Pilotażowy system miejskiego roweru elektrycznego powstał w ramach programu unijnego, a korzystanie z niego jest bezpłatne. Dla zarejestrowanych użytkowników dostępnych będzie ok. 80 jednośladów zgromadzonych na parkingach typu park and ride (P+R): Czerwone Maki, Nowy Bieżanów, Mały Płaszów i Kurdwanów.

Po zimowej przerwie system Park-e-Bike rozpoczął działalność z pierwszym dniem wiosny, ale po miesiącu został zawieszony, ponieważ doszło do aktów wandalizmu i zniszczeń niektórych rowerów. Jednoślady zostały przez użytkowników zdewastowane poprzez urywanie dzwonków, hamulców, pedałów, siedzeń czy linek na bagaże. Była też złamana rama czy kierownica.

Jak przekazał w środę Zarząd Transportu Publicznego, od czwartku znów będzie można bezpłatnie wypożyczać rowery z krakowskiego miejskiego systemu.

Wcześniej jednak operator zdezaktywował wszystkie konta użytkowników, aby móc zweryfikować osoby, które chcą korzystać z rowerów i mieć lepszą kontrolę nad sprzętem.

Obecnie każdy użytkownik, który będzie chciał "odmrozić" swoje konto czy założyć nowe - będzie musiał złożyć formularz, potwierdzić swoją tożsamość dokumentem ze zdjęciem i podpisać zapoznanie się i akceptację zasad wypożyczalni. Żeby zapisać się trzeba mieć 18 lat, numer PESEL i polski numer telefonu.

Formularz będzie można od czwartku złożyć osobiście w siedzibie ZTP w godzinach pracy urzędu lub w innych punktach, których lokalizacje zostaną podawane na stronie systemu.

Zgodnie z regulaminem wypożyczenie i zwrot roweru jest możliwy jedynie na terenie stacji na parkingach P+R. Punkty te są czynne od godziny 6 do 21, przy czym ostatnie wypożyczenie może nastąpić o godz. 20.00.

Z roweru Park-e-Bike można korzystać w całym Krakowie i niektórych sąsiednich miejscowościach. Obszar działania systemu został przedstawiony na mapie: park-e-bike.ztp.krakow.pl. Wyjazd poza wyznaczony teren skutkuje zablokowaniem jednośladu, podobnie jak brak jego zwrotu do godziny 21.00 każdego dnia.

W przypadku dojazdu do pracy, na uczelnię czy na zakupy, rower zostawia się w trybie postoju w dowolnym publicznym i ogólnodostępnym punkcie - nie wolno zostawiać go na terenach zamkniętych.