|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnów: stworzono bazę miejsc pamięci o zagładzie Romów

Tarnowscy muzealnicy stworzyli internetową bazę miejsc pamięci o zagładzie Romów w czasie II wojny światowej. Zinwentaryzowali i udokumentowali 66 miejsc w 12 krajach, w tym 19 w Polsce.

Posłuchaj co mówi Natalia Gancarz

Fot. Paweł Topolski

Projekt Na Bister, czyli "nie zapomnij" jest zwieńczeniem wieloletnich badań podejmowanych przez Adama Bartosza wspieranego przez Natalię Gancarz. I chcą go kontynuować, bo miejsc, które warto byłoby odwiedzić jest ponad 200.

"Na razie mamy najliczniejszą listę miejsc pamięci. Wszystkie dostępne źródła w internecie mają ich dużo mniej" - podkreśla Natalia Gancarz.

"Czasem to poszukiwania niemalże detektywistyczne" - dodaje Adam Bartosz z tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Jedna z tablic pamiątkowych znajdowała się na terenie fabryki uzbrojenia w Dubnicy Nad Vahom na Słowacji. Podczas II wojny światowej był tam obóz, w którym doszło do masowej zbrodni na internowanych Romach. "Wiemy, że tam był, jest jego zdjęcie. Natomiast las go ukrywa, nie znaleźliśmy go nawet po kilkugodzinnym przeczesywaniu lasu" - mówi Adam Bartosz.  

Natalia Gancarz zwraca z kolei uwagę, że w Salzburgu w Austrii pomnik o zagładzie Romów znajduje się na terenie placu zabaw, między blokami.

"Oczywiście były ogromne problemy, by pomnik tam stanął, bo mieszkańcom zależało na pozostawieniu tam placu zabaw dla ich dzieci. Jednak z tego placu Cyganie zostali zabrani do obozu przejściowego, a potem do innych niemieckich obozów. Ostatecznie stanął tam pomnik" - opowiada Natalia Gancarz. 

Miejsc upamiętniających zagładę Romów podczas II wojny światowej może być ponad 200, dlatego tarnowscy muzealnicy liczą, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje kolejne poszukiwania. Resort przekazał już na projekt Na Bister - Nie zapomnij! 31 tysięcy złotych. Efekt pierwszego etapu prac można zobaczyć na stronie muzeum.tarnow.pl

Muzeum Okręgowe w Tarnowie od 1990 roku prezentuje pierwszą na świecie stałą ekspozycję poświęconą historii i kulturze Romów. 

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

0%
0%