Jak powiedział PAP Mikołaj Kornecki z Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, który po raz 36. zorganizował kwestę, w tym roku pieniądze będą zbierane przez jeden dzień – we Wszystkich Świętych, na jednym cmentarzu – Rakowickim. „Rozmawiamy ze znanymi osobami, które będą kwestować” - dodał Kornecki. Według niego deklarację uczestnictwa złożyła Anna Dymna, która od początku uczestniczy w zbiórce na Cmentarzu Rakowickim.

W zeszłym roku po raz pierwszy kwesta nie odbyła się w proteście przeciwko regulacjom prawnym z 2014 r., zgodnie z którymi każdy może zgłosić zbiórkę publiczną do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, i nie wymaga ona zgody zarządcy terenu. Przed 2014 r. zgody na zbiórki publiczne wydawał prezydent miasta.

Przewodniczący wyjaśnił, że przed 2014 r. w okresie Wszystkich Świętych na cmentarzu Rakowickim odbywały się tylko dwie kwesty - ta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzach Krakowa (organizowana przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa) i druga na rzecz cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie (organizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich). A już w 2015 r. kwestujących organizacji było znacznie więcej.

„Zgłaszane są kwesty przez różnych organizatorów na cele nie związane z cmentarzem. W zeszłym roku miało być ponad 10 takich kwest - to nie może być tak, że można zbierać na każdy cel akurat w tym dniu i na cmentarzu” - zaznaczył Kornecki.

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tam wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Jerzy Jarocki.

W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund.

W tym roku spoczęli na Cmentarzu Rakowickim m.in. b. rektor UJ prof. Aleksander Koj, partyzant Armii Krajowej i działacz antykomunistyczny ks. Stanisław Małysiak,, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, muzyk Zbigniew Wodecki, pierwszy komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Feliks Dela, rzeźbiarz prof. Marian Konieczny, osobista sekretarka Jana Pawła II s. Eufrozyna oraz artystka Piwnicy pod Baranami Anna Szałapak.

W Krakowie jest 12 cmentarzy komunalnych. Na ulicach dojazdowych do najważniejszych krakowskich nekropolii w sobotę i niedzielę zmieniona będzie organizacja ruchu oraz wzmocniona komunikacja autobusowa i tramwajowa. Dyżurować tam będą patrole policji drogowej i straży miejskiej.

 

PAP/bp