Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Krakowie uczczono 84. rocznicę pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz

  • Ola Sobczak
  • date_range Piątek, 2024.06.14 09:40 ( Edytowany Piątek, 2024.06.14 09:48 )
Kraków uczcił 84. rocznicę pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz. Na Skwerze im. Więźniów Obozów Zagłady złożone zostały kwiaty ku pamięci ofiar nazistowskich obozów zagłady. Pierwszy transport przewiózł prawie 800 osób, z czego 239 przeżyło pobyt w Auschwitz. - Biorąc pod uwagę liczbę ofiar II wojny światowej, tego typu uroczystości powinny mieć miejsce także w Krakowie - mówi Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału IPN.

Fot. Ola Sobczak

Wydaje się, że musimy pamiętać przede wszystkim o tych ludziach, których Rzeczpospolita w latach II wojny światowej nie mogła ochronić. Mówimy o 6 milionach ofiar spośród obywateli II Rzeczypospolitej - głównie okupacji niemieckiej, ale także sowieckiej i później wkroczenia Armii Czerwonej w roku 1944 i 1945 na terytorium Polski. Polska nie zdołała obronić tych ludzi, ale dzisiaj jest winna im pamięć.

Data 14 czerwca 1940 roku uznawana jest za początek funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu. W Polsce jest to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Obchody 84. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz

To jest nasza historia, która doprowadziła do śmierci milionów. Musimy pamiętać dokładnie o tym dniu, w którym to się zaczęło. Pamięć dla Polaków jest szczególnie bolesna w okresach, gdy wspominamy czasy II wojny światowej i miliony osób, które zginęły

- wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

Autor:
Ola Sobczak

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię