowali o książce Jonasa Jonassona "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął".

To książka uznawana za najlepiej sprzedającysię debiut szwedzki wszech czasów. Gdy książka ukazała się w 2009 roku, żadna poważna gazeta w Szwecji nie kwapiła się, żeby o niej pisać. Media ogólnoszwedzkie milczą o książce, która rok później zdobywa tytuł najlepiej sprzedającego się tytułu roku. W 2011 powtarza sukces.

Pod koniec 2013 w Szwecji zamieszkałej przez ok. 9,6 mln osób, książkę kupiło już milion Szwedów, poza Szwecją dwa miliony Niemców i trzy miliony czytelników w innych krajach. W Holandii książka przez trzy lata z rzędu znajdowała się na liście bestsellerów. Dane z 2013 roku mówią, że powieść została przetłumaczona na 38 języków i doczekała się filmu fabularnego z rekordowym jak na szwedzkie warunki budżetem, bijąc też rekordy oglądalności już w dniu premiery.

 

 

 

Projekt realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury "Promocja czytelnictwa”. 

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Instytut Książki:

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię