Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Gigantyczne korki w Krakowie. ZIKiT wprowadza usprawnienia ruchu na południu miasta

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2016.03.17 06:13 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:31 )
Od kilku dni jazda na południu Krakowa samochodem, ale też w niektórych przypadkach komunikacją miejską, to prawdziwa droga przez mękę! Jest jednak kilka pomysłów, jak tę sytuację poprawić. To m.in. buspas na ul. Kamieńskiego i wydłużone składy tramwajów linii nr 13. Zmiany wejdą w życie w przyszłym tygodniu.

fot: M.Lasyk

Korki na Wielickiej
Sonda: 314

Urzędnicy chcą ułatwić kursowanie komunikacji miejskiej, by kierowcy przesiedli się do autobusów i tramwajów. Powstanie buspas na ul. Kamieńskiego - to jedna z głównych tras objazdowych remontowanego skrzyżowania. Z buspasu mogłyby korzystać autobusy i samochody, w których jadą co najmniej trzy osoby.

Z analiz ZIKiTu wynika, że od początku remontu znacznie zwiększyła się liczba pasażerów w tramwajach linii 13 - dlatego na tej linii będą kursowały dłuższe składy. Wyznaczony zostanie też dodatkowy parking przy ul. Ćwiklińskiej: dla osób, który będą chciały się przesiąść z samochodu na tramwaj.

Te i inne mniejsze zmiany wejdą w życie w przyszłym tygodniu.

 


Co radzą drogowcy?

- Drogowcy apelują, aby jeśli to możliwe, przesiąść się na rower.

- Jest też zalecenie, aby korzystać z komunikacji miejskiej. Dla autobusów będzie wyznaczony buspas (tą trasą kursują linie 174 i 178). Zdarza się jednak, że już teraz w godzinach szczytu autobusy bywają mocno zatłoczone. ZIKiT obiecuje, że jeśli będzie bardzo źle, dołoży dodatkowe pojazdy.

- Kierowcom można polecić objazd przez obwodnicę autostradową. Można uciec na węźle Łagiewnickim i dojechać aż do ulicy Śliwiaka, a potem Lipską do Nowohuckiej. Tu jednak też jest pewne zagrożenie, bo rano ulica Śliwiaka lubi się korkować. Jeśli dodać do tego kolejną grupę kierowców, niewykluczone są jeszcze dłuższe kolejki.

- Można też korzystać z innych tras objazdowych, mniejszymi uliczkami w okolicy. Tu jednak kierowcy muszą sami sobie zaplanować alternatywną. Dobrze jest wykorzystać do tego weekend i albo z pomocą mapy, albo osobiście ułożyć sobie trasę przejazdu


 

Radio Kraków sprawdziło

Reporterzy Radia Kraków sprawdzili rady drogowców w tradycyjnym teście RK. W środowy poranek trzech śmiałków wyruszyło w trasę z Łagiewnik na plac Centralny trzema różnymi środkami transportu - samochodem, autobusem i rowerem. Wynik był co najmniej zaskakujący. Różnice na trasie były minimalne. Samochód pokonał tę trasę w 37 minut, autobus w 40 minut a rower w 41 minut. Warto też dodać, że akurat tego dnia korki w okolicach budowanej łącznicy były małe. WIĘCEJ O TEŚCIE


 

To dopiero początek

To, co zaczęło się w sobotę, to dopiero początek. W kolejnych miesiącach utrudnienia w tym miejscu będą jeszcze większe, aż do prawie całkowitego zamknięcia skrzyżowania w drugiej połowie wakacji. Tylko na Światowe Dni Młodzieży drogowcy przerwa pracę i udrożnią przejazd.

 

 

Po co łącznica?

Budowa łącznicy ma potrwać do końca 2017 roku. To fragment torów, który sprawi, że pociągi jadące w stronę Skawiny i Zakopanego nie będą musiały wjeżdżać na stację Kraków Płaszów i tam zmieniać kierunek jazdy. Dzięki temu jazda do Zakopanego skróci się o około 15 minut. Podobnie będzie z kursami do Skawiny.

Łącznica umożliwi uruchomienie połączenia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej właśnie do Skawiny. Dodatkowo przy węźle Powstańców Wielkopolskich - Śląskich - Wielickiej powstanie przystanek kolejowy, dzięki czemu będzie tam można szybko dojechać pociągiem z Dworca Głównego, wspomnianej Skawiny, a także np. Swoszowic.

Zamknięcie ulic podczas budowy łącznicy jest konieczne, bo nad jezdniami będzie biegła całkowicie nowa estakada kolejowa.

 

 

 

(Maciej Skowronek/ko)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię