"Z dumą mogę państwu zaprezentować kandydatów, którzy łączą energię młodych, aktywnych krakowian, z ogromnym doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą. To też jedyna lista zdominowana przez kobiety. I to jest jasny sygnał, który chcemy wysłać - Rada Miasta powinna wreszcie reprezentować nie krakowski magistrat, ale krakowian. To będzie Rada Miasta Krakowian" - powiedział kandydat na prezydenta Krakowa Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Oprócz ubiegania się o urząd prezydenta miasta, profesor stara się także o mandat radnego z okręgu 4. (Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie) i otwiera listę kandydatów do RMK w tym okręgu.

"Jedynki" w pozostałych sześciu okręgach wyborczych Krakowa to: lekarz prof. Dominika Dudek; geograf i miejski aktywista Marek Grochowicz; satyryk z Nowej Huty Adam Grzanka; animatorka kultury Olga Lany; była wiceprezydent Krakowa ds. kultury Magdalena Sroka; krytyczka, badaczka architektury, sztuki i designu Małgorzata Tomczak.

"Nasza lista jest nie tylko jest bezpartyjna i apolityczna, stara się odpowiadać strukturze demograficznej miasta, ale przede wszystkim jest gwarantem realizacji wartości, które niesie program naszego komitetu, mojej kandydatury i stowarzyszenia Lepszy Kraków" – powiedział Mazur podkreślając, że kandydaci na co dzień dbają o rozwój miasta.

Podczas przemówień, kandydaci zwracali uwagę na najważniejsze aspekty programu komitetu, m.in. transport publiczny oparty na rozwoju komunikacji zbiorowej, budowie metra i tras rowerowych; naprawę finansów publicznych. Deklarowali również zaangażowanie w projekty ekologiczne i rozwój "metropolii otwartej na nowe technologie".

Walkę o urząd prezydenta Krakowa zadeklarowało dotychczas dziewięciu kandydatów. Oprócz prof. Mazura są to: Konrad Berkowicz (Konfederacja), Łukasz Kmita (PiS), Rafał Komarewicz (Polska 2050-TD), Aleksander Miszalski (KO) – wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy.

Jako bezpartyjni start zapowiedzieli: wokalista Marcin Bzyk-Bąk, Łukasz Gibała (stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców), Andrzej Kulig z poparciem obecnego włodarza miasta Jacka Majchrowskiego, konserwatywny aktywista Adam Hareńczyk.

Jacek Majchrowski, urzędujący od 2002 r., nie będzie ubiegał się o reelekcję.