Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zmarł Stanisław Rodziński, były rektor krakowskiej ASP

17 lipca w wieku 81 lat zmarł prof. Stanisław Rodziński, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w latach 1996-2002.

Paweł Piotrowski, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

"Profesor, Wychowawca wielu wybitnych artystów. Wielce ceniony Malarz i Autorytet. W kontakcie ze studentami zawsze otwarty, życzliwy, z poczuciem humoru, tworzący warunki do rozwoju młodych talentów. W swojej twórczości podejmował najważniejsze tematy dotyczące kwestii ostatecznych i wartości w życiu człowieka. 17 lipca stanął w obliczu tego, do którego odwoływał się w swoim malarstwie." - tak żegna swojego byłego Rektora społeczność krakowskiej ASP.

Stanisław Rodziński studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom uzyskał w pracowni Emila Krchy w 1963 roku. Od 1968 roku publikował teksty o sztuce. Jego eseje ukazywały się na łamach „Dekady Literackiej”, „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. Od 1972 do 1980 prowadził pracownię malarstwa i rysunku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Od 1981 był pedagogiem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie latach 1996–2002 pełnił funkcję rektora. Współpracował też z Uniwersytetem Jagiellońskim i Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie. W latach 1981–1989 był uczestnikiem Ruchu Kultury Niezależnej. Od 1963 brał udział w ponad dwustu wystawach malarstwa i rysunku, w wystawach sztuki polskiej za granicą.

Prof. Stanisław Rodziński zmarł w wieku 81 lat. Urodził się w 1940 roku w Krakowie, z którym związał prawie całe swoje życie zawodowe.
"W swojej twórczości podejmował najważniejsze tematy dotyczące kwestii ostatecznych i wartości w życiu człowieka" - tak żegna swojego byłego rektora społeczność akademii.

Prof. Stanisław Rodziński zmarł wczoraj, w wieku 81 lat. Urodził się w 1940 roku w Krakowie, z którym związał prawie całe swoje życie zawodowe.
Autor:
Justyna Nowicka

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię