- A
- A
- A
Kardynał Stanisław Dziwisz: Głos Kościoła ws. sytuacji w Polsce
Czy jesteście gotowi pozbyć się uprzedzeń i nie pogłębiać podziałów partyjnych? – pytał polityków kard. Stanisław Dziwisz podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Krakowa na tradycyjnym opłatku prezydenckim. Wezwał polityków do spokojnego rzeczowego dialogu, nie na ulicy.Kardynał Dziwisz powiedział, że "obserwuje z niepokojem pogłębiające się podziały w naszym społeczeństwie" i że zabiera głos, "ponieważ powtarzają się postulaty i prośby o głos Kościoła w tej sprawie".
Na początku swojego wystąpienia kard. Dziwisz przytoczył fragment modlitwy o mądrość ze starotestamentalnej Księgi Mądrości: "Boże przodków i Panie miłosierdzia, któryś wszystko uczynił swoim słowem i w Mądrości swojej ukształtowałeś człowieka, by panował nad stworzeniami, co przez Ciebie się stały, by władał światem w świętości i sprawiedliwości i w prawości serca sądy sprawował – dajże mi Mądrość".
"Tę modlitwę dedykuję dziś szczególnie tym, którzy ponoszą odpowiedzialność za kształt życia społecznego i politycznego w naszej Ojczyźnie, niezależnie od przynależności partyjnej" – powiedział kard. Dziwisz.
"Sztuka sprawowania władzy – ars gubernandi – to trudna umiejętność. To przede wszystkim służba, wymagająca poszanowania godności drugiego człowieka, biorąca pod uwagę jego słuszne aspiracje i oczekiwania" – powiedział kardynał.
"Sprawowanie władzy w świętości i sprawiedliwości+ to służba wymagająca pokory, ofiarności, bezinteresowności. Sprawowanie sądów w prawości serca domaga się bezstronności, uczciwości, wsłuchania się w głos wszystkich, także inaczej myślących" – mówił metropolita krakowski do zebranych na Rynku Głównym.
Jak podkreślił, "jest rzeczą naturalną i zdrową, że zmieniają się ekipy rządzących; nikt nie ma monopolu na jedyny i najlepszy sposób sprawowania władzy". "Jeżeli ktoś chciał autentycznie służyć, a nie panować, nie powinien przeżywać zbyt głęboko goryczy przegranych wyborów i nie powinien przeszkadzać tym, którzy realizują nowe, nakreślone cele, jeżeli oczywiście są one słuszne i służą całemu społeczeństwu" - wskazał.
"Ale – równocześnie – jeżeli ktoś po wygranych demokratycznie wyborach przejął władzę i dodatkowo nie musi się z nią formalnie dzielić, powinien z tym większą odpowiedzialnością sprawować tę władzę, liczyć się z wrażliwością pluralistycznego społeczeństwa" - podkreślił.
"Drogą do rozwiązania trudnych spraw jest spokojny i rzeczowy dialog, nieprowadzony na ulicy, bo przecież prowadzona na ulicy taka forma komunikacji pogłębia podziały i prowadzi do obniżenia poziomu życia politycznego" – powiedział kardynał.
Jak wyjaśnił, zabrał głos, "ponieważ powtarzają się postulaty i prośby o głos Kościoła w tej sprawie".
"A ponadto ośmielam się zwrócić do polityków wszystkich stronnictw, którzy kierują się wiarą chrześcijańską i poczuciem przynależności do Kościoła. Przeżywamy Rok Święty Miłosierdzia. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Od ćwierć wieku żyjemy w wolnej Polsce. Zwracam się do nich: czy jesteście gotowi choć trochę pozbyć się wzajemnych uprzedzeń i nie pogłębiać podziałów partyjnych, bo one z kolei antagonizują niepotrzebnie nasze społeczeństwo" – zapytał kard. Dziwisz.
Na zakończenie swojego wystąpienia zacytował słowa kolędy: "Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą, w dobrych radach, w dobrym bycie wspieraj jej siłę swą siłą".
PAP/ Maciej Skowronek/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:00
Pierwsze 1000 dni, presje i perfekcja. Jak mądrze wspierać rozwój dziecka?
-
06:52
Nowa Huta odnawia pamięć o Solidarności. Trwa remont pomnika
-
06:29
Burze i wysoka temperatura w Małopolsce. Noc przyniesie uspokojenie pogody
-
06:02
Rusza remont Mostu Kotlarskiego. Najpierw zmiany nocą, potem zwężenia dla kierowców
-
23:00
Stefan Błaszczyński/ Piwnica Świętego Norberta
-
22:46
Teatr Tej Ziemi - Janosik Przebudzenie
-
22:20
Poważny wypadek w Skawicy. Pięć osób rannych, na miejscu śmigłowiec LPR
-
21:36
Feeria barw i karpacki folklor. Zobacz zdjęcia z Biesiady Karpackiej
-
21:05
Anoreksja, bulimia, objadanie – to nie problem z jedzeniem. To wołanie o pomoc
-
20:29
Zabytkowy tramwaj zderzył się z samochodem. Do Krakowa trafił ledwie kilka dni temu
-
19:55
Właściciel Bruk-Bet Termaliki: Chcemy jak najszybciej wrócić do Ekstraklasy
-
19:40
„Życie w ułamku sekundy potrafi obrócić się w inną stronę”. Rafał Mikulec o trudnym powrocie po kontuzji i wyzwaniach w Ekstraklasie
-
18:53
O Halce co Jontka nie chciała
-
18:07
Burze przeszły przez Małopolskę. Ponad 150 interwencji strażaków
-
17:03
Notowanie nr 1621 z 21.06.2026 r.
-
16:47
Zderzenie siedmiu samochodów na autostradzie A4 [AKTUALIZACJA]
-
16:11
Nocą w Tatrach słychać nie tylko wilki. Audiopułapki rejestrują też... łamiących zakaz
-
15:34
Wisła Kraków ma nowego bramkarza. Odkrycie minionego sezonu Ekstraklasy
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
-
10:45
Kraków dr Moniki Widzickiej - odc. VIII - "Muzyka w salonie”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze