Obraz odnalazł się, kiedy prywatny właściciel postanowił oddać go w 2022 r. do renowacji w Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach.

Właściciel zdecydował się oddać dzieło w depozyt do Muzeum Narodowego Krakowa, to zaś przekazało go na wystawę „Sukiennice w Niepołomicach 2” w Muzeum Niepołomickim, mieszczącym się w zamku królewskim.

„Obraz jest po prostu uroczy. Pokazywany ostatnio w Monachium w 1890 r. został określony przez niemieckiego krytyka jako +przecudny, osadzony w krajobrazie śródziemnomorskim, przesycony światłem Południa+” – powiedziała PAP dyrektor Muzeum Niepołomickiego Maria Jaglarz.

Dzieło ma wymiary 60 na 80 cm, pokazuje kobietę zapatrzoną w dal i dziecko w pobliżu. Siemiradzki malował takie sielankowe obrazy w Rzymie i był to – jak przypomniała dyrektor muzeum – bardzo ważny okres w jego twórczości.

Dyrektor dodała, że niepołomicka galeria od lat współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie, a przekazany obraz doskonale wpisuje się w tematykę XIX-wiecznego malarstwa, prezentowaną w tej galerii.

Jej zdaniem dzieło „U źródła” przez lata będzie można podziwiać w Niepołomicach.