Na początku roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła 6 pomysłów na przebieg nowej, ekspresowe Zakopianki. Wszystkie zostały oprotestowane przez mieszkańców i samorządy. Jest więc propozycja, aby zainteresowane strony same opracowały przebieg trasy.


"To jest mechanizm, który od czasu do czasu jest stosowany, kiedy to właśnie mieszkańcy we współpracy z samorządami proponują nam swoje rozwiązanie, jak oni widzą drogę, która będzie przebiegała w ich sąsiedztwie. Poprosiliśmy, aby do końca czerwca takie propozycje zostały przedstawione. My taki korytarz społeczny oczywiście przeanalizujemy, sprawdzimy go pod kątem ekonomicznym, środowiskowym, społecznym, sieciowym - tak, jak to robiliśmy z tymi korytarzami, które zaproponowaliśmy na początku tego roku" - mówi Szymon Piechowiak z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Władze Krakowa już zapowiedziały, że już w przyszłym tygodniu powołają specjalną komisję złożoną z ekspertów, którzy opracują społeczny wariant.


Ważne jednak, by była to propozycja akceptowana przez wszystkie samorządy - a więc także przez Wieliczkę, Mogilany czy Myślenice - podkreślają urzędnicy z Warszawy.