Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"DYMNA / 336 KOBIET" w Muzeum Narodowego Starego Teatru w Krakowie

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2021.06.01 14:51 ( Edytowany Wtorek, 2021.06.01 17:02 )
Anna Dymna – aktorka Starego Teatru i inicjatorka wielu przedsięwzięć społecznych, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego kina i teatru.

mat.prasowe NST

Anna Dymna
"Dymna / 336 kobiet" w Muzeum Starego Teatru

„Najszczęśliwsza jestem właśnie z tego powodu, że jestem kobietą. Baby są silne, sprytne i mądre. Aktorstwo daje możliwość przeżywania różnych biografii, uczy też świadomego przeżywania własnego życia. Mierzę się z tajemnicami i tragediami nieznanych kobiet. Każda rola to inna planeta, inna kobieta do odkrycia.
Staram się zrozumieć postać, którą gram: czy jest szczęśliwa czy nie, dlaczego robi to i tamto. Wyobrazić sobie jej uczucia, problemy, kompleksy… Kobiety stworzone są z niekonsekwencji, sprzeczności i emocji. Z zachowań trudnych do wytłumaczenia.
Każdy inaczej czuje ból, ma inną wrażliwość. Żeby dotrzeć do drugiego człowieka, trzeba przede wszystkim słuchać, być delikatnym. Aktorstwo uczy tolerancji. Nie mogę potępiać swoich bohaterek, bo nie mogłabym ich zagrać.
Nie ma ludzi stuprocentowo złych czy podłych. Są ludzie samotni, pokaleczeni, wszelkiego rodzaju popaprańcy, ale w każdym można znaleźć choćby maleńką odrobinę dobrych uczuć.
Czasem mam wrażenie, że jestem 10-latką. Miałam jednak burzliwe życie, więc bywa, że czuję się jak 200-letnia kobieta. W duszy jednak pozostałam szaloną 22-latką, która wciąż zachwyca się światem. Są role, które przydarzają mi się właśnie teraz. Do których trzeba dojrzeć, a nawet się zestarzeć.
Uczciwie zapracowałam na swoją twarz i teraz mogę z nią zrobić, co chcę.” Anna Dymna

Aktorka, pedagożka, założycielka fundacji „Mimo Wszystko”. Anna Dymna jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego kina i teatru. Od początku kariery związana jest z krakowską sceną. Jej role w spektaklach Andrzeja Wajdy, Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Kazimierza Kutza, Jana Klaty czy Moniki Strzępki weszły do kanonu polskiego teatru.
Talent Anny Dymnej jest wypadkową nie tylko wielkiej urody​ i wrażliwości, ale też wewnętrznej siły aktorki, która pozwala jej przetrwać największe prywatne. Dymna nieustannie udowadnia, że w każdym człowieku drzemią niewyczerpane pokłady empatii, solidarności i energii do przemiany naszych małych światów na bardziej przyjazne i otwarte.
W ciągu ponad 50 lat kariery, Anna Dymna stworzyła 336 kobiecych ról. Kobiet silnych i jednocześnie kruchych, niezwykle wrażliwych, empatycznych, odważnych, wbijających się w pamięć widzów. Ta liczba ciągle rośnie.
Na wystawie DYMNA / 336 KOBIET mikrohistorie teatralnych i filmowych kobiet przeplatają się z prywatnymi momentami i wspomnieniami aktorki.


DYMNA / 336 KOBIET
Wystawa w Muzeum Narodowego Starego Teatru w Krakowie (MICET), ul. Jagiellońska 1
30 maja - 31 lipca 2021

Kurator: Anna Litak


mat.prasowe/jn

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię